Bugün...100. Yıl Kültür Merkezi Neden Depreme Karşı Güçlendirilmiyor? (Özel Haber)
Tarih: 24-03-2019 12:00:00 + -


Depreme dayanıklı değil, güçlendirilmesi gerek raporu verilen binanın parası da geldiği halde inşaatının başlanmasına kimler engel oluyor? Para nerede? İki yıldır iş neden savsaklanıyor?


100. Yıl Kültür Merkezi Neden Depreme Karşı Güçlendirilmiyor? (Özel Haber)

Amaç; Neler Yapabiliriz, Nasıl Yardımcı Olabiliriz Diyerek Yola Çıktık, Yetkililere Soruyoruz Sıkıntı Nerede?

 

Hesap sormada yetkili değiliz ama, 84.600 nüfusu içerisinde barındıran yaranlar, şehitler diyarı Çankırı'nın, insanların gözü, kulağı, sesiyiz.

 

Cumhuriyet Mahallesi, Atatürk Blv. No:11, 18100 Merkez/Çankırı adresinde bulunan 100. Yıl Kültür Merkezi’nin depreme dayanıklı hale getirilmesi için İki yıl önce ödeneği ayrılmışken, fakat nedense bir türlü inşaatına başlanılamayan binanın hizmette gedikler vermeye devam ediyor olması kamuoyunu ve şahsımızı üzüyor. Depreme dayanıklı değil, güçlendirilmesi gerek raporu verilen binanın parası da geldiği halde inşaatının başlanmasına kimler engel oluyor? Para nerde?

 

Adı Çankırı İl Kültür Ve Turizm Müdürlüğü “Kusura bakmayın da içi de, dışı da bizi yakıyor. Bu bina dökülmeye başlamış. Merak ediyoruz; bu bina görünümüyle, kullanımıyla sizlerin neresini yakıyor ki?

 

Çankırı Varlık İçinde Yokluk Çekiyor, Çankırı Ve Çankırılılara Eziyet Ediliyor

 

100. Yıl Kültür Ve Sanat Merkezi Çankırı’ya hiç yakışmıyor. Nedenine gelince yukarıda da açıkladığımız gibi ödeneği ayrıldığı halde nedeni nedir bilinmez ama depreme dayanıklı güçlendirme işine bir türlü başlanamadı.

 

İnşallah Korkulan Olmaz!

 

Bu önemli konuyu savsaklayanları kınıyor, acilen göreve davet ediyoruz. Allah göstermesin (kafamızdan yalan neyi uydurmuyoruz) yarın bir gün bir felaket ile karşılaşılırsa vebali çok ağır olur diye düşünüyoruz.

 

Talep Ve Şikayetleri Yetkililere Duyuruyoruz, Şow Yapmıyoruz…

 

“Kültür ve sanat sunumu, toplantı gösterileri için şehir içerisinden veya şehir dışarısından Çankırı 100. Yıl Kültür Ve Sanat Merkezine gelen tekerlekli sandalye kullanan, engelli vatandaşlar için salon içerisindeki sahnede rampaların olmayışı, engelli vatandaşların zor olan hayatını daha da zorlaştırıyorsunuz. Bu önemli konuları senelerdir yaza çize ağzımızda tüy bitti ama anlayışlı bir idareci, yöneticiyi karşımızda bulamadık.

 

“100. Yıl Kültür Merkezi, Atatük Kültür Merkezi'ndeki etkinlikleri takip etmek istiyorum ancak her defasında bu benim için eziyet oluyor. Gözlerimle gördüklerim beni üzüyor. Geçmiş yıllarda AKM ve 100. Yıl sahne, salon merdivenlerine rampa yapılması talebiyle sözlü uyarıda bulunarak bilgiler vermiştim ancak ne geri dönüş oldu, ne de talebim yerine getirildi. Yakın zamanda yine şikayette bulundum ancak yine umursamadılar. Çankırı’daki bazı salonlar içersinde engellilerin hayatını kolaylaştıran imkanlar yok. Buraya öğrenciler gibi vatandaşlar da geliyor. Çankırı yönetimini veya belediyeyi, yetkili her kimse lütfen engelliler için yaptığımız mücadelemizin sesini duysun ve portatif bile olsa AKM'nin, 100. Yıl Kültür ve Sanat Merkezi sahne girişlerine rampa yapılsın, varsa noksanlıkları giderilsin." talebinde bulunuyoruz.

 

Bina Adeta Harabeye Dönmüş Durumda, Bakıma İhtiyacı Var

 

Güçlendirme yapılaması yönündeki raporu üzerine tamirat çalışmalarına lütfen başlayın… 

 

Uzun yıllardır sanatsal faaliyetlere ev sahipliği yapan Çankırı 100. Yıl Kültür Ve Sanat Merkezi güçlendirme işleri ne zaman yapılıp bitirilecek, ödeneğinin akıbeti ne durumdadır? Yoksa güçlendirme mesaisine sıcak mı bakmıyorsunuz? Bir soralım bizde bilgilendirelim istedik.

 

Kaderine Terk Edilmesin, Yetkililerden Açıklama Bekliyoruz 

 

Çankırı insanı ve değerli halkı artık hizmetlerin hızlı ve dinamik şekilde yerine getirilmesini beklemekte.

 

Sayısız sanat etkinliğine ev sahipliği yapan 100. Yıl Kültür Ve Sanat Merkezimizi bu kez depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle kapılarını kapatmaya yeltenmeyiniz. Koruma alanlarımızda bulunan tescilli taşınmazlarını koruyamayan Çankırı İl Kültür Ve Turizm Müdürlüğünü göreve davet ederken, “Cenab-ı Allah Yüce Türk Milletini, Çankırı’yı basiretsiz, liyakatsiz insanların karar mercisine gelmesinden korusun.” Diyoruz.

 

Şahsınız “Basın özgür, tarafsız objektif bir şekilde görevlerini yerine getirirken, mesleğin gerektirdiği ahlaki değerleri göz ardı etmeden ve sorumlu bir yayıncılık üstlenerek hiç kuşkunuz olmasın ki Çankırı için gecemizi gündüzümüze katacağız. Bu şehrin dertlerini kendine dert edinen, Çankırı ve Çankırı insanı için en iyisini isteyen bu şehrin gözü, kulağı ve sesi olmaya yılmadan, korkmadan devam edeceğiz. 

 

Çankırı; İnsanların yüzünde taşıdığı ifadenin sırtında taşıdığı elbiseden daha acı olması gereken bir yer değildir.

 

Çankırı; İnsanların acı çayın sürüklediği bir yaprak gibi kendini suyun akışına bırakarak, uygulamalara razı olma yeri de değildir.

 

Çankırı; Bu memleketin ekmeğini yiyip, suyunu içerek, gözünün içine baka baka insanımızın hayalleri ve sevdası için gerekenleri yapmayanların yeri hiç değildir.

 

Çankırı; Sorumlu sorumsuzların, yetkisiz ve etkisiz yetkililerin sırtını sıvazlama, başını okşama, gönlünü hoş tutma yeri de değildir.

 

Çankırı; Çankırı’nın muhteşem sporu olduğu halde, sporu bile Çankırı’ya çok görerek kara paralar haklayıp kaçıp gidenlerin, fildişi kulelerde oturan İstanbul veya başka illerin takımlarının müstemlekelerine uşaklık yapma yeri de değildir.

 

Çankırı; Sıradan alışılagelmiş kime ve neye hizmet ettiğini bilmeden çığırtkanlık yaparak, sokaklarda zafer kazanmış kahraman karşılar gibi kutlama ve stres patlaması yapma yeri hiç değildir.

 

Çankırı; Yıllarca kandırılmış ve Çankırı için çalıştığını zannedenlere karşı sabır ve sebatla inanmayı tercih etme yeri kesinlikle değildir.

 

Çankırı; Ankara’nın kıyıda köşede kalmış, kenara itilmiş ötelenmiş ve ötekileştirilmiş bir ilçesi değildir.

 

Çankırı; İstanbul’un arka bahçesi gecekondu semtinde varoşlar mahallesi de değildir.

 

Çankırı; Zonguldak  ve Karabük’ün içinden geçerken sadece bakılan ama görülmeyen tren istasyonu değildir.

 

Çankırı; Kastamonu ve Sinop’un kuş uçmaz kervan geçmez yerlerinde yolgeçen hanı değildir.

 

Şimdiden kolay gelsin, Allah emeklerinizi zayi etmesin. Biz bu tiplere puanlarımızı verdik, puan verme sırası şimdi sizlerde. Kuralları biliyorsunuz.

 

Gerçekten dünyanın en iyi vilayeti de olsa Çankırı da istenilen siyasi huzur ve hizmet yok. Çünkü hiçbir yerde gerçek Çankırılı görmüyorum. Memlekette elini sallasan yabancı uyrukluya, malum olayların taş örenlerine çarpıyor.

 

Basın hürdür sansür edilemez, eleştirilere açık olacağız, ne yazıp çiziyorsak Çankırı’nın menfaatinedir. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Bizim davranışlarımızda haksız yere belden aşağı vurmak yoktur. Bunu yapanlar alçaktır.

 

Çağdaş ve demokratik toplumlarda olması gerektiği gibi şahsımız yaptığımız gazeteciliği gerçek, doğru, tarafsız haberler ile toplumu bilgilendirir ve basın bu toplumlarda yasama, yürütme ve yargıdan sonra dördüncü kuvvet kabul edilir.

 

Siyasi Görüşünüz Ne Olursa Olsun, Ortak Değerimiz Çankırı Olsun!

 

Bu duygu ve düşüncelerle Çankırı’yı yönetimini, herkesi uyarıyoruz. “Sizi halk getirdi yine halk götürecektir. Lütfen halka, ulusal, yerel basına, Çankırı’nın saf, kalbi temiz insanlarına saygı duyun. Millet uyanmalı artık, kendine, memleketine, milletine saygı duymayana sevgi göstermemeliyiz, itibar etmemeliyiz diye düşünüyoruz. Pabuç pahalı. Çankırı’mızın menfaati için tepkilerimizi hep birlikte göstermeliyiz. Yoksa bir 16 sene daha kandırılmaya, oyalanmaya mahkûm edileceğiz. Şahsımız Çankırı’nın haklarını koruyoruz tek derdimiz bu sevgili dostlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Bu haber 2212 defa okunmuştur.

Etiketler :
Furmel / 25-03-2019 01:25:00

Öncelikte çok doğru ve Çankırı nın ihtyacı olan bir konuya değindiğiniz için teşekkürler. Çankırı’da bir an önce eski diye nitelendirdiğimiz binaların bir gözden geçirilmesi ivedi ile gerekmektedir. Bunuda belediye garantörlüğünde olması ve destek çıkması gerekmektedir. Sadece “acil durum toplanma alanı” belirleyerek ani bi deprem durumunda can kaybını en aza indirmemiz yeterli olmayacaktır. Gerekirse ilgili bakanlıktan gereken destek ( maddi, cihaz vb.) sağlanarak belediye garantörlüğünde hızlı bir şekilde çalışmara başlamak gerekiyor. İlgili müteahhit arkadaşlarla ortak yol bulunup herkesin bu durumda elini taşın altına koyması gerektiğini vurgulamamız gerekiyor. DİPNOT: ÜZERİNDE YAŞADIĞIMIZ ŞEHİR 1. DEPREM BÖLGESİNDE OLDUĞUNU HİÇ BİR ZAMAN UNUTMAYARAK, ONA YÖNELİK ÇALIŞMALARIMIZI SÜRDÜRMEMİZ BİZİM VAZİFEMİZ OLMALIDIR.

Vatandaş / 24-03-2019 18:27:00

"Gazetecilik; Kamuoyunun doğru ve eksiksiz bilgilendirilmesini ilke edinmiş, halkın haber alma ve bilgi edinme hakkına, ülkemizin barış, huzur ve güven ortamının güçlenmesine katkı sağlayan en önemli meslek gruplarından biridir. Gazeteciler, ilkeli yayıncılık anlayışıyla vatandaşın en doğal hakkı olan doğru, tarafsız ve eksiksiz haber almalarını sağlayarak milletin vicdanına ses olmaktadırlar. Meslek etiğine tam bir bağlılıkla, vatandaşlarımızın gözü, kulağı ve dili olan tüm basın mensuplarının, demokrasimizin güçlenmesinde önemli bir rol aldıkları da göz ardı edilemez bir gerçektir. Evrensel hukuki ve insani değerleri koruyarak, mesleklerini en iyi şekilde icra eden Mustafa Çelik kardeşimiz gibi basın çalışanlarımız olduğu sürece Türkiye, Çankırı milletiyle bölünmez bir bütün olarak, bugün kardeşliğimize kasteden terör ve benzeri tüm tehditlerin üstesinden gelerek, belirlemiş olduğu hedeflerine emin adımlarla ilerleyerek, çok daha parlak ve aydınlık bir geleceğe kavuşacaktır. Her şartta mesai mefhumu gözetmeksizin görevlerini yerine getiren www.haberci18.com internet medya sahibi Mustafa Çelik’i kutluyorum, teprik ediyorum, çalışmalarında başarılar diliyorum. İyi ki var.

/ 24-03-2019 17:35:00

Sayın Vali bu sözler, laflar kime söyleniyorsa oturdukları koltuğun hakkını versin.

melih / 24-03-2019 17:20:00

Kültür ve Turizm Bakanlığına ait bina onlara sormak lazım ödenek ile pekin ördeği mi yediler acaba ?Facebook Yorum
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Genel Kategorisi Haberleri

Çok Okunan Haberler
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
Son Yorumlanan Haberler
YUKARI