Bugün...2017-2018 Sezonunun İlk Yaran Ocaklarını Yaktılar
Tarih: 27-01-2018 13:34:48 Güncelleme: 28-01-2018 19:40:48 + -


Yaranlar her yıl olduğu gibi bu yılda geleneği bozmadı. Eğitim ocaklarında güç depolayan yaranağalarımız "İbrahim Akdoğan, Muhammed Osman Akdoğan, Abdullah Yardımcı, Hamza Taşçı, Ertuğrul Çınar yaranağalarının yaktıkları ilk resmi ocaklarında yüzleri güldürdü."


2017-2018 Sezonunun İlk Yaran Ocaklarını Yaktılar

Zeytin Dalı harekâtını yürüten Mehmetçiğe tüm yurttan destek yağarken, Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği Yaran Meclisinde eller semaya açılarak Mehmetçiklerimizin muzaffere ulaşarak, sağ salim dönmeleri için onlara bol bol dua edildi.

 

Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği Yaran Meclisi üyeleri 2017-2018 Sezonunun İlk Yaran Ocaklarını Yaktılar.

 

-Yaran Meclisi Şenlendi

 

Yaranlarımız yaran kültür geleneğimizi aslına uygun olarak yaşatıyorlar.

 

Büyük Başağa Zülkif Akdoğan, Küçük Başağa İbrahim Harmancı, Reis Metin Ekizceli, Çavuş İbrahim Kayabaşı önderliğinde kurulan Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği Yaran Meclisi 2017-2018 yılı yaran sezonunun ilk ocağı İbrahim Akdoğan, Muhammed Osman Akdoğan, Abdullah Yardımcı, Hamza Taşçı, Ertuğrul Çınar yaranağalar tarafından yakıldı.

 

Geçtiğimiz haftalarda Kanal 7 Kürşat İle Gündüz Gece Programı çekimini gerçekleştirdiğimiz Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği Yaran Meclisinin ilk ocağında her zaman olduğu gibi bu sezonda da izdiham yaşandı.

 

Yaranlar her yıl olduğu gibi bu yılda geleneği bozmadı. Eğitim ocaklarında güç depolayan yaranağalarımız ilk resmi ocaklarında yüzleri güldürdü.

 

Şehitler ve yaranlar diyarımızın, kaya tuzumuzun başkenti olan şirin ilimiz Çankırı’mızın yaran geleneğini yaşatmaya çalışan yaranlar Çankırı’dan ve şehir dışından gelen konuklarını ağırlayarak tam not aldılar.

 

-Maşallahları Var-

 

Fedakâr Ve Cefakar Olarak Kültürümüzü Yeni Ve Genç Nesillere Aktarıyorlar!..

 

Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği Yaran Meclisi Yaranları göz kamaştırıyor. Tarih boyunca İl’in gerek Sosyo-Ekonomik, gerekse Sosyo-Kültürel yapısında önemli bir yer tutan Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği Yaran Meclisi Yaranları Yaran Kültürünü tanımak isteyenlere yararlı olabilmek açısından Yaranımız Yarınımızdır sloganı ile kapılarını davetli konuklarına açarak Milli Kültür Mirasımız “Yaran” nedir diye soranlara önemli mesajlar vererek bu kültür mirasımızın nasıl yaşatıldığının altını bir kez daha çizerek gerçek yaran’ın sahibi olduklarını tüm kamuoyuna göstermeye devam ediyor olmanın mutluluğunu yaşıyorlar, yaşatıyorlar.

 

Yaran Kültürü, başta Yaran Meclisi olmak üzere büyük bir gelenekler bütünü, bir yaşama biçimi ve açık bir hayat okulu olarak, yüzlerce yıldır var edildiği, yaşatıldığı, korunduğu ve gelecek kuşaklara aktarıldığı Çankırı ile özdeşleşmiştir.

 

Ocak içerisinde kurallara uyma zorunluluğu olduğundan davetli misafirlerin bu ocağa çok rahat ve ciddi bir şekilde girdikleri görüldü. Kısacası Yaranda Büyükbaşaağa ve Küçükbaşağa’nın oturma düzeninden tutunda tüm hal ve hareketlerine uyarak aykırı bir cezaya maruz kalmamaya özen gösterdiler.

 

Mahalli oyunlar ve orta oyunları düzenine geçinildiğinde hem yaranlar eğlendi hem de misafirler hoşça bir vakit geçirdiler. Coşkulu oyunlar oynandı. “Kömür Gözlüm, Mahim, Üçayak, Çarşılardan Üç Mum aldım, Kahve Yemen’den gelir Kürdün Kızı, Genç Osman, Fatma’m, Ark Altında Bendim Var, Yıldız, Depetarla, Bir Gömlek giyer Kıasarak”  gibi oyunlara misafirlerde eşlik etiler.

 

Gecenin ilerleyen saatlerinde yemeklerin hazır olduğu Çavuş İbrahim Kayabaşı tarafından Büyükbaşağa’ya haber verilmesi ile yaranda yemek hazırlığı ve yemek düzenine geçildi.

 

Büyükbaşağa’dan başlamak üzere Küçükbaşaağa, Reis, yaran ve misafir ağaların sıra ile ellerinin yıkanmasına yardımcı olunuldu. İbrik, leğen ve havludan oluşan temizlik, gelenek, görenek düzeni yabancı misafirleri büyüledi. Sofralar hazır olduğundan Çavuş İbrahim Kayabaşı Büyükbaşağaya “buyur başağam” dedi. Büyükbaşağa, Küçükbaşağaya, Küçükbaşağada Reise, Reis de bütün yaran ve misafirlere buyur ederek takım yemekleri ağız tadıyla yenildi. Yemek yenildikten sonra dua edildi. Bundan sonra sofralar kaldırıldı. Çaylar ikram edildi. Daha sonra ufak tefek oyunlar oynandı. Gecenin son dakikalarına girildiğinde misafirlerin kalkıp, gidecekleri anlamına gelen kahveleri ikram edildi.

 

Kahve boşları alınınca Sazende Metin Gül, Hüseyin Bayraktar birlikte Cezayir havasını çaldılar. Çavuş İbrahim Kayabaşı dikkat çekerek bütün yaran ve misafirleri ayağa kaldırdı. Bu gece yanan ocağa davetli misafirler sıra ile yüzleri yarana dönük olarak sağ elleri kalpleri üzerinde kapıya doğru geri geri çıkarak “Allahaısmarladık, ocağınız daim olsun” diyerek yaran evini boşalttılar.

 

Misafirlerin uğurlanmasına Başağalar ve ocak sahipleri eşlik etti. Yaran düzeninden çıkarak uğurlama sona erdi. Uğurlama bittikten sonra dışarıda yanan lambalar söndürülüp Başağalar ve Yaranlar içeride yerlerini alarak kendi aralarında muhakeme heyeti teşekkül edildi. Yanan ilk ocakta amacına ulaşarak son buldu.

 

İkinci ocak sahipleri Arap verme ile ilk ocak sıralarını savan yaranağalardan ocaklarını teslim aldılar.

 

İkinci ocak sahipleri şu isimlerden oluştu: Osman Alaca, Yasin Buğra Demirel, Yusufcan Türkmen, Osman Tuna

 

Ocağınız daim olsun diyerek sizleri Cenab-ı Allah’a emanet ediyorum.

 

www.haberci18.com İnternet Medyası olarak “İyi ve kötü gününüzde her zaman yanınızdayız. Hiç şüpheniz olmasın. Şahsımız Bizans yalakası değiliz, memleket sevdalısıyız”… Hoşça kalın, dostça kalın.

 

Büyükbaşağa: Zülkif Akdoğan

 

Küçükbaşağa: İbrahim Harmancı

 

Reis: Metin Ekizceli

 

Yaranlar: Ekrem Aktaş, Yasin Buğra Demirel, Ahmet Kapdan, Murat Gücükçapraz, İbrahim Akdoğan, Abdullah Yardımcı, Mustafa Efe, Ziya Karakuş, Osman Akdoğan, İbrahim Varmaz, Osman Alaca, Yusufcan Türkmen, Ertuğrul Varmaz, Günhan Durmuş, Cengiz Efe, Alperen Çağlar, Mustafa İnci, Turan Şen, Hamza Taşçı, Osman Tuna, Ertuğrul Çınar

 

Çavuş: İbrahim Kayabaşı

 

Sazendeler: Metin Gül, Hüseyin Bayraktar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.nci Ocak sahibi yaranağalar toplu halde

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Arap verme..

 
Bu haber 6786 defa okunmuştur.

Etiketler :

Facebook Yorum
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Yaran Kategorisi Haberleri

Çok Okunan Haberler
Son Yorumlanan Haberler
YUKARI