Bugun...23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Mesajları
Tarih: 21-04-2018 13:28:26 + -


23 Nisan 1920 Ulusal Egemenliğin, kayıtsız ve şartsız millete teslim edilerek, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı gündür. Bayramın 98. yıl dönümünü kutlamanın coşkusunu ve mutluluğunu yaşıyoruz.


23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Mesajları

Çankırı Valisi Hamdi Bilge Aktaş’ın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Mesajı

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışı ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 98. yıl dönümünü kutlamanın coşkusunu ve mutluluğunu yaşıyoruz.

 

Esarete mahkûm edilmek istenen Yüce Milletimiz, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde elindeki tüm imkânları seferber ederek mücadele etmiş ve bağımsızlığına sahip çıkmıştır. 23 Nisan 1920 sadece Türkiye Büyük Millet Meclisimizin açılış tarihi değil aynı zamanda millet egemenliğine dayanan Demokrasimizin ve Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı gündür. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin, umutsuzluğun, yoklukların ve güçlüklerin yaşandığı bir dönemde açılması, geleceğimizi aydınlatan anlamlı ve önemli bir dönüm noktası olmuştur. Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ulusal egemenliğimizi geleneksel olarak kutladığımız bu günü ayrıca çocuklarımıza armağan ederek, bu davranışı ile çocukların haklarını dünya gündemine taşımış, geleceğimiz olan çocuklara sevgisini en yüksek seviyede ispat etmiştir.

 

Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, Kurtuluş Savaşının kahramanları ve ülkemiz için canlarını hiç düşünmeden feda eden aziz şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyor, halkımızın ve çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını en içten duygularımla kutluyorum.

 

 

Hamdi Bilge Aktaş Çankırı Valisi

 

CHP İl Başkanı İlhan Tekin’in 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı Mesajı

 

23 Nisan 1920 Ulusal Egemenliğin, kayıtsız ve şartsız millete teslim edilerek, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı gündür. Bugün Türk Milleti’nin kendi kendisini yönetme yetkisini eline aldığı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı gündür. 23 Nisan tarihimizin dönüm noktalarından birisidir. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün önderliğinde Türk Milleti’ni bağımsızlığa götüren yolun başlangıcıdır. Ulusal Egemenlik; bağımsızlığın, bölünmez bütünlüğün, eşitlik ve adaletin, demokrasinin ve güçlü devlet olmanın dayanağıdır. Türkiye Cumhuriyeti’nin dünya devletleri arasına onurlu ve güçlü bir devlet olarak girmesinde, milli egemenlik ilkesinin benimsenmiş olmasının büyük yeri ve önemi vardır. Ulusal egemenlik anlayışı ile Türkiye Cumhuriyeti, bağımsız, demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olarak çağdaş dünyadaki onurlu yerini almıştır.

 

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dünyada kutlanan ilk çocuk bayramıdır. Yarının büyükleri olan çocuklarımızın bayramıdır. Atatürk’ün çocuklarımıza armağan ettiği bu bayram, günümüzde dünya çocuklarıyla birlikte kutlanmaktadır. Bu bayram, Türk Milleti’nin ve devletimizin geleceği, sevinç ve umut kaynağımız, geleceğimizin güvencesi ve umudumuz olan çocuklarımıza bırakacağımız en değerli armağandır.

 

Ulusal Bayramlar, ulusların ortak geçmişlerinin ve ideallerinin simgesidir. Bayramlar ulusal bütünleşmeyi, ortak inanç ve değerleri geliştirmeyi sağlar. Son yıllarda çeşitli gerekçelerle bayram kutlamaları iptal edilerek unutturulmaya çalışıldığına tanık olmaktayız.  Bu anlayışı doğru bulmuyoruz. Tam tersine böyle günlerde, milli egemenliği hatırlamamız, Türkiye’nin bütünlüğünü dayanışmasını, birlik içerisinde olmasını güçlendirecek bayramları, özellikle ön plana çıkarmamız gerekir. Ulusal Egemenliği, milli iradeyi, Kurtuluş Savaşı’nı, Cumhuriyet Değerlerini, ATATÜRK’ü ve bizlere emanet ettiği bu büyük eseri sonsuza kadar yaşatma kararlılığımızı nedenleriyle birlikte çocuklarımıza ve gelecek nesillere anlatmalıyız. Anlatmalıyız ki, gelecek kuşaklar uyanık, kararlı ve bilinçli olabilsinler. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın her yıl daha büyük coşku ve heyecanla kutlanmasının önemini belirtmek isterim.

 

Bu duygu ve düşüncelerle Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 98. Yıldönümü olan bu günde devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü, Silah Arkadaşlarını vatan toprakları  için canını veren Şehitlerimizi minnetle anarken, geleceğimizin güvencesi çocuklarımızın ve milletimizin bayramını en içten sevgi ve saygılarımla kutluyorum.

 

 

İlhan Tekin CHP İl Başkanı
Bu haber 1151 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Genel Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI