Bugun...30 Nisan 2018 Pazartesi Gününü Salı Gününe Bağlayan Gece Berat Kandili
Tarih: 27-04-2018 09:27:08 Güncelleme: 27-04-2018 09:32:08 + -


Berat Kandili münasebetiyle İlimiz Merkez Ahmet Yesevi ve Ulu (Büyük) Camii’nde 30 Nisan 2018 Pazartesi akşam namazını müteakip gerçekleştirilecek olan Mevlid-i Şerif programına tüm halkımızı davet ediyorum.


30 Nisan 2018 Pazartesi Gününü Salı Gününe Bağlayan Gece Berat Kandili

Berat Kandili Kutlama Mesajı

 

30 Nisan 2018 Pazartesi gününü Salı gününe bağlayan gece günahların bağışlanacağı, İlahi rahmet tecellisi ile dünya semasının ve gönüllerimizin dolacağı Berat Gecesi’dir.

 

Berat kelimesi; borçtan kurtulma, temize çıkıp aklanma, ceza veya sorumluluktan kurtulma gibi manalara gelir. Berat kandili, Allah”ın rahmet, lütuf ve mağfiretiyle tecelli ederek, kullarına bağışlanma, kapılarını ardına kadar araladığı; müminlerin dualarına icabet ettiği, günahlarını affettiği, yapılan ibadetleri normal zamanlardan kat kat fazla mükâfatlandırdığı bir zaman dilimidir.

 

Berat Gecesinin önemini anlatan Peygamber Efendimiz (as) “Şaban ayının on beşinci gecesi  (yani Berat Gecesi)  olunca onu ibadetle geçirin, o gecenin gündüzünde de oruç tutun. Çünkü Allah Teâlâ o gecenin akşamından itibaren dünya semasına rahmetle tecelli ederek şöyle buyurur: “Yok mu benden af dileyen, onu affedeyim; yok mu rızık isteyen, onu rızıklandırayım; yok mu musibete uğrayan, ona afiyet vereyim; yok mu şunu isteyen, yok mu bunu isteyen diye tanyeri ağarıncaya kadar hitap eder.” (İbn-i Mace İkame-191) buyurmaktadır.

 

Af ve mağfiret çağrısının daha da yoğunlaştığı bu gecede, Kur’an-ı Kerim’de, “Ey kendilerine kötülük edip aşırı giden kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Şüphesiz Allah bütün günahları affeder. Çünkü O, çok bağışlayandır. Çok merhamet edendir.” (Zümer, 39/53) buyuran Yüce Rabbimizin davetine icabet ederek kendimiz, ailemiz, ülkemiz, bütün Müslümanlar ve insanlık için dua ve niyazda bulunalım

 

Bu mübarek geceyi fırsat bilerek Allah’a kul olma yolunda; özellikle memleketimizin bütün musibetlerden korunması için dua edilmelidir. Bu gecede özellikle Rabbimizden helal rızık istenmelidir. Kur’an-ı Kerim okunmalı, Peygamber Efendimize Salât-ü Selam okunmalı, kaza namazı kılınmalı ve kusurlarımızdan dolayı Allah Teâlâ’dan bağış istenmelidir.

 

Büyükler, fakirler, yoksullar ziyaret edilmeli, muhtaçların ihtiyaçları giderilmelidir. Bütün insanlığa, İslam âlemine, devletimize, necip milletimize, şehitlerimize ve güvenlik kuvvetlerimize hayır dualarda bulunulmalıdır. Kandilimiz münasebetiyle tebrikleşilmeli, dargınlar barışmalı ve barıştırılmalıdır.

 

Berat Kandili münasebetiyle İlimiz Merkez Ahmet Yesevi ve Ulu (Büyük) Camii’nde 30 Nisan 2018 Pazartesi akşam namazını müteakip gerçekleştirilecek olan Mevlid-i Şerif programına tüm halkımızı davet ediyorum.

 

Bu duygu ve düşüncelerle başta Çankırılı hemşerilerimiz ile gönül coğrafyamızdaki vatandaş, soydaş ve din kardeşlerimiz olmak üzere tüm İslam âleminin Berat Kandilini tebrik ediyor, kin, nefret, öfke, kibir, dünyevileşme gibi beratımızın önünde duran ve gün geçtikçe artan engelleri bertaraf ederek birbirimizin beratına yardımcı olmayı; İslam dünyası olarak barış, huzur ve güven içerisinde arınmış gönüllerle, günah yüklerimizden berat etmiş olarak Ramazan-ı şerife girmeyi nasip etmesini Cenab-ı Mevla’dan niyaz ediyorum.

 

Hasan Limon=>Çankırı İl Müftü V.
Bu haber 1639 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Genel Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI