Bugün...31/12/2018 Tarihi İtibariyle Çankırı Belediyemizin Borcu 62.936.629,51-TLdir
Tarih: 13-04-2019 16:55:45 Güncelleme: 13-04-2019 17:20:45 + -


Adalet Ve Kalkınma Partisi Çankırı İl, İlçe teşkilatı 31 Mart Mahalli İdareler seçim sonuçlarını ve gündemi değerlendiren basın toplantısı düzenledi.


31/12/2018 Tarihi İtibariyle Çankırı Belediyemizin Borcu 62.936.629,51-TLdir

Çankırı AK Parti 31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri Sonuçlarını ve Gündemi Değerlendirdi

 

Adalet Ve Kalkınma Partisi Çankırı İl, İlçe teşkilatı 31 Mart Mahalli İdareler seçim sonuçlarını ve gündemi değerlendiren basın toplantısı düzenledi.

 

13.04.2019 saat 11:00 de AK Parti İl binasında başlayan toplantıya İl Başkanı Celal Kaman, İlçe Başkanı Mustafa Potukoğlu, (Milletvekilleri toplantıya katılmayacaklar mıydı diye sorduk Başkan Kaman Milletvekillerin başka programları olduğundan dolayı toplantıya katılamadıklarını söyledi), eski Belediye Başkanı Hüseyin Boz, Kadın Kolları Başkanı Hacer Rukiye Yıldırım, Gençlik Kolları Başkanı Nizamettin Ünal, İl Genel Meclis Başkanı Mustafa Çıbık ve parti yönetim kurulu üyeleri katıldı.

 

A dan Z ye Varana Kadar Her Şeyi Sorduk!

 

Nerede, nasıl ve neden hata yapılarak Çankırı Belediyesini kaybettiklerinden tutun, Belediyenin kasasını, masasını, borcunu, alacağını, Cumhur ittifakının yüzde 87 oy alarak Bayburt’tan sonra Çankırı’nın Türkiye ikincisi olmasının ne kadar gurur verici ise, AK Parti ve Hüseyin Boz’un seçim kaybetmesinin de o kadar üzücü olduğunu hatırlatmalarımız gibi konularına kadar ne var yok, gerçek ve asılsız iftiraların olup olmadığını sorarak her şeyi ortaya döktük.

 

Eski Belediye Başkanı Hüseyin Boz "Yalan, yanlış haberler yaparak, iftiralar atarak, sosyal medya aracılığı ile karalama kampanyası başlatanlara, paylaşım yapanlara hakkımı helal etmiyorum. Bu yapılanların hesabını soracağım." dedi.

 

Sorduğum sorularımızdan başlıkları kamuoyu ile paylaşıyoruz;

 

İşte Sorular:

 

İnsanlar 16-18 yıldır AK Parti’yi ülkemizin can simidi olarak görüyordu. 2-3 yıldır bu inanç kökten mi yıkıldı? MHP, AK Partiyi mi kullandı, Yoksa AK Parti MHP’yi mi kullandı? Çankırı’da 8-10 bin oy kaybı oldu, AK Parti “Cemaat/etnisite vesaire gibi taassubunu mu aşamadı mı, veya Çankırı AK Parti kontrolden çıktımı acaba?” (Malum olaylar FETÖ, Cemaat vs. partiyi yaraladı mı?) Oy kaybının nedenini araştırdınız mı? Önünüzdeki sürece ilişkin politikalarınız belirlenecek mi? Çankırı AK Parti İl, İlçe, Kadın Kolları Başkanlık makamı ve şahsınıza iftiralar atıldı. Bu iftiralar doğrumu? Şahsınızla ilgili haber yapan, yorum yapan, paylaşımlarda bulunanlar hakkında kanuni süreç başlattınız mı? 16 yıllık AK Parti Belediyesi Çankırı’da neden son buldu? İl Genel ve Belediye Meclis üye listelerine olan tepkilerden bilginiz var mıydı? Çankırı AK Partide sizce değişim şart mı? Eski Belediye Başkanı Hüseyin Boz’u sorusuz geçmedik. En önemli soruyu sordum. Hüseyin Boz olarak atamayla Çankırı Belediye Başkanlığına layık görüldünüz. Bu makamı devir alırken belediyenin kasasının 9 milyon TL ile dolu olarak size bırakıldığı iddia edildi. Bu gün ise dedikodulara, konuşulanlara, söylenenlere, iddialara bakılarak Çankırı Belediyesinin 330 milyon borcu olduğu cadde ve sokaklarda konuşuluyor, Bu iddialar doğrumu? Kısacası makama otururken belediyeyi nasıl devraldınız. Bütçeniz neydi? Şimdi kaç TL borç ile devrettiniz? Yaşadığımız kenti hak ettiği yönetime kavuşturabildiniz miydi?

 

Adalet Ve Kalkınma Partisi Çankırı İl Başkanı Celal Kaman konuşmasına “Değerli Basın Mensupları, Toplantımıza katılımlarınız için teşekkür ederiz.” Diyerek sözlerine başladı.

 

Kaman, “Öncelikle 31 Mart Mahalli İdareler seçimlerinde partimize oy veren ya da vermeyen, sandık başına giderek iradelerini beyan eden tüm hemşehrilerimize teşekkür ediyoruz. Gecesini gündüzüne katan, memleket adına gayretlerini ortaya koyan tüm teşkilatlarımızı da tebrik ediyor ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.

 

2019 Mahalli İdareler seçimlerinde de partimiz yaklaşık 11 ay Belediye Başkanlığı yapan, çalışmaları ile beğeni toplayan Belediye Başkanımız Hüseyin Boz beyi aday göstermiş ve yine sizlerin de takip ettiği üzere uzun ve yoğun bir seçim çalışması dönemine girilmiştir.

 

Bu dönemde hassasiyetlerini gösteren, huzur içerisinde seçim çalışmalarının sürdürülmesini sağlayan tüm siyasi partilerimize, Seçim güvenlik ve huzuru sağlanması noktasında büyük gayret gösteren güvenlik güçlerimize, Vatandaşlarımızın iradelerini ortaya koymalarında görev alan Sandık Kurullarına, müşahitler ve görevlilere. Gelişmeleri aktaran, doğru ve tarafsız bilgilendirme yarışında emek veren siz değerli basın mensuplarına. Tüm Çankırı halkına teşekkür ediyoruz.” Dedi.

 

Gelinen noktada halkımız Atkaracalar, Çerkeş, Kızılırmak, Kurşunlu, Orta ilçelerimizde ve Çardaklı, Saçak, Yaylakent Beldelerimizde de AK Belediyeciliğinin devamı yönünde karar vermiştir. Önceki dönemde MHP Belediyesi olan; Ilgaz, Şabanözü, Eldivan'da AK Belediyecilik hizmetlerini tercih edilmiştir.

 

Halkımız; Bayramören, Yapraklı, Korgun ve merkezde tercihini MHP Belediye Başkan Adaylarından yana kullanmıştır.

 

İl Genel Meclis Üyeliğinde toplam 27 üyenin dağılımı ise: 18 AK Parti, 8 MHP ve 1 de Bağımsız olarak gerçekleşmiştir.

 

10.04.2019 tarihinde yapılan İl Genel Meclis toplantısında toplam 27 İl Genel Meclis Üyesinden 19'unun oyunu alarak seçilen AK Parti İl Genel Meclis Üyesi Mustafa Çıbık İl Genel Meclis Başkanı olarak seçilmiştir. Kendisine ve Çankırı'mıza hayırlı olsun dileklerimizi bir kez de sizler aracılığı ile bildiriyoruz.

 

Çankırı Belediye Meclisinde de 10 AK Parti Belediye Meclis üyemiz bulunmaktadır. 15 Meclis üyesi ise MHP dir. Sonuçların hayırlara vesile olmasını dileriz.

 

Hemşehrilerimizin verdiği karar her zaman olduğu ve olması gerektiği gibi başımızın üzerindedir. Bu bir hizmet nöbetidir.

 

Çankırı Belediyesi devir teslim töreninde de kendilerine hayırlı olsun temennilerimizi ilettik, devir teslimimizi de gerçekleştirerek şehrimize hizmette İsmail Hakkı Esen bey ve ekibine basanlar diledik.

 

AK Parti Grup Başkanvekilimiz Sayın Muhammet Emin Akbaşoğlu, Milletvekilimiz Sayın Salim Çivitçioğlu ve bizler de her zaman olduğu gibi Çankırı için ve Çankırı'ya hizmet noktasında asla geri durmayacak, elimizden gelen her ne olursa tüm birimlerimiz ve tüm teşkilatlarımız ile ortaya koyacak, ilimiz için yapılacak bütün çalışmalarda hizmetin tam içinde olmaya gayret edeceğiz.

 

Şimdi Çankırı ölçeğinde hemşehriierimizin karan üzerine durum tespiti ile ilgili istişarelerimizi yapacak. Elbette bir araştırmaya gidecek, değerlendirmeler yapılacak. Genel Merkezimiz ile raporlarımız paylaşılacaktır. Böylece yeni süreçte yeniden gayretle partimiz adına çalışmalar hızla sürdürülecektir.

 

Malumunuz olduğu üzere Genel Başkanımız Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında 26-27-28 Nisan 2019 tarihlerinde MYK. MKYK. Bakanlar Kurulu Üyeleri, Genel Başkan Yardımcıları, İl Başkanları, Belediye Başkanları, İl Genel Meclisi Başkanları, Kadın ve Gençlik Kollan başkanlarımızın katılımıyla gerçekleştirilecek olan toplantımızda seçim süreçlerimiz ve alınan sonuçlar tüm yönleriyle değerlendirilecek ve bu çalışmalar sonrasında yeni yol haritası belirlenecektir.

 

Amacı itibar suikasti olan bazı sosyal medya hesaplarından kaynaklanarak toplumda dedikoduya dönüşen asılsız, mesnetsiz, terbiye sınırlarının çok altında kalan ve insani olmayan karalamalara karşı da gerekli yasal ve hukuki işlemler başlatılmış olup. Sonuna kadar takipçisi olacağımızı da buradan belirtmek isteriz.

 

Elbette bu tarz konular gündemimin boş yere işgal etmemelidir. Bunlar hakkında emniyet güçleri tarafından yapılacak incelemeler sonucunda adli mercilerce karar verilecektir.

 

Ayrıca son günlerde yine sosyal medya üzerinde çıkan bazı haberlerle ilgili olarak muhataplarının gerekli cevapları verdiği görülmekte olup, mesnetsiz ve iftira odaklı yapılmaya çalışılan bu haberlerle ilgili olarak en azından Belediye Başkanlığından gerekli bilgi ve belgeler alınarak  yapılmış olsa idi halkımız da doğru olarak bilgilendirilirdi kanaati taşımaktayız.

 

Seçim kampanyamız süresince bahsedilen tutarda partimizce herhangi bir harcama yapılmamıştır. Bu nedenle iftira niyetiyle yapıldığı açık olarak görülen bu haberlerle ilgili İl Başkanlığımızca herhangi bir açıklama yapılması gereği duyulmamış ancak bu kısa bilgi notunu sizlerle paylaşma gereği duyulmuştur.

 

Yine aynı şekilde kulaktan duyma mesnet i olmayan haberlerle Belediye Başkanlığımızın borçlarından bahsedilmektedir. Çankırı Belediye Başkanlığı devir tesliminden sonra 03/04/2019 Çarşamba günü yani geçtiğimiz hafta yapılan Belediye Meclis toplantısında Belediye Meclis Üyelerince ibra edilen Çankırı Belediyesi faaliyet raporunda belirtilen Mali Hizmetler Müdürlüğünün raporlarına göre. 31/12/2018 tarihi itibariyle Belediyemizin borcu 62.936.629.51-TL'dir.

 

Bunun 46.149.484,94 -TL'si İller Bankasına olan uzun vadeli borçtur.

 

Şimdi yine yeniden hizmete dönüşecek, şehrimize katma değer kazandırıp insanımızın yüzünü güldürecek projelere ağırlık verme zamanıdır, çalışma zamanıdır.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum'un ilimizi ziyaretlerinde Çankırı’mızın hizmetine sunulmak üzere verdiği sözleri ilçelerimiz arasında hiçbir ayrım yapılmaksızın ilk aşaması yerine getirilmiş ve bu sözlerin devamının da yerine getirilmesi için Grup Başkanvekili Milletvekilimiz Sayın Muhammet Emin Akbaşoglu ve Milletvekilimiz Sayın Salim Çivitcioglu'nun takipçi olacaklarını da ayrıca beyan etmek istiyoruz.

 

Bilinmelidir ki şehrimize hizmet hususunda bir an bile geri durulmayacak, şehrimizde yaşayan hemşehrilerimizle olan manevi birlik ve beraberliğimiz de kimse tarafından hiçbir surette asla zedelenemeyecektir ve buna yeltenenlere asla müsaade edilmeyecektir.

 

Milletimizin bizlere mesajı ne ise onu okuyacak ve o doğrultuda ilerlemek için çaba sarf edeceğiz.

 

Yapılacak çok işimiz var. Hizmet bekleyen çok insanımız var ve şehrimize ait hedeflerimiz, planlarımız var. Çankırı için yapı kınlar ve yapılacaklar hususunda azim ve kararlılıkla şehrimizi bir adım daha ileri taşımanın derdinde olacağız. Bu konuda ileride yapacağımız toplantılarda görüşmek üzere sizleri Allah'a emanet ediyoruz.

 

Gündemde olan konular ile ilgili yaptığımız bu toplantımıza katılımlarınız için tekrar teşekkür eder görevlerinizde hayırlı başarılar dileriz.” Diyerek basın açıklamasını bitirdi, sorularımızı cevapladı.

 

Mali Hizmetler Müdürlüğü 2018 Yılı Faaliyet Raporunu da Sorduk. İl Başkanı  Kaman 2018 yılı Faaliyet Raporunu Belgelerle Açıkladı.

 

31.12.2004 tarihinden geriye dönük asgari 10 yıllık Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş.'ne elektrik tüketiminden, 27.06.2006 tarih ve 26211 sayılı mükerrer resmi gazetede yayınlanan 2006/10498 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yeniden yapılandırmaya alınarak aylık taksitler halinde İller Bankasındaki hisselerden kesilmeye başlanmış ve halen devam etmekte olup, yine aşağıda dokümanları görülen borçlar ilgili kurumların, İller Bankası İçme Suyu ve Sondaj, Malzeme Ekipman araç ve gereç kredisi teminatlı ikraz kredileri ile finansmanlı kısa avans kredisi ve yapılan yatırımlara ilişkin mal ve malzeme ahırdan ve birlik paylarını kapsamaktadır.

 

Kredi ve diğer kesintiler dolayısı ile İller Bankası hisseleri eksik gelmektedir. Gelirlerin çoğunluğu zorunlu olan maaş ödemeleri, temizlik, akaryakıt, yedek parça, hizmet alımı vs. harcamalarıma tahsis edilmektedir. Resmi kurum ve kuruluşlar olan Vergi, SSK, Elektrik, T.C. Emekli Sandığı gibi kuramların ödemeler 01.03.2010 tarihi itibari ile düzerdi olarak yapılmaktadır.

 

31.12.2018 Tarihine  Kadar  Olan Borçlar

 

Başkent     Elektrik      Dağıtım     A.Ş (Elektrik Borcu)

 

31.12.2004 Tarihinden Geriye Dönük Yeniden Yapılandırılan   3.399,759,02 TL

 

Yapılandırmadan sonra İller Bankasına Kesinti Yapılan Borç   2.763.897,51 TL

 

Yapılandırmadan kalan ve İller Bankasınca ödemeye devam edilen borç miktarı   635.861,51 TL

 

01.01.2005-31.12.2008 arası gecikme zammı dahil borç miktarı 420.238,46 TL

 

Sosyal Sigortalar Kurumu

 

01.012005-01.03.2010 arası gecikme zammı dahil borç miktarı  1.961.457,00 TL

 

Birlik Borçları

 

Çevre Hizmet Birliği 519.587,60 TL

 

İller Bankası

 

Malzeme, İkraz, Kısa Avans, Yapı Teminatlı İkraz Ve Malzeme Teminatlı İkraz Olmak Üzere (Faiz:11.000.000,00 TL Dahil) Toplam 46.149.484, 94 TL

 

Yatırım Ve Cari Amaçlı Yapılan Harcamalara İlişkin Borçlar 13.250.000,00 TL

 

Genel Toplam: 62.936.629, 51 TL borç vardır denildi.” Toplantı amacına ulaşarak son buldu.

 

 

 

 
Bu haber 9865 defa okunmuştur.

Etiketler :
KENAN / 15-04-2019 17:25:00

63 tirilyonluk yatırım yapılsa Çankırı iki misli büyürdü. alt yapı sorunu konut sorunu diye bir sorun kalmazdı, yağmur yağınca rezillik yaşanmazdı. gemi kütüphane, vagon kütüphane, seyir camı, televizyonlara reklam şov şov şov

mehmet / 15-04-2019 11:02:00

Sadece basit bir soru eski para ile 63 tirilyonluk memlekete ne yaptınız kaldırım ve 2-3 beton yığını parkdan başka. tabi söylenti bu rakamın 300 civarı olduğu, umarım yalandır. yeni başkan açıklar inşallah borcu.

HASAN / 15-04-2019 09:31:00

Artık il genel meclisi çalışmalarına dikkat etmeli. Şirket ağırlığı elinde kalan il genel meclisine verecektir.

Kullanıcı1818 / 14-04-2019 11:56:00

Doğru Kevser Kırtasiyeden alınan bir Dolma Kalem faturanız 280 ₺.Yazıklar olsun size ve sizin gibilere...

Hasan Ş / 13-04-2019 20:41:00

Belediyenin 300 trilyon borcu var. İsmail Hakkı bey bunu açıklamazsa bu rüşvetcilere çanak tutmus olur. Konustukları hersey yalan.Facebook Yorum
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Siyaset Kategorisi Haberleri

Çok Okunan Haberler
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
Son Yorumlanan Haberler
YUKARI