Bugün...5 Nisan Avukatlar Gününüz Kutlu Olsun
Tarih: 05-04-2019 22:23:55 + -


5 Nisan 2019 Cuma Saat 10:00 da Avukatlar Günü münasebeti ile Atatürk Anıtına çelenk konuldu ve Basın Açıklaması yapıldı.


5 Nisan Avukatlar Gününüz Kutlu Olsun

Gününüz Kutlu Olsun

 

Çankırı Baro Başkanlığı tarafından 5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla program düzenlendi.

 

Kent Meydanı'nda düzenlenen programda konuşan Baro Başkanı Avukat Erkan Köroğlu Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

 

5 Nisan 2019 Cuma Saat 10:00 da Avukatlar Günü münasebeti ile Atatürk Anıtına çelenk konuldu ve Basın Açıklaması yapıldı.

 

Burada bir konuşma yapan Köroğlu, “Adaletin büyük Türk milletinin 5 bin yıllık tarihsel sürecinde ve kadim devlet geleneğinde adalet kavramının her zaman kutsanmış, devletin ve milletin devamlılığı bakımından temel şart olarak görüldüğünü söyledi.”

 

Çankırı Barosu Başkanı Av. Erkan Köroğlu, konuşmalarına şu şekilde devam etti:

 

Değerli Meslektaşlarım

 

Hepinizi yönetim kurulum adına ve şahsım adına saygıyla selamlıyor, yargının kurucu unsuru olan savunmanın, siz değerli meslektaşlarımın 5 Nisan Avukatlar gününü kutluyorum.

 

Sayın Meslektaşlarım

 

Genç cumhuriyetimizin deneyimleri ve aklı bize öğretmiştir ki, hukuka bağlı kalmak ve onu korumak en az vatan topraklarını korumak kadar önemlidir. İnsanlık tarihi, Yargı bağımsızlığının değerini çok fazla acılar ve ıstıraplar çekerek ve hatta idam sehpalarında canını vererek öğrenmiştir. Hukuk ve bağımsız yargı, hem siyasetin ve devlet yönetiminin ve hem de vatandaşların en temel ve vazgeçilmez güvencesidir. Şimdilerde siyasetin meşruiyetini hukukta araması dahi bunun en büyük göstergesidir. Tam ve bağımsız yargı varsa; Toplumsal düzen vardır, Güçlü bir eğitim sistemi vardır, güçlü bir sağlık sistemi vardır, hayallerinin gerçekleşebileceğine inanan mutlu bir gençlik vardır. Kısacası güçlü bir devlet vardır. Çünkü Atamızın dediği gibi adalet duygusunu yitirmiş hiçbir toplumun geleceği yoktur.

 

Bağımsız yargının temeli olan savunmanın yani biz avukatların tek taviz veremeyeceği şey, temelinde insan olan, bilimle yoğrulmuş fikirsel özgürlüğü olmalıdır. Çünkü bizler Güçlünün ‘Hoşuna gideninden’ olmaya çalışmadığımız gibi toplumun herhangi bir kesimini incitecek, şoke edecek ya da kızdıracak diye doğru söylemlerimizden asla taviz vermedik. Hiç kimseden emir almadık. Fakat hiçbir iktidara gereksiz ve şaşkın bir hiddetle diklenmedik. Bu özelliklerimizden dolayı da tarih sahnesinde tüm iktidarların istenmezi olduk.

 

Değerli meslektaşlarım;

 

Ülkemizde şuan da 130 bin avukat ve yaklaşık 90 bin Hukuk Fakültesi öğrencisi bulunmaktadır. Sayımız her geçen gün artıyor ve genç meslektaşlarımız aramıza katılıyor. Mesleğimizin sorunları her geçen gün artıyor. Fakat bizim hiçbir sorunumuz, bağımsız yargı ve vatandaşın adil yargılanma hakkından daha önemli değildir. Bu sorunlarımıza ‘isyan’ etmiyor fakat ‘nimet il nisyan’ da etmiyoruz. Örgütlü gücümüz Barolar üzerinden tüm sorunlarımızın çözümü için çaba gösteriyoruz. Öncelikli yapacağımız iş sermayemiz olan beynimizi geliştirmektir. Unutmayalım ki 21. Yüzyılın cahilleri okuma yazma bilmeyenler değil, Bildiğini unutan ve yeni bilgilere kendini kapatan insanlardır.

 

Değerli Meslektaşlarım

 

Hukukun, Hukukun üstünlüğünün, İnsan haklarının, Adil yargılamanın, Demokrasinin, Barışın, Hoşgörünün ve sağduyunun egemen olduğu, özgür ve çağdaş bireylerden oluşan, Üstünün hukuku değil, hukukun üstün olduğu bir ülkede yaşama dileğiyle hepinizin Avukatlar gününü kutluyorum.

 

Hukukun üstünlüğünün sağlanmasının kuvvetler ayrılığının sağlanmasıyla mümkün olacağını aktaran Çankırı Baro Başkanı Köroğlu, programa katılan arkadaşlarına teşekkür etti. Anıt Alanındaki program amacına ulaşarak son buldu.

 

www.haberci18.com İnternet medyası haber merkezinin edindiği bilgilere görede Çankırı'da 100 asil, 17 stajer avukat bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Bu haber 1633 defa okunmuştur.

Etiketler :

Facebook Yorum
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Güncel Kategorisi Haberleri

Çok Okunan Haberler
Son Yorumlanan Haberler
YUKARI