Bugün...7’den 70e Vurgunuz Cumhuriyete...
Tarih: 28-10-2018 10:34:32 Güncelleme: 28-10-2018 17:46:32 + -


Bu tarihi gün, bizi biz yapan ortak değerlerimiz etrafında her zamankinden daha güçlü bir şekilde kenetlenme günüdür. Herkesin Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun…


7’den 70e Vurgunuz Cumhuriyete...

7’den 70'e Vurgunuz Cumhuriyete...

 

Adalet ve hürriyet temeline dayanan büyük bir millet olma iradesiyle kurulan Cumhuriyetin kuruluş yıl dönümü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramına kısa süre kaldı. Türkiye Cumhuriyeti için önemli bir gün olan bu günde kutlama mesajlarını siz değerli okurlarımız için yayına sunduk.

 

Bu tarihi gün, bizi biz yapan ortak değerlerimiz etrafında her zamankinden daha güçlü bir şekilde kenetlenme günüdür.

 

Cumhuriyet bir halk yönetimi şeklidir. Cumhuriyet yönetiminde egemenlik, kayıtsız şartsız milletindir. Yüce Atatürk’ün ifade ettiği gibi: “Türk ulusunun yaradılışına ve yaşantısına en uygun olan yönetim şekli Cumhuriyettir.” Atatürk bu sözüyle, Türk ulusuna yakışan yönetimin Cumhuriyet olduğunu belirtmiştir.

 

Andımızın okunmasına karşı çıkan, ortalığı bulandırmak isteyen, 81 vilayette andımızın okullarda okunmasına hazmedemeyen, gereksiz basın açıklamasında bulunan (zalim) malum kişilere inat 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun. Atatürk"ün çocukları olarak atamızı hasret ve özlemle anıyoruz. Herkesin Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun…

 

Çankırı Valisi Hamdi Bilge Aktaş’ın Cumhuriyet Bayramı Kutlama Mesajı

 

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 95. yılını kutluyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

 

Mustafa Kemal Atatürk'ün liderliğinde yürütülen İstiklâl Mücadelesinin emsalsiz bir zaferle neticelenmesi ve ardından aziz milletimizin kendi iradesi doğrultusunda idarede söz sahibi olmasını sağlayan Cumhuriyet’in ilanı, ülkemizin istikametini belirleyen en önemli adım olmuştur.

 

Cumhuriyetimizin değerleri, aradan geçen 95 yılda necip milletimiz tarafından geri dönülmez bir şekilde sahiplenilmiştir. Bugün ülkemiz, ilerleyen demokrasisi, gelişen ekonomisi, güçlü ordusu, zengin ve müteşebbis insan kaynağı ile milletlerarası alanda saygın bir konum kazanmıştır. Türk milletinin sarsılmaz iradesi ve Cumhuriyetimizi sonsuza kadar yaşatma azmi; tüm zorlukları aşmamızda bizlerin yol göstericisi olacaktır.

 

Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetimizin 95’nci yılını kutluyor, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnet ve şükranla yâd ediyorum.

 

Hamdi Bilge Aktaş =>Çankırı Valisi

 

Başkan Boz’un 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı

 

Belediye Başkanı Hüseyin Boz,  Cumhuriyet’in kuruluşunun 95. yıldönümü dolayısı ile bir mesaj yayınladı. 29 Ekim 1923’te Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kurulan Cumhuriyetin halkın sarsılmaz birliğini, beraberliğini ve kardeşliğini gösteren en önemli yönetim biçimi olduğunu söyleyen Başkan Boz, mesajında şu ifadeleri kullandı.

 

“Kendini demokrasi ile besleyen Cumhuriyet, Türk milletinin damarlarında dolaşan asil kanla kurulmuştur. Bundan dolayı şüphe yoktur ki; Cumhuriyet, milletimizin var olma savaşı verdiği Kurtuluş Savaşı ve sonrasında Türk milletinin diriliş hikâyesidir. Cumhuriyet, tüm imkânsızlıkların karşısına canını ortaya koyarak yazılan bağımsızlık eseridir. 95 yıl önce verilen bu sınav, günümüzde de bu toprakların peşini bırakmamış, fakat asil milletimiz bugüne değin Cumhuriyeti korumayı başarmıştır.  Cumhuriyet döneminde bir araya gelen devlet ve millet, artık daha fazla yan yana ve can canadır. Milli birlik, beraberlik ve milli hedeflerimize kastederek huzur, istikrar ve güven ortamını sekteye uğratmak isteyen hain güçlerin akıl oyunları, yine cumhurun birliği ve beraberliği karşısında yok olmaya mahkûmdur. Cumhuriyet, bu oyunların nasıl bozulduğunun en somut kanıtıdır. Egemenliğin tek sahibi milletimiz ile birlikte bugün de Cumhurbaşkanımız önderliğinde Cumhuriyetimizi korumaya, güçlendirmeye ve aynı azim ile geleceğe taşıyacağımıza şüphe yoktur.

 

Bu duygu ve düşüncelerle; Cumhuriyete giden yola hayatlarını adamış Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere kahraman şehitlerimizi ve gazilerimizi sonsuz rahmet ve minnet ile anıyor, Cumhuriyet Bayramımızı kutluyorum.”

 

Çankırı Belediye Başkanı=> Hüseyin Boz

 

Çankırı Baro Başkanlığı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı

 

Cumhuriyetimizin 95.Yılı Kutlu Olsun

 

Bugün; imkansız gibi görünen çetin bir mücadelenin ardından kazanılmış ve millete armağan edilen en büyük hediyelerden birisi olan Cumhuriyetin ilan edilişinin 95. yıldönümünü milletçe gurur ve coşku içerisinde kutluyoruz.

 

Aziz şehitlerin acılarını, kahraman gazilerimizin fedakârlıklarını da yüreğimizde hissediyor, bu kahramanlıkların neticesi olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olarak ilelebet yaşayacağını biliyoruz.

 

Türk Milleti, Cumhuriyetin şanlı geçmişini bilerek  onu koruyup aydınlık geleceğine sımsıkı sarılacaktır. İçten ve dıştan gelen bölücü ve yıkıcı tehlikelere karşı Ulusumuz her zaman Cumhuriyeti korumuştur ve korumaya devam edecektir. Atatürk‘ün önderliğinde büyük Türk Milleti‘nin kanı, canı ve sonsuz emekleriyle kurulan Cumhuriyet‘in, tüm değerleriyle sonsuza değin yaşatılmasının herkesin vazgeçilmez ortak sorumluluğudur.

 

Cumhuriyet her şeyden önce barışın ve huzurun gölgesinde büyüyen demokrasi ağacıdır. Bu millet sahip olduğu değerlere her ne koşul altında olursa olsun sahip çıkan, kardeşliği din, dil, ırk, mezhep gibi bölücü unsurlara feda etmemeye yeminli bir millettir. 95 yıl önce yaşananlar, bizlere bugünümüzü armağan edenlerin zaferiydi. Hem bizden öncekilere hem de bizden sonrakilere karşı taşıdığımız sorumluluk ağır ancak, bir o kadar da gurur verici. Bu bilinçle her gün bir basamak daha yükselmek için neler yapabileceğimizin hesabını yapmalı, emanetçisi olduğumuz mirası bizden sonrakilere çok daha iyi koşullar altında teslim etmeliyiz.

 

Milletçe duygu birliğimizin büyük bir coşkuyla tezahür ettiği bugün, Cumhuriyetimiz için ortak değerlerimiz etrafında her zamankinden daha güçlü bir şekilde kenetlenme milli birlik ve beraberliğimizi gösterme günüdür. Bugün, bizi millet yapan yüksek değerlerimizin daha gür sesle yüceltileceği, geçmişte olduğu gibi tek yürek olarak haykırılacağı, el ele, gönül gönüle geleceğe daha bir güvenle bakılacağı gündür.

 

İnanıyoruz ki; Ülkemiz çağdaşlaşma hedefleri doğrultusunda, insanımız bilimde, sanayide, eğitimde ve diğer bütün alanlarda büyük bir mesafe kat edecek, elde edilen bu başarılarla Cumhuriyetimizi hep birlikte taçlandıracağız. Cumhuriyetin 95. yıl dönümü vesilesiyle birlik ve beraberliğimizin timsali olan Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, kahraman şehitlerimizi ve gazilerimizi gönül borcu  ve saygıyla anıyor, saygıdeğer yurttaşlarımızın ve meslektaşlarımızın cumhuriyet bayramını kutluyorum.

 

Av. Erkan Köroğlu=>Çankırı Barosu Başkanı

 

CHP İl Başkanı İlhan Tekin’in 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Demeci

 

“29 Ekim” Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde verilen, 20. Yüzyılın en büyük ve en onurlu mücadelesi olan İstiklal Savaşı’nın zaferle sonuçlanmasını takip eden süreçle modern Türkiye Cumhuriyeti’nin doğduğu gündür.

 

Cumhuriyet, modernleşme devriminin özgürlükçü demokrasiye giden yoldaki en büyük adımdır.

 

Bu nedenle, 29 Ekim Cumhuriyet Bayram, milletimizin Cumhuriyet’e onun üzerinde yükseldiği temel değerlere, bu bağlamda özgürlükçü demokrasiye olan bağlılığının ve tutkusunun en güçlü şekilde ifade edildiği bayramdır.

 

Cumhuriyet Halk Partisi olarak, Cumhuriyet’in temel değerlerini, demokrasinin bütün kurumları ve kuvvetler ayrılığını baskı altına almış bir iktidara karşı; Parlamenter Demokrasi, İnsan Hakları ve Özgürlükler konusundaki mücadelemizi kararlılıkla sürdürmeye devam edeceğiz. Bu mücadelenin başarıya ulaşacağına ilişkin inancımız tamdır.

 

Bu kapsamda, Cumhuriyet Bayramı’nın 95. Yıldönümü’nün “29 Ekim”in ruhuna uygun bir şekilde, büyük bir coşku içinde kutlanması ve kutlama programının halkımızın geniş katılımıyla gerçekleşmesi büyük önem arz etmektedir.

 

Bu duygularla 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı, tüm Cumhuriyet’imizin temel ilkelerini yaşatma kararlılığıyla, halkımızın Cumhuriyet Bayramını kutlarım.

 

İlhan Tekin=>Çankırı CHP İl Başkanı

 

Türkiye Kamu-Sen Çankırı İl Başkanı İsmail Ayhan, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle bir mesaj yayınladı.

 

“Vatanına bağlılığını, milletine sevdasını, bayrağına duyduğu saygıyı, asaletini tarihin her döneminde dosta, düşmana gösteren Türk milleti, bir ve beraber olarak bugünlere kadar gelmiştir” diyen İl Başkanı Ayhan, “Cumhuriyetin çocukları olan bizler, çocuklarımızın, torunlarımızın, gelecek nesillerin aldığı nefese kadar bağımsız yaşayabileceği, kan ve gözyaşı dökmeden, barış ve huzur içinde, gururla barınabileceği bir vatan bırakmalıyız” dedi.

 

Türkiye Kamu-Sen Çankırı İl Başkanı Ayhan  mesajında şu ifadelere yer verdi;

 

Cumhuriyetimizin 95’inci yıldönümünü gururla kutluyoruz. Nice bedeller ödenerek, nice şehitler verilerek, büyük emekler harcanarak kurulan Cumhuriyetimizi korumak, yaşatmak, Cumhuriyetimize gereken ihtimamı göstermek hepimizin en büyük sorumluluğudur.

 

Bir ve diri olmak, bağımsızlığımızı kazanmak, köklerimizden tutunup yeşermek, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kurmak zor bir mücadelenin ardından gelmiştir. Vatanına bağlılığını, milletine sevdasını, bayrağına duyduğu saygıyı, asaletini tarihin her döneminde dosta, düşmana gösteren Türk milleti, bir ve beraber olarak bugünlere kadar gelmiştir.

 

Üzerine titrediğimiz Cumhuriyetimize ne yazık ki düşmanlık besleyen, Cumhuriyetin anlamını kavrayamayan, Cumhuriyet bilinci taşımayan, Ulu Önder Atatürk’ün ilke ve inkılaplarını kabul etmeyen kesimler her zaman olmuştur. Ancak bunlara Türk milleti gereken cevabı her zaman, her zeminde vermiştir. Bilinmelidir ki; bizler Atamızın açtığı yolda Cumhuriyetin ışığında emin adımlarla yürümeye devam edeceğiz ve mirasına ilelebet sahip çıkacağız.

 

Hain terör örgütlerinin amacı topraklarımızın bütünlüğüne, milletimizin birliği bekası ve dirliğine zarar vermek, üniter devlet yapısını ortadan kaldırmak, insanları ayrıştırarak, un ufak etmek, bölünmüş bir Türkiye oluşturarak nihayetinde bağımsızlığımızı elimizden almaktır. Dolayısıyla terör kimden ve nereden gelirse gelsin lanetlenmeli ve teröre karşı tek vücut olunabilmelidir. Aksi taktirde gerek terör örgütlerinin gerekse onları semirten dış güçlerin hedefi olmaktan asla kurtulamayız.

 

Bu ülkede yaşayan, huzur ve barış isteyen, bayrağına, vatanına, milletine aşık olan herkesin tıpkı Kurtuluş Savaşında, Sakarya Meydan Muharebesinde, Çanakkale Savaşlarında olduğu gibi bugün de ülkemizi bölmek, insanlarımız arasında nifak tohumları ekmek isteyen kan emicilere, bölücü güruha, Cumhuriyeti içine sindiremeyenlere karşı omuz omuza, yürek yüreğe, topyekün kahramanca mücadele etmesi gerekir.

 

Cumhuriyetin çocukları olan bizler, çocuklarımızın, torunlarımızın, gelecek nesillerin aldığı nefese kadar bağımsız yaşayabileceği, kan ve gözyaşı dökmeden, barış ve huzur içinde, gururla barınabileceği bir vatan bırakmalıyız.

 

Bu vesileyle, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızın 95’inci yıldönümünü kutluyor; Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve aziz şehitlerimizi saygı, şükran ve rahmetle anıyorum.

 

İsmail Ayhan=>Türkiye Kamu-Sen Çankırı İl Başkanı
Bu haber 1917 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Genel Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI