Bugun...8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajları
Tarih: 07-03-2018 20:59:58 + -


Son günlerin en üzücü olaylarından olan kadına şiddet, cinsel taciz ve kadın ölümleri, ne yazık ki, Türkiye gündemini meşgul etmektedir. www.haberci18.com yazı ailesi olarak başta şehit anneleri ve eşleri olmak üzere tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyor, toplumsal yaşamda ve sendikal hayatta mücadele eden kadınlarımıza başarılar diliyoruz.


8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajları

Vali Hamdi Bilge Aktaş’tan Dünya Kadınlar Günü Mesajı

 

8 Mart, 1911 yılından itibaren dünyada, 1975 yılından beri de ülkemizde resmen Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmaktadır. Ülkemizi geleceğe taşıyacak milli ve manevi değerlere bağlı aydınlık nesilleri yetiştirecek kadınlarımızın gününü en kalbi duygularımla tebrik ediyorum.

 

Milletimizin tarih boyunca yetiştirdiği mümtaz şahsiyetler arasında kendilerine özgü duruşları ve başarılarıyla kadınlarımızın ayrı bir yeri ve önemi vardır. Sevgiyi, fedakârlığı, üretkenliği ve duyarlılığı temsil eden kadınlarımız, huzurlu bir toplumun temel taşlarıdır. Kadınlar, toplumun yapısını güçlendirip, şekillendiren aile birliğinin en önemli unsurudur. Türk Kadını tarihimizde anne ve eş olarak hep hak ettiği konumda, ailenin ve toplumun merkezinde olmuştur.

 

Bu duygu ve düşüncelerle tüm kadınlarımızın Dünya Kadınlar Günü'nü kutluyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

 

Hamdi Bilge Aktaş=>Çankırı Valisi

 

Şehit ve Gazi Aileleri Derneği Başkanı Gazi Emekli Astsubay Yüksel Teke’den 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajı

 

Kadınların; Gelecek nesillerin yetiştirilmesinde emek ve büyük katkılarının hiçbir zaman inkâr edilemez.

 

Kadınlar Milli ve Manevi değerlerin, kültür ve geleneklerin en önemli taşıyıcısıdır. Hayatımızın her anında bizleri onurlandıran, bizleri eğiten, yetiştiren, ihtiyacımız olduğunda desteklerini esirgemeyen, yüreklerindeki sevgi ve şefkati karşılıksız veren fedakâr kadınlarımızın hayatımızda ki değerini kelimelerle ifade etmek mümkün değildir.

 

Bu duygu ve düşüncelerle 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü yürekten kutlarken, başta Şehit Gazi Anneleri, Şehit Gazi eşleri olmak üzere, kadın hakları konusunda çalışan ve katkıda bulunan herkese teşekkürlerimi sunarım.

 

Yüksel Teke-Gazi Emekli Astsubay Şehit ve Gazi Aileleri Derneği Başkanı

 

Çankırı Baro Başkanlığından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajı

 

Dünyada kadınlara atfedilen bu gün kadınların eşitsizliğe, ayrımcılığa ve onlara diretilen koşullara karşı haklarını elde etmek için verdikleri mücadelenin simgesi haline gelmiştir.1977’de Birleşmiş Milletler tarafından emekçi kadınlar günü olarak kutlanılmasına karar verilmiş ise de o günden bu yana ne yazık ki kadınlar cephesinde çok fazla değişen bir şey olmamıştır. Hala dünyada ve ülkemizde kadın ve erkek eşitliği noktasında ciddi farklılıkların olduğu, bu durumun küresel bir sorun olarak karşımıza çıktığı görülmektedir.

 

Toplumsal değer yargılarını oluşturan inanç kökenleri ve kültürel şartlanma gibi birçok sebeple kadınların toplum içindeki konumu ve yaşanan haksızlıklar günümüzde yapılan hukuksal çalışmaların uygulanabilirliğini güçleştirmektedir. Hakların kâğıt üzerinde tanınması ile kadının kendisine tanınan haklardan uygulamada ne ölçüde yararlanabildiği farklı olgulardır. Ataerkil toplumlar, inanışlarına yorumlarını ekleyerek gelenek haline dönüştürenler, kadının güçlenip aile içinde ve dışında kamusal alanda söz sahibi olmasını istemeyen, bilgi sahibi cesur kadınlardan korkan zihniyetler ne yazık ki bize kadın haklarının tam anlamıyla yaşama geçirilmesi için henüz uzun ve engebeli bir yolun aşılması gerektiğini göstermektedir. Kadınları koruyabilmek, daha etkin, daha özgür bir kimlik ile sosyal yaşama katılmaları adına yasalar çıkarabilen bir ülke olmanın yanı sıra onları uygulamayı bilen bir ülke olmak gerekmektedir. İstanbul Sözleşmesi(Kadına Yönelik Şiddetin ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi) ve CEDAW(Kadına Yönelik Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi) gibi taraf olunan sözleşmelerde taahhüt edilenler, kadınların eğitim düzeyi, siyasi yaşama sosyal hayata aktif katılımı ve kadın sağlığı konusundaki göstergeler açısından değerlendirildiğinde olması gerekenden çok uzaktır. Yaşamsal olan yüksek değerde maddeler içeren bu hukuki metinlerin sorumluluk ve hukuk bilinciyle uygulamaya geçirilmesidir. Toplumsal bilinç eksikliği çoğu zaman özellikle her türlü şiddet, ayrımcılık vb. durumlara maruz kadınların haklarının farkında olmadığı gibi hak arama sürecini başlatacak kurumlarla iletişime geçememesi şeklinde de ortaya çıkmaktadır. Hukuksal düzenlemelerle toplumsal bütünlüğün oluşturulamaması kadının bedensel ve ruh sağlığını etkilemekle kalmayıp, kendine olan saygısını güvenini, yaşam kalitesini ve yaşamını kontrol etme yetisini yitirmesine neden olduğu gibi hak ettiği konumda yer almamasına da neden olmaktadır.İnsan haklarının vazgeçilmez bir parçası olan kadın haklarının yasal hak bilinciyle ve savunma cesareti içinde, kadınların sırf kadın oldukları için gördükleri ihlaller karşısında somut adımlar atmak ve kararlı bir duruş sergilemek hepimizin görevidir.

 

Dünyada kadınlara ayrımcılık uygulayan, her türlü hakkı gasp edilen hiçbir ülke yok ki gelişip kalkınsın. Toplum olarak vicdani ve ahlaki bir adalet anlayışıyla hukuksal düzenlemelerin geliştirilmesi, gerçek anlamda yaşama geçirilmesi ve zihniyet değişiminin gerçekleştirilmesi adına gerekli gayretin gösterilmesi gerekir. Bu çaba bir günle vurgulayarak değil, hepimizin daimi sürdürmesi gereken bir mücadeledir. Yeryüzünde gördüğümüz her şeyin kadının eseri olduğu anlayışıyla; emeğiyle dünyayı güzelleştiren tüm kadınların dünya emekçi kadınlar günü kutlu olsun.

 

Av.Derya Aslan=>Çankırı Barosu Kadın Hak. Kom. Başk.

 

Türk Sağlık Sen Çankırı Temsilciliği 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajı

 

Türk kadını Tarih boyunca her koşulda fedakârlığı ve vakur duruşuyla öne çıkmış; vatan, millet ve bayrak uğruna verilen mücadelede en ön safta yer almıştır. Bu anlamda Türk Kadını milletin gözbebeği, eli öpülesi annesi olmuştur.

 

Fakat son yıllarda ne yazık ki taciz, şiddet ve cinayet gibi asla kabul edilmeyecek eylemler Türk kadınının başına adeta musallat olmuştur. Toplumsal yozlaşmanın Türk kadını üzerindeki bu ağır tahribatı hepimiz için utanç vericidir.

 

Bunun yanı sıra mobbing, şiddet, düşük ücret ve aile yaşamını etkileyen olumsuz çalışma koşulları gibi sorunlara da kadın çalışanlarımız çalışma hayatında en ağır şekilde maruz kalmaktadırlar.

 

Sorunların her gün kamuoyunda faili belli olaylarla karşımıza çıkmasına rağmen, çözüm için hala somut adımlar atılmaması izah edilebilir gibi değildir.

 

Bugün devleti yönetenler aileyi her şeyin üstünde tuttuklarını defalarca vurgularken, ailenin direği kadınlarımızın sorunlarına çare üretilmemesi çok garip bir çelişkidir.

 

Kamu çalışanı kadınlarımızın kreş sorununun defalarca dile getirilmesine rağmen hala çözülmeyerek temennilerle geçiştirilmesinin sonuçları, bugün çocuklara işkencelerin yapıldığı merdiven altı kreşlerdeki bakmaya dayanamadığımız görüntülere yansımaktadır.

 

Devletin ihmal ettiği her alan merdiven altında kontrolsüz bir şekilde yayılırken, çalışan annenin bebeğini gözünü arkada bırakıp işe gittiği düşünülürse böyle bir çalışma hayatını Türk kadını hak etmemektedir. Özellikle sağlıkta, nöbet ve ağır iş yükünün tahammül boyutunu çoktan aştığı görülmekte bu da kadın çalışanlarımızın aile ve sosyal yaşamlarını olumsuz etkilemektedir.

 

Süt izninde, anneleri kadrolarına göre ayırmak, refakat izninde sorun çıkarmak, bebeği olan anneleri çalışma hayatında gözden çıkarmak ne Türk Milletinin yüksek karakterine ne de binlerce yıllık devletimizin geleneğine yakışmaktadır.

 

Tüm bunlar ortak bir akıl ile değerlendirilmeli ve bizzat kadınlarımızın da görüşleri alınarak çözüm üretilmelidir.

 

Biz Türk Sağlık-Sen olarak kadınlarımız için iyi niyetli sözler yerine, çözüm odaklı düzenlemeler ve onların çalışma hayatını kolaylaştıracak yenilikler istiyoruz. Temenni veya kınama yerine bu anlamda adımlar atılırsa bir şeylerin değişeceğini biliyoruz.

 

Umarız ki Türk Kadınları için 8 Mart çözümün adı, sorunlara dur denildiği bir tarih olur.

 

Bu temenniyle Türk Sağlık-Sen olarak başta şehit anneleri ve eşleri olmak üzere tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyor, toplumsal yaşamda ve sendikal hayatta mücadele eden kadınlarımıza başarılar diliyor, kadınlarımızın tüm sorunlarının göstermelik tartışmalardan uzak bir şekilde çözüm odaklı olarak üstüne gidilmesini istiyoruz.

 

Son olarak geçtiğimiz gün elim bir trafik kazası sonucunda hayatını kaybeden sağlık çalışanımız Selvi Özcan Danacı’ya Yüce Allah’tan rahmet, yakınlarına ve camiamıza baş sağlığı diliyoruz.

 

Çankırı Kamuoyuna Saygılarımızla.

 

Türk Sağlık Sen Çankırı Temsilciliği

 

İyi Parti İl Başkanlığından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajı

 

Değerli Basın Mensupları, Kıymetli Konuklar…

 

Bilindiği gibi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanır. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1977 yılında, 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmasını kabul etmiştir.

 

Dünya Kadınlar Günü’nde bugün de ta ilk başlarda yapıldığı gibi…

 

• Kadınların eşitliği için

 

• Bağımsızlığı için

 

• Politik haksızlıkların ortadan kalkması için

 

• Daha iyi çalışma ve daha iyi yaşama koşulları elde edebilmek için çalışmaktayız.

 

Bu dünyada yalnızca erkekler yok, kadınlar da var. Öyleyse kadınların değeri bilinmeli ve onlara gereken önem verilmelidir.

 

Kadın toplumun içindeyse o toplum medenidir.

 

Kadın toplumun içindeyse o toplum ileridir.

 

Kadın toplumun içindeyse o toplum üretkendir.

 

Türk kadınları için ne yazık ki haksız bir itham söz konusudur. “Türk kadınları hiç mücadele etmedi, Atatürk bu hakları tanıdı” diye…

 

Atatürk’ün çıktığı yolda, O’nun yolundan ilk gidenler kadınlardır. Müdafaa-i Hukuk Cemiyetini kurmuşlardır. İstiklâl Savaşı içinde yer almışlardır. Halide Edip Adıvar’ın meşhur Sultanahmet konuşmasını hepimiz biliriz.

 

Erkeklerimizi ayağa kaldıran, düşmanlara meydan okuyan o konuşmadır.

 

Şunu da ifade etmek isteriz ki, demokrasinin en somut ve en meşru aracı olan seçme ve seçilme hakkı kadınlarımıza yetmemektedir. Kadınlarımız, hayatımızı şekillendiren karar alma veya temsil organlarında daha fazla yer almak ve aktif birey olmayı istemektedirler.

 

Türkiye ekonomisi, siyaseti, sosyal hayatı ve demokrasisi gelişirken, bu sürece en fazla katkı veren kadınlarımız olmuştur. Bu süreçte kadınlarımız kendilerini ifade edebilecekleri sivil toplum örgütlerine ihtiyaç duymaktadırlar.

 

Bu ihtiyaç beraberinde kadın STK’larının sayılarının artmasını ve demokrasiye olan inancı getirmektedir.

 

Günümüzde bu ihtiyacı karşılamak için bir kadın hareketi olan İyi Parti doğmuştur. Türkiye tarihinde kurucusu kadın olan ilk ve tek siyasi parti İyi Parti’dir.

 

Bizler, İyi Parti’li kadınlar olarak kadın ve erkeğin bir bütünün eşit iki yarısı olduğuna inanan bir gelenekten geliyoruz.

 

Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V.) bir hadisinde der ki:

 

“Kadınlara ancak asalet ve şeref sahibi kimse değer veriri. Onları ancak kötü ve aşağılık kimseler hor görür.”

 

Son günlerin en üzücü olaylarından olan kadına şiddet, cinsel taciz ve kadın ölümleri, ne yazık ki, Türkiye gündemini meşgul etmektedir. Partimiz bu olayların takipçisi olacaktır. Artık bu tür olaylara dur deme zamanı gelmiştir.

 

İyi Parti bir cesurlar ve kadın hareketidir. Ayrıca kadına yönelik şiddete başvurmuş herhangi bir kişi hüküm giymemiş dahi olsa partimize üye dahi olamamaktadır.

 

Kadınlarımız artık…

 

• Kendilerinin üretimin içinde yer aldığı

 

• Çocuklarını gönüllerince yetiştirebildikleri

 

• Yediklerine, içtiklerine, konuştuklarına karışılmadığı

 

• Bunların dikte edilmediği

 

• Kendilerine parmak sallanmadığı bir TÜRKİYE istiyor.

 

Sözlerime Nazım Hikmet’in şu dizeleriyle son vermek istiyorum:

 

Seni düşünmek güzel şey, ümitli şey.

 

Dünyanın en güzel sesinden

 

En güzel şarkıyı dinlemek gibi bir şey

 

Fakat artık ümit yetmiyor bana

 

Ben artık şarkı dinlemek değil

 

Şarkı söylemek istiyorum.

 

Kadın Günümüz kutlu olsun

 

Çetin Kapdan=>İyi Parti Çankırı İl Başkanı
Bu haber 1717 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Genel Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI