Bugun...Altın Tahvili Yeniden Başlıyor
Tarih: 04-04-2018 13:05:14 Güncelleme: 04-04-2018 13:16:14 + -


Ziraat Bankası Ankara 2.ci bölge Yöneticisi Yusuf Cenk Şahın Çankırı Şubemiz 09-13.04.2018 tarihleri arasında talep toplayacaktır.” dedi.


Altın Tahvili Yeniden Başlıyor

Devir Hazine Müsteşarlığı Güvencesiyle Evdeki Altınların Kazanma Devri!

 

Ziraat Bankası Bölge Müdürü Yusuf Cenk Şahım, Ziraat altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ihracı hakkında açıklamalarda bulundu.

 

Altın Tahvili Yeniden Başlıyor

 

“Çankırı’da Rekor Düzeyde Altın Toplandı”

 

Şahım, “Halen yastık altında bulunan tahmini altının ekonomimize kazandırılması, kaynak çeşitliliğinin arttırılması ve yatırımcı tabanının genişletilmesi amacıyla, Hazine Müsteşarlığı tarafından altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ihracı yapılacaktır” dedi.

 

Hazine Müsteşarlığı tarafından başlatılan Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira sertifikası kapsamında ikinci tahvil Pazartesi günü başlıyor.

 

Ziraat Bankası Ankara 2.ci Bölge Yöneticisi Yusuf Cenk Şahım ve Ziraat Bankası Çankırı Şube Müdürü Ali İhsan Bulut konu ilgili kamuoyunu bilgilendirmek için Ziraat Bankası Çankırı Şubesinde basın mensuplarıyla bir araya geldi.

 

Ziraat Bankası Ankara 2.ci bölge Yöneticisi Yusuf Cenk Şahın gazetecilere yaptığı açıklamada “Halen yastık altında bulunan tahmini 2.200 ton altının ekonomimize kazandırılması, kaynak çeşitliliğinin arttırılması ve yatırımcı tabanının genişletilmesi amacıyla, Hazine Müsteşarlığı tarafından Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası ihracı yapılacaktır.

 

Çankırı Şubemiz 09-13.04.2018 tarihleri arasında talep toplayacaktır.” dedi.

 

Ziraat Bankasının ihraca aracı tek banka olduğunu hatırlatan Şahım “Hazine Müsteşarlığı'nca teslim alınan hurda altın karşılığı çıkartılacak olan Altın Tahvili, yatırımcısına 6 ayda bir kupon faizi getirisi sağlayacak Devlet İç Borçlanma Senedidir.

 

Altına Dayalı Kira Sertifikası ise 6 ayda bir kira getirisi (gayrimenkulün kiralanmasından elde edilen kira gelirleri sahip olunan pay oranında dağıtılacaktır) kazandıracaktır.

 

Toplanacak hurda altın özellikleri; sadece 22 ve 24 ayar altınlar  kabul edilecektir. Şubelerimizde hazır bulunacak eksper, Darphane tarafından basılan altınları adet olarak, diğer altınları ise tartarak -herhangi bir kesintiye tabi tutmadan- değerini hesaplayacaktır. Üzerinde değerli ya da değersiz taş bulunan altın (takı) ve ayrıca Reşat Altınlar  kabul edilmeyecektir.

 

Altın Tahvili/ Altına Dayalı Kira Sertifikası'nın avantajları; altınların evde çalınma/kaybolma riskini ortadan kaldırarak devlet güvencesinde saklama ve 6 aylık kupon/kira getirisi  elde etme olanağı sağlanacaktır. Altın Tahvili/ Altına Dayalı Kira Sertifikası kapsamında açılan hesaplardan müşteriden hesap işletim ücreti ya da komisyon kesilmeyecektir. Gelir vergisi (stopaj) oranı %0 olarak belirlenmiştir. 6 aylık kupon/kira oranı (dönemsel) %1,20 (yıllık getiri %2,40)'dır. Kupon/kira ödemeleri yatırımcıların hesaplarına TL cinsinden, net olarak aktarılacaktır.

 

Kabul edilebilecek özelliklere sahip altınlar için her hangi bir alt veya üst limit tutarı bulunmamaktadır.

 

Müşteri vadesinden  önce tahvili satmak  isterse, Gram altın miktarı   karşılığı Altın Tahvilleri/ Altına Dayalı Kira Sertifikaları müşterilerin Bankamızdaki Yatırım Hesaplarına aktarılacaktır. Müşterilerin vadesiz altın mevduat hesaplarında yer alan her 1 gram altın karşılığında yatırım hesaplarına 1000 adet Altın Tahvili  aktarılacaktır. İhraç tarihini takip eden ilk 3 ay içerisinde Altın Tahvillerinin/Altına Dayalı Kira Sertifikalarının Bankamıza satılmak istenmesi durumunda, %1,5 oranında iskonto uygulanarak Bankamız tarafından geri alım fiyatı ilan edilecektir. 3 aylık süre sonrasında ise herhangi bir iskonto uygulanmayacaktır.

 

Müşteriler vade tarihinden önce isterlerse Altın Tahvili/ Altına Dayalı Kira Sertifikasını bir başka gerçek kişiye satabilir veya  devredebilir.” şeklinde konuştu.

 

Vade sonunda anapara ödemesinde müşterilerin 3 ayrı seçeneği olacağını hatırlatan Şahım “Anapara bedeli vadesiz altın mevduatı hesabına gram olarak  geri ödenebilir. Hazine Müsteşarlığı'nın ihraç basın duyurusunda açıkladığı tarihler arasında Bankamıza başvuru yapmak koşuluyla, Altın Tahvilinin/ Altına Dayalı Kira Sertifikasının anapara bedeli 995/1000 saflıkta 1 kg.'lık külçe veya Darphane tarafından  basılan Çeyreklik Cumhuriyet Ziynet Altını olarak  fiziken geri alınabilir. Hazine Müsteşarlığı tarafından yeni ihraç yapılması durumunda tekrar talepte bulunabilir.” ifadelerine yer verdi.

 

Altına yatırım yapan geleneksel yatırımcıların olduğunu beyan eden Şahım, “İnsanlar karşılarında güvenebilecekleri bir muhatap bulmak istiyorlar Hazine Müsteşarlığı bu ülkede en güvenilir muhataptır. Geçen ihraçta Çankırı’ da rekor düzeyde altın toplandı. O yüzden bu dönem ki ihraçta da Çankırı şubesi yer aldı.”

 

 

 

 
Bu haber 1326 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Güncel Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI