Bugün...Anormal Rahim Kanamaları
Tarih: 02-02-2019 13:26:45 Güncelleme: 02-02-2019 13:29:45 + -


Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr Ş.Kadriye Erdem anormal rahim kanamaları ile ilgili şu sözlere yer verdi.


Anormal Rahim Kanamaları

Kadın için adet kanamasının yedi güne kadar sürmesi normaldir. Eğer adet dönemi düzenli değilse, kanama süresi normalden uzun ve fazla ise, kanama dönemleri, değişiklik gösterir ise, anormal rahim kanaması oluşabilir.

 

Adet dönemi kanama döneminin ilk gününden itibaren başlar ve gelecek adet döneminin ilk gününe kadar devam eder. Adet dönemi yaklaşık 28 gün sürer, fakat bundan daha uzun ve kısa olabilir. Eğer dönem 35 günden daha fazla veya 21 günden kısa ise anormal olarak düşünülmelidir.

 

Anormal rahim kanamaları:

 

*Adet dönemleri arasındaki kanamalar

 

*İlişkiden sonra olan kanamalar

 

*Adet döneminin herhangi bir zamanında olan damlama tarzında kanamalar

 

*Adet kanamasının normalden fazla veya uzun olması

 

Anormal kanama herhangi bir yaşta olabilir. Kadının hayatında adet dönemlerinin anormal sayılabilecek şekilde düzensiz olduğu bazı dönemler vardır. Adet döneminin ilk başladığı 9-16 yaşlar arasındaki adet dönemleri, böyle olup düzenli değildir. Yaklaşık 35 yaş gibi çok erken zamanda başlayabilen ve yaklaşık 50 yaş civarına kadar devam eden perimenopozal dönem de böyle bir süreçtir Bu dönemde her adet döneminin giderek kısalması normaldir. Aynı zamanda adetlerin gecikmesi ve kanamanın azalması bu dönemde normal olabilir. Ama kanamanın fazla olması her şekilde araştırılmalıdır.

 

Anormal Kanamanın Nedenleri

 

*Gebelik

 

*Düşükler

 

*Dış gebelik

 

*Doğum kontrol yöntemlerine bağlı olan sorunlar (doğum kontrol hapı, spiral vs…)

 

*Rahim veya rahim ağzının iltihapları

 

*Myomlar

 

*Pıhtılaşma bozuklukları

 

*Polipler

 

*Çeşitli tip kanserler (Uterus -Rahim-, serviks -rahim ağzı-, vajen -hazne )

 

*Kronik medikal sorunlar (troit, şeker hastalığı)

 

Tedavi

 

Anormal kanamanın tedavisi, nedeni, hastanın yaşı, kanamanın şiddeti, çocuk isteyip istemediği gibi, birçok faktörlere bağlıdır. Hormon tedavisi veya diğer ilaç tedavileri kullanılabileceği gibi, cerrahi de uygulanabilir. Doktor verdiği tedavinin etkinliğini, ancak birkaç adet döneminden sonra değerlendirebilir.

 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr Ş.Kadriye Erdem

 
Bu haber 4339 defa okunmuştur.

Etiketler :

Facebook Yorum
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Sağlık Kategorisi Haberleri

Çok Okunan Haberler
Son Yorumlanan Haberler
YUKARI