Bugün...



ATATÜRK’ün Çankırı’ya Gelişi Ve Şapka İnkılabı’nın 93.Yıl Dönümü Kutlandı
Tarih: 23-08-2018 16:55:25 Güncelleme: 23-08-2018 17:15:25 + -


Protokol mensupları, Atatürk'ün Çankırı'da kaldığı Ahmet Mecbur Efendi Bilim ve Sanat Merkezi'ndeki odayı ziyaret etti. Katılımcılar etkinlikler sonunda Atatürk'ün Çankırı'daki günlerini anlatan fotoğraf sergisini gezdi.


ATATÜRK’ün Çankırı’ya Gelişi Ve Şapka İnkılabı’nın 93.Yıl Dönümü Kutlandı

Mustafa Kemal Atatürk’ün Çankırı’ya gelişinin 93’ncü yıldönümü törenle kutlandı. Atatürk Anıtı alanında gerçekleştirilen törende Atatürk’ün Çankırı’da yaptığı konuşma da okundu.

 

Kutlamaya Valimiz Hamdi Bilge Aktaş, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ahmet Kurumahmut, Belediye Başkanı Hüseyin Boz, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Figen Gök, Vali Yardımcısı Abdullah Aslaner, İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy,  İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hıdır Ayçiçek, Ak Parti Grup Başkanvekili ve Çankırı Milletvekili Muhammed Emin Akbaşoğlu, Ak Parti Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu, kamu kurum ve kuruluşların amirleri, STK temsilcileri, öğrenciler ile vatandaşlar katıldı.

 

Atatürk'ün Çankırı'ya gelişini temsil eden Türk bayrağı, bir grup sporcu tarafından Vali Hamdi Bilge Aktaş'a teslim edildi. Vali Aktaş, Türk bayrağını 3 defa öperek teslim aldı. Ardından Belediye Başkanlığı tarafından Atatürk Anıtı'na çelenk konuldu. Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Atatürk'ün Çankırılılara yaptığı konuşması okundu.

 

Çankırı Belediye Başkanı Hüseyin Boz, demokrasisine sahip çıkan

Çankırılılar olarak Atatürk'ün Çankırı'ya gelişinin 93'üncü yıldönümünü coşku ve heyecan içinde kutladıklarını söyledi.

 

Çankırı Belediye Başkanı Hüseyin Boz, törende yaptığı konuşmasına şöyle devam etti:

 

Kıymetli Hemşehrilerim,

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Yaranlar Diyarı şehrimize teşriflerinin ve Şapka İnkılabının 93. yıldönümünü demokrasisine sahip çıkan Çankırılılar olarak coşku ve heyecan içinde kutluyoruz. Bu açıdan 23 Ağustos 1925 tarihi, Çankırı'nın yakın tarihinde her zaman çok önemli bir yeri olmuştur.

 

Her alanda yaptığı değişiklikler ile ülkeyi muasır medeniyetler seviyesine ulaştıran Ulu Önder Atatürk, bu değişiklikleri kıyafet alanına da taşıyarak Türk milletine zamanının gerisinde kalmayan çağdaş bir görünüm kazandırmış ve genç Türkiye Cumhuriyeti’ni güçlü devletlerle eşit konumlandırmıştır. Selçuklu ve Osmanlı medeniyetinin oluşmasına katkı sağlayan Çankırı’nın, Cumhuriyetimizin kuruluşunda da önemli bir rol üstlendiği aşikardır. Bu çerçeveden baktığımızda; Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Şapka İnkılabını açıklamak üzere Çankırı'nın da içinde bulunduğu İstiklal Yolunu seçmesi büyük bir anlam ifade etmektedir.

 

Çünkü bu yol; Ankara, Çankırı, Ilgaz, Kastamonu ve nihayetinde İnebolu güzergahı olup Kurtuluş Savaşı’nda İnebolu limanından cepheye büyük fedakarlıklarla mermi taşıyan analarımızın yürüdüğü İstiklal Yoludur. Çankırı Belediyesi olarak bu anlam yüklü tarihi, şehrimizin geçiş güzergahında yapımını yeni tamamladığımız İstiklal Yolu Parkımız ile daha da taçlandırmanın gururunu yaşıyoruz.

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 23 Ağustos 1925 tarihinde Ankara'dan hareket ederek çıktığı bu yol yeni bir zihniyet oluşumunun halka duyurulacağı ve anlatılacağı zorlu bir yoldur. Bu yol, sadece inkılap değil, önemli bir çağdaşlaşma hareketi ve toplumsal bütünlüğün sağlanması anlamında da Halkçılıktır. Şunu anlamak gerekir ki keramet şapka da değil, temsili olarak kullanılan şapkanın milli kimlik kazanmanın ve çağdaşlaşmanın önemli bir sembolü olmasındadır. Çankırı halkı her zaman Atatürk önderliğinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ve onun ilkelerinin destekçisi olmuştur. Çankırı Belediyesi Dr. Rıfkı Kâmil Urga Çankırı Araştırmaları Merkezimizin araştırmaları sonucunda ortaya çıkan Atatürk'ün elinde şapkası ile çekilmiş fotoğrafları bunun en somut belgesi niteliğindedir. Yine belediyemiz bu konuda üzerine düşeni yapmış ve Atatürk'ün Çankırı'ya gelişi ile ilgili belgelerin yer aldığı önemli bir kaynağı bastırarak kültür yayınları arasına katmıştır.

 

Atatürk’ün yaptığı bütün devrimlerdeki başarısının arkasındaki sır, gücünü milletinden almasında yatmaktadır. İşte bu gücü bizler 15 Temmuz’da bir ve beraber olarak kenetlenen Türk milletinde bir kez daha gördük ve yaşadık. Vatanımızı bölmek isteyenlere karşı 15 Temmuz’da topyekûn bir araya geldik. Çankırılılar olarak Cumhuriyetimizin temelini oluşturan demokrasimize ilk günkü sadakat ile sahip çıkmaya ve demokrasi dışı her hareketin karşısında olmaya devam edeceğiz. Hükümetimizin öngördüğü plan ve program sayesinde Güçlü Türkiye yolunda kaydettiğimiz mesafeyi, Çankırı Belediyesi olarak bizler de var gücümüz ile şehrimiz için kat ediyoruz. Rabbimin bize bahşettiği bu görev doğrultusunda; Çankırı’yı huzur dolu mutlu bir kent yapmak için vicdanımız ve halkımızın bize duyduğu güven ile çalışmaya söz verdik.

 

Bu duygularla başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bu ülke yoluna canını koymuş herkese minnetlerimi sunuyor, Çankırı’nın yiğit insanlarını en derin sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.” Dedi.

 

Başkan Boz'un konuşmasının ardından protokol mensupları, Atatürk'ün Çankırı'da kaldığı Ahmet Mecbur Efendi Bilim ve Sanat Merkezi'ndeki odayı ziyaret etti. Katılımcılar etkinlikler sonunda Atatürk'ün Çankırı'daki günlerini anlatan fotoğraf sergisini gezdi.

 

Belediye Başkanı Hüseyin Boz’un konuşmasından sonra protokol mensupları, Atatürk’ün Çankırı’da kaldığı Ahmet Mecbur Efendi Bilim ve Sanat Merkezi’ndeki odayı ziyaret ettiler. Katılımcılar etkinlikler sonunda Ulu Önder’in Çankırı’daki günlerini anlatan fotoğraf sergisini gezdi. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 




Bu haber 1934 defa okunmuştur.

Etiketler :
melih / 24-08-2018 00:26:00

Çünkü ne limonlu şekerin tadı, ne salıncakların keyfi, ne bayram sabahlarının neşesi, ne de bizzat bayramın kendisi var artık!!! Harçlıklar bile heyecanını yitirdi bu zamanlarda. Bayram biterken, neler kayboldu hayatımızda...



FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Genel Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI