Bugun...Atkaracalar İlçemiz İle, Çardaklı, Saçak Beldelerimiz Doğalgaza Kavuştu
Tarih: 16-12-2017 07:52:17 Güncelleme: 16-12-2017 09:48:17 + -


Tezek den, odun dan, kömür den kurtulmanın, konforlu bir ortamda doğalgaz'a geçmenin heyecanı ilçe sakinlerinden İsak Erçelen’e ait abonenin evinde gerçekleşti.


Atkaracalar İlçemiz İle, Çardaklı, Saçak Beldelerimiz Doğalgaza Kavuştu

Kargaz, Atkaracalar, Çardaklı, Saçaklı hemşehrilerimizi doğalgaz konforuyla tanıştırdı.

 

Doğalgaz dağıtım hizmetiyle Türkiye’nin sektöründe yükselen şirketleri arasında yer alan Kargaz tarafından Çankırı’nın Atkaracalar ilçesine ilk doğalgaz verildi.

 

Çankırı’nın Atkaracalar ilçesinde doğalgaz yakma töreni yapıldı.

 

15 Aralık 2017 Cuma günü saat 10:30 da Atkaracalar ilçemize Doğalgaz verilişinin yakma töreni gerçekleşti. İlk Doğal gaz ateşi çarşı merkezinde İlçe Protokolü tarafından yakıldı. Açılışta dua edilerek Kurban kesimi yapıldı.  

 

Açılış törenine Atkaracalar Kaymakamı Selami Korkutata, Adalet Ve Kalkınma Partisi Atkaracalar İlçe Başkanı Ali Gedik, Belediye Başkanı Rifat Altıntop, Kar Gaz Genel Müdürü Kasım Kahraman, Belediye Meclis üyeleri, Çankırı Kar Gaz İşletme Müdürü Mahmut Kasar, Kurşunlu Belediye Başkanı Şakir Kaymak, Çerkeş Belediye Başkanın Hasan Sopacı, Çardaklı Belediye Başkanı Osman Yılmaz, Saçak Belediye Başkanı Ramazan Yarım, daire amirleri, çok sayıda bay-bayan vatandaşlar, Kar Gaz çalışanları ile Çankırı’da hizmet veren basın mensupları katıldı.

 

Düzenlenen törende konuşan Altıntop “Emeği geçen tüm yetkililerimize ilçem ve şahsım adına teşekkürlerimi sunarım diyerek konuşmasına başladı.”

 

Belediye Başkanı Rifat Altıntop, söz verdikleri bir projeyi hayata geçirmenin sevincini yaşadıklarını söyledi.

 

Gaz verme töreninde konuşan Atkaracalar Belediye Başkanı Rifat Altıntop “Sevgili hemşehrilerim Atkaracamız için asrın olayı; Hayal denen Doğalgaz hasreti gerçekleşti. Doğalgazın ilk deneme meşalesini yakmak 14 Aralık 2017 Perşembe günü rabbime şükürler olsun nasip oldu. Bu gün de guruluyuz, mutluyuz. Abonelerimize doğalgazın kullanıma verilme vanasını açmak için toplanmış bulunuyoruz. Altıntop “Bundan sonra ev hanımlarının işinin daha kolaylaşacağını, tezekden, kömürden, odundan, sobanın külünden kurtulacaklarını söyledi.

 

Başkan Altıntop “Atkaracalar Belediyesi olarakta bizler doğalgaz çalışmaları ile bozulan yolların tamir ve yenileme çalışmalarına ara vermeden devam edeceğiz, durmak yok ümmek ve millet yolunda hizmete devam" diye konuştu.

 

İlçe girişinde düzenlenen törende konuşan Atkaracalar Kaymakamı Selami Korkutata, ilçenin doğalgaza kavuşmasından dolayı büyük mutluluk duyduğunu söyledi, emeği geçenlere teşekkür etti.

 

Atkaracalar Kaymakamı Selami Korkutata, “Bugün doğalgazı verdiğimiz ilk evde olduklarını söyledi. Atkaracalar ilçesine doğalgazın gelmesinden dolayı çok büyük memnuniyet duyduklarını belirten Korkutata, biliyorsunuz doğalgaz ülkemizde son yıllarda kullanılan enerjilerden bir tanesidir. Çankırı’mızın Atkaracalar ilçesi bu hizmetten geri kalmadı. Atkaracalara bu hizmeti getiren hükümetimize, yetkililere ve bu çalışmaları yapan Kar Gaz firmamıza teşekkür ediyorum.” Dedi.

 

Kar Gaz Genel Müdürü Kasım Kahraman, “Türkiye’de 30-40 bin nüfuslu bazı ilçelerin daha doğalgazla tanışmadığını hatırlatarak Çankırı’nın 2500 nüfuslu Atkaracalar ilçesine senenin son ayı olan Aralık ayı içerisinde doğalgaz verilmiş olmasının sevindirici olduğunu açıkladı.

 

Genel Müdür Kahraman, ilçe girişinde bulunan bir apartmanın önünde düzenlenen törende, yıllar önce hayal bile edilemeyecek projeleri gerçekleştirmenin mutluluklarını yaşadıklarını belirtti.

 

Kargaz Genel Müdürü Kasım Kahraman, bir hayali gerçeğe dönüştürmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Hizmet verdikleri bölgelerde şehirlerin büyük bir bölümünün doğalgazın ekonomisi, konforu ve temizliği ile tanıştığını kaydeden Kargaz Genel Müdürü Kasım Kahraman, bazı ilçelerde 2015-2016-2017 yılında başlattıkları doğalgaz çalışmasının bugün meyvesini almanın onurunu yaşadıklarını belirterek, “Doğalgaz ile vatandaşlarımız ucuz yakıt kullanacak. Bu da maddi olarak vatandaşlarımızı rahatlatacak. Ayrıca doğalgaz ile hava kirliliğininde önüne geçeceğiz. Bu çalışmada emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum." diye konuştu.

 

Bu süreçte yapılan çalışmalar nedeniyle kendilerine her zaman destek olan Atkaracalar halkına da teşekkür eden Kahraman, Atkaracalar ilçesinde doğalgaz konforu ile tanışan konutlarda ‘tüp bitti, yemek ocakta kaldı’ gibi sorunların artık tarihe karışacağının altını çizdi.

 

Özellikle yaz aylarında banyo ve mutfaktaki yakıt ihtiyaçlarını doğalgazdan karşılayan abonelerine çok küçük miktarlarda doğalgaz faturası geldiğini hatırlatan Kasım Kahraman, bunun sadece tüp fiyatları ile karşılaştırılması halinde bile doğalgazın aile bütçesine ne kadar olumlu yansıdığının da rahatlıkla görülebileceğini dile getirdi.

 

Kısa bir sürede Atkaracalar ilçesini de doğalgaz ile buluşturduğunu vurgulayan Kahraman, yatırımın ilçeye hayırlı olması için temenni de bulundu. “Laf ile değil, hizmetlerle yolumuza devam edeceğiz, dualarınıza ihtiyacımız var diyerek” konuşmasını sonlandırdı.

 

Kargaz Genel Müdürü Kasım Kahraman “Ilgaz ilçesini 2017 yılı sonunda, Şabanözü ilçesini 2018 yılında, Kızılırmak ilçesini ise 2019 yılında Doğalgaz ile buluşturacaklarının altını çizdi.”

 

Doğalgaz 15 Aralık 2017 Cuma günü itibariyle abonelere verilerek sıcak bir ortam oluşturuldu.

 

Doğalgazlı Haneye Misafir Oldular

 

Tezekden, odundan, kömürden kurtulmanın, doğalgaza geçmenin heyecanı ilçe sakinlerinden İsak Erçelen’e ait abonenin evinde gerçekleşti. Dogalğaz aboneli evde kahveler ilk doğalgaz ateşi ile kaynatıldı. Ailenin doğalgaz ile pişirdiği kahveyi içen yetkililer, hayırlı olsun dileklerinde bulundular.

 

Yapılan konuşmaların ardından sembolik olarak doğalgazın ilk ateşi yakıldı.

 

Törenden Tam İzlenimler, Katılımcı Konuşmacıların Konuşma Metinlerinin Tamamı:

 

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Atkaracalar Belediye Başkanı Rıfat Altuntop Asrın projesi olarak hayal dediğimiz doğalgaz açılışına hoş geldiniz.” dedi.  

 

“Görünen köy kılavuz istemez.” Diyerek konuşmasına devam eden Altuntop “Gerçekten bizlerde bu işe hayal diyorduk. 2 bin, 2 bin 500 nüfuslu ilçeye doğalgaz gelir mi diyorlardı. Dün akşam gördüm ki Antalya’nın Korkuteli ilçesi 40-50 bin nüfuslu bir ilçede daha doğalgaz yok.

 

Çorum’a KARGAZ Genel Müdürlüğüne gittik. Genel merkezde kalabalık bir arkadaş grubuyla otururken orada bir abimiz başkan nüfusunuz kaç diye sordu dedim ki 2 bin 500 anlamamış olacak ki bir daha sordu. Abi bana dedi ben 30 bin nüfuslu bir ilçede oturuyorum bırak 30 bin nüfuslu bir ilçeyi 50 bin nüfuslu ilçelerde bile doğalgaz yok dedi.” dedi.

 

Gerçekleştirilen çalışmaların bir ekip işi olduğuna vurgu yapan Altuntop “Bizler bu işe sebep olduk kimler vesile olduysa Allah razı olsun.

 

Ablalarım bacıların bu iş en çok size yarıyor. Evde sobayı siz yakıyorsunuz, kömürü siz taşıyorsunuz, o zahmeti sizler çekiyorsunuz. Düşünün tezek kesiyorduk, kömür taşıyorduk, odun kırıyorduk en çok bu işleri siz yapıyordunuz. Ama şimdi düğmeye basıyorsun doğalgaz yanıyor.

 

Sevgili hemşerilerim konunun özeti şu siyaseti kişiler kendi gücüymüş gibi göstermesin. Siyaseti siyaset gibi yapalım hizmet için kullanalım. Birlikten kuvvet doğacaktır. Atkaracalar hepimizin.” şeklinde konuştu.

 

“Bugün bizim içinde çok önemli bir gün, Atkaracalar içinde çok önemli bir gün.” diyerek sözlerine başlayan  KARGAZ Doğalgaz Genel Müdürü Kasım Kahraman “Evlerimizde elektriğin olmadığını düşünelim elektriğin olmadığı bir ortamda ne yapardık diye bakalım, suyun olmadığı bir ortamda hayatı nasıl sürerdik. Bundan 3-5 sene sonra da bugün elektrik neyse yarında doğalgaz bizim için o olacak.

 

Doğalgazımızın olmadığı hiçbir evimiz Atkaracalar’da da kalmayacak bütün evlerimiz doğalgazı kullanacaklar. Biran önce doğalgaza geçmek için buradaki herkes sıraya geçecek. Atkaracalar bizim için çok özelliği olan bir yer.” dedi.

 

2004 yılına kadar ülkemizde sadece 5 tane şehirde doğalgaz olduğuna vurgu yapan Kahraman “Piyasanın özelleşmesiyle birlikte bugün bazı illerimizde doğalgaz yok. İllerimizin tamamına doğalgazın gitmesiyle ilgili projeler yapıldı. Birkaç sene içerisinde tüm Türkiye doğalgaz kullanacak. Hala nüfusu 100 binin üzerinde olup doğalgazı olmayan ilçeler var. Atkaracalar ölçeğinde nüfusu 2 bin 500 olup doğalgaz kullanan hiçbir ilçe yok. Burası bu nüfusta doğalgaz kullanan ilk ilçemiz olacak.

 

Kömürle çekilen çileleri doğalgaz bitiriyor. Bir düğmeye bastığınız zaman bütün her şey bitecek. Kurşunluya doğalgazı verdiğimizde evlerin önünde tezek yığınları vardı. Şimdi baktığımızda o tezek yığınları kalkmış herkes doğalgaz abonesi olmuş. Kurşunlu’da doğalgaz kullanmayan binamız hemen hemen hiç yoktur. Bizim hattı götürmediğimiz hiçbir yer yok. Bundan 3-5 sene önce tezek kullanan insanlarımız bugün doğalgaz kullanıyor. Doğalgaz tezekten bile ucuza geliyor. Böyle ekonomik, böyle tasarruflu bir hizmeti konforu sizlere getirmekten ben büyük bir mutluluk duyuyorum. Tesisatı olanların gazlarını hemen vereceğiz, bu kış onlar ısınmış olacaklar. Bundan sonra da bütün konutlarında doğalgaz kullanan tertemiz pırıl pırıl bir Atkaracalar’da hep birlikte yaşayalım.” şeklinde konuştu.  

 

Son olarak kürsüye gelerek bir konuşma yapan Atkaracalar Kaymakamı Selami Korkuata “Hiçbir şekilde katı atık üretmeyen bu güzel doğal enerji kaynağı bizler Atkaracalar’da kullanacak vatandaşlar olarak çok mutluyuz. Memleketimizin büyük kentlerinde hala olmayan doğalgazı 2 bin 500 nüfuslu böyle küçük ilçelerimizde görmekten biz çok mutluyuz. Bu hizmetin ilçemize gelmesine sebep olan herkese teşekkür ediyoruz.

 

Eskiden hayaliyle gerçeği arasında çok büyük farklar olurdu böyle hizmetlerin. Bir yerde birkaç km yolun yapımı ya da bir yere suyun gelmesi çok büyük imkanlar gibi görünürdü ancak şimdi bu hayaller ile bu gerçeklerin birbirine çok yakın olduğu zamanları yaşıyoruz diye düşünüyorum.” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

İlk deneme ataşleme görüntülerinden kareler..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Bu haber 2558 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer İlçeler ve Köyler Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI