Bugün...Babsa Grubu Güneş Enerji Terfi Hattı Yapımı Tamamlandı
Tarih: 03-11-2018 10:05:27 + -


”Babsa Grubu içme suyu tesisi merkez ve Yapraklı ilçesine bağlı 14 köyde 1.295 nüfusa içme suyu temin etmektedir."


Babsa Grubu Güneş Enerji Terfi Hattı Yapımı Tamamlandı

Yapraklı Babsa İçme Suyu Grubuna enerji getirilemediğinden suyun terfi edilememesi nedeniyle, özellikle temmuz, ağustos, eylül ve ekim aylarında küresel ısınmadan dolayı su kaynaklarının azalması ile yaşanan su sıkıntısı, teknolojik gelişmeden faydalanılarak kullanılan güneş enerjisi panelleri sayesinde çözüldü. Babsa Grubunu içine alan merkez ve Yapraklı’nın 14 köyünde yaşayan bin 295 vatandaşımız 12 ay kesintisiz akan suya kavuştu.

 

İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğince yapımı tamamlanan Babsa grubu güneş enerjisi terfi hattı açılışına Çankırı Milletvekili Salim Çivitçioğlu, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Hasan Yıldız, İl Genel Meclisi Başkanı ve Üyeleri, STK temsilcileri, ilgili daire amirleri ve teknik personeller katıldı.

 

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Hasan Yıldız ”Babsa Grubu içme suyu tesisi merkez ve Yapraklı ilçesine bağlı 14 köyde 1.295 nüfusa içme suyu temin etmektedir. Söz konusu içme suyu tesisinin yapımına 1991 yılında başlanmış ve 40 km'lik çelik borulardan meydana gelen tesis 12 lt/sn ihtiyaç debisiyle 1995 yılında faaliyete alınmıştır.

 

İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğinin imkânları ile hattın 2018 yılına kadar 7 bin metrelik kısmı değiştirilerek bakım ve onarımı yapılmış olup, 2018 yılında ise 3 bin 160 metrelik kısmının değişimi gerçekleştirilmiştir. Bunun yanı sıra son yıllarda küresel ısınma sonucu oluşan su kaynaklarının azalması nedeniyle güneş enerji terfi hattı yapımı planlanarak tamamlanmıştır.

 

Sonuç olarak 2018 yılında Babsa grubu içme suyu için İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğince 997 bin TL harcama yapılmış ve özellikle yaz aylarında yaşanan su azalmalarına bağlı sıkıntılara karşı tedbir alınmış ve suyun debisinde artış sağlanmıştır.” Dedi.

 

Yapraklı ilçesine yaklaşık 16 km uzaklıkta virajlı, kuş uçmaz kervan geçmez dağ yolu aşılarak kurulan tesis ile halk artık su sıkıntısı çekmeyecek.

 

Ünür köyü Ovacık Grubuna ilave edildi.

 

İlimiz Merkeze bağlı Ünür köyü, 2018 yılı ocak ayı verilerine göre 956 nüfusa sahip olup yıllardır içme suyu sıkıntısı çekmekte.

 

 

 

 

 
Bu haber 1743 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer İlçeler ve Köyler Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI