Bugün...“Bana Köyünü Anlat” Projesi
Tarih: 28-03-2018 17:41:38 + -


“Bana Köyünü Anlat” projesi tüm hızıyla devam ediyor.


“Bana Köyünü Anlat” Projesi

Çankırı Eğitimde Yenilikçi Yaklaşımlar

 

“Bana Köyünü Anlat” Projesi

 

Şabanözü Şehit Murat Somuncu Ortaokulunun Çankırı Eğitiminde Yenilikçi Yaklaşımlar kapsamında yürütmüş olduğu “Bana Köyünü Anlat” projesi tüm hızıyla devam ediyor.

 

On yerleşim yerinden elli dört taşımalı öğrencisi olan okulumuzda, öğrencilere uygulanan sosyometri ile taşımalı ve gündüzlü öğrenciler arasında zayıf olduğu gözlenen ilişkiyi güçlendirmek için hazırlanan  proje ile öğrencilerin birbirlerini ve yaşadıkları bölgeyi daha yakından tanımaları, onların sağlıklı ve etkili insan ilişkileri oluşturabilen bireyler olmaları amaç edinilmiştir.

 

Yapılan geziler kapsamında köylerimizdeki tarihi mekânlar, şehitlikler, köy camileri, köy okulları ve çiftlikler ziyaret edilmiş, köyün ileri gelenlerinden gaziler, ihtiyar heyeti ile sohbet edilmiştir. Gölet, yaylalar ve ormanlık gezi alanları gezilerek ve bu alanlarda yaren oyunları ve geleneksel çocuk oyunları oynanarak öğrencilerimizin hazırladıkları yiyecekler, sohbet eşliğinde köy konaklarında yenilmiştir.

 

Proje ile öğrenciler, birbirlerini daha yakından tanıma fırsatı bulurken, aynı zamanda taşımalı öğrencilerin köylerini tanıtan sunumları ile arkadaşlarının da bölgeyi tanıması sağlanmıştır. Öğrenciler, köy ortamında yapılan sohbetler ve oynanan geleneksel oyunlar ile millî kültüre bağlılık, örf ve adetleri tanıma şansı yakalanmıştır.

 

Proje ile taşımalı öğrenciler ve okuldaki diğer öğrenciler arasındaki olumsuz davranışlarda azalma; öğrencilerin özgüven, hoşgörü, duygudaşlık ve aidiyet duygusunda artış gözlemlenmesi hedeflenmektedir.

 

Proje kapsamında köy ziyaretleri devam edecektir.

 

Projede emeği geçen idareci, öğretmen, öğrenci, köy muhtarları ve köy halkımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Bu haber 2079 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Eğitim Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI