Bugun...Başkan Dinç, Çankırı’yı Dünyaya Anlattı
Tarih: 01-02-2018 10:38:30 + -


Başkan Dinç "Dünyanın neresinde bir Çankırılı varsa memleketine sahip çıkmasını ve Çankırı’nın en iyi şekilde tanıtılmasına katkı sağlamasını beklediklerini de ifade etti."


Başkan Dinç, Çankırı’yı Dünyaya Anlattı

Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç, TRT’nin dünyaya açılan seslerinden biri olan Türkiye’nin Sesi Radyosu’nun konuğu oldu. Başkan Dinç,  katıldığı “Merhaba Dünya” programında 2018 Çankırı Farkındalık Yılı ve somut olmayan kültürel mirasa sahip çıkılması ile ilgili detayları Türkiye’nin ve Dünya’nın farklı kentlerindeki dinleyicilere anlattı.

 

2018 yılını Çankırı için farkındalık yılı ilan ettiklerini belirten Başkan Dinç, Çankırı’yı öz kültürü ile sentezleyerek marka şehir yapma yolunda önemli adımlar attıklarını ve tüm Dünya’daki Çankırılılarda bu farkındalığı oluşturmak istediklerini belirtti. Dünyanın neresinde bir Çankırılı varsa memleketine sahip çıkmasını ve Çankırı’nın en iyi şekilde tanıtılmasına katkı sağlamasını beklediklerini de ifade etti. Dinç, somut olmayan kültürel mirasın korunması, yaşatılması ve gelecek nesillere doğru bir şekilde aktarılması ile ilgili çalışmaları da dinleyiciler ile paylaşarak, yaptıkları girişimler sonucu Çankırı’nın en önemli yöresel tatlılarından biri olan Yumurta Tatlısı’nın Türk Patent ve Marka Kurumunca coğrafi işaret ile tescillendiğini söyledi.

 

Çankırı’nın ilk coğrafi işareti, yöresel tatlılarından biri olan yumurta tatlısı ile kazandığını ifade eden Dinç, Çankırı Yoka (İnce) Ekmek Muskası, Çankırı Sarımsaklı Et, Çankırı Kaya Tuzu, Çankırı Küpecik Peyniri ürünlerinde de coğrafi işaret başvurusu yaptıklarını ve başvuruların inceleme süresinin devam ettiğini belirtti.
Bu haber 1514 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Belediye Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI