Bugun...Belediye Bşk. ve Milletvekillerinin Sataşmaları Meydanlara Taştı (Özel Haber)
Tarih: 19-09-2017 08:26:57 Güncelleme: 19-09-2017 20:27:57 + -


Sert sözler meydanda soğuk havanın esmesine sebebiyet verdi.


Belediye Bşk. ve Milletvekillerinin Sataşmaları Meydanlara Taştı (Özel Haber)

Sıcak Havada Soğuk Hava Estirdiler!

 

Ahilik Haftası Kutlamalarında Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç çok hırslı bir konuşma yaptı.

 

Belediye Başkanı Dinç’in meydanda, protokolün önünde, İl Valisinin, İl Emniyet Müdürü’nün, daire müdürlerinin, yanında en önemlisi meydanda bulunan vatandaşların huzurunda, mikrofonda bağıra bağıra, hırslı bir şekilde konuşma yapması havanın ne kadarda kavurucu sıcaklıkta olması meydanda soğuk rüzgârların esmesine dönüştü.

 

Belediye Başkanının konuşmalarının satır aralarında söylediği sözler dikkate alınması gerekli sözlerden ibaretti.

 

Yaran kültüründe alnı, yüzü, ve kapısının açık; eline, diline ve beline hakim olmanın bu kültürün kolonları olduğundan bahseden Dinç, “Bu kolonları güçlendirmemiz lazım. Yerel dinamikler olarak elimizden gelen gayreti gösteriyoruz fakat yetmez. Birçok ciddi çalışmanın siyasi dinamikler eli ile gerçekleştirilmesi lazım. Eline, diline, beline sahip çıkanlar bu iş için daha fazla kafa yormalı. Kültürümüzü, Türkiye’nin ve dünyanın gündemine taşıyacak organizasyonlar yapmalıyız.

 

Bu, bizim tarihi sorumluluğumuzdur. Bizim ecdadımızdan Allah bin kere razı olsun. İnanılmaz bir miras bırakmışlar bize. Bu mirasın kıymetinin herkes farkında olmalı.” Dedi.

 

İşte konuşmasındaki anahtar sözler:

 

Eline, diline, beline sahip olacaksın. Bu ana kolonlar çok önemli.

 

Eline sahip olancan, çalmayacaksın.

 

Bitmemiş işlerden sahte faturalarla, yalandan faturalarla devletten paraları cukkalamayacaksın.

 

Şişmeyeceksin, karunlaşmayacaksın. Kardeşinle paylaşacaksın.

 

Hortumun bir ucunu cebine, bir ucunu devlete ya yaren kültüründe bu yok, bizim anlayışımızda bu yok . Bizim medeniyetimizde bu yok.

 

Beline sahip olacaksın, ahlaksızlık yapmayacaksın.

 

Diline sahip olacaksın, diline iftira atmayacaksın, yalan söylemeyeceksin.

 

Yalan yere yemin etmeyeceksin. Başkasına Çamur atmayacaksın. Gibi sözler meydanda soğuk havanın esmesine sebebiyet verdi.

 

Başkan İrfan Dinç’in Konuşma Metni Tamamı

 

Ahilik, medeniyetimizin mayası şehir kültürüdür. Bizim şehir kültürümüzün mayası da yaran kültürüdür. Ahi teşkilatı bir ekonomik teşkilat olarak gözükür. Ama aslında bir manevi teşkilattır. Bu manevi teşkilatın  ruhu yarandır. Yaran kültürüdür. Öyle güçlü öyle büyük bir kültür ki medeniyetin yüzyıllarca ayakta durmasının ana kolonudur.

 

Ben ecdadımıza her zaman bizlere böylesi güzel, önemli bir kültürü bırakmışlar. Bugün insanların çaresizlik içinde kıvranan insanların  anlatmaya çalıştıkları insanları eğitmeye çalıştıkları şey bizim yaran kültürümüzde fazlasıyla vardır.

 

Kalbin gönlün aklın  evin kapın elin açık olacak  yanlış bir iş yapmayacaksın toplumun içine çıktığın zaman alnın açıl bir şekilde insanların içinde gezebileceksin.  Milletin hepsini kucaklayacaksın ayırt etmeyeceksin.

 

Seveceksin kabulleneceksin gönlünü açacaksın elinle kapın açık olacak. Alnımız açık gönlümüz açık elimizde kapımızda açık Allah’ın izniyle Eline beline diline sahip olacaksın. Eline sahip olacaksın çalmayacaksın. Hırsızlık yapmayacaksın bitmemiş işlerden sahte faturalarla yalandan faturalarla devletten paraları cukkalamayacaksın.

 

Kanunlaşmayacaksın kardeşinle paylaşacaksın. Bizim anlayışımızda medeniyetimizde yaran kültüründe bu yok.

 

Kim borçluysa o borçlunun kimin verdiğinden borcunu ödeyen bir sistem dolayısıyla kültürü ekonomiyi ülkeyi ayakta tutan bir sistem.  Bunların hepsini Allahın izniyle iktidarımızla yeniden görüyor olmak iktidarımızda yeniden dirilişi görmek mutlu ediyor.

 

Beline sahip olacaksın ahlaksızlık yapmayacaksın. Diline sahip olacaksın yalan söylemeyeceksin yalan yere yemin etmeyeceksin başkasına çamur atmayacaksın bunlar ne güzel şeyler bu ahlakla insanlar bir ahlaklanabilse bizi kimse tutamaz. Bu ülkede liderimiz Recep Tayyip Erdoğan önderliğimizde somut olmayan kültürel mirasımızın yeniden ihyasında farkındalık yaratmak bu işlerin ne anlama geldiğini bu kültürün manasını insanlarımızın kafalarına sokmak onlarında bu işin farkına varmak noktasında ciddi mesafeler kat ettik belediye olarak da ciddi çalışmalar yapıyoruz.

 

İnşallah bundan sonra bu iş ahi geleneği olarak esnaf teşkilatı olarak devletimizin de destek verdiği Kırşehir de bu işin ruhu olan yaran kültüründe daha fazla devlet erkânımızı buraya getirmek ve bu işin farkındalığını daha da iyi noktalara taşımak noktalarında güzel etkinliklere imza atarız.

 

Milletvekili Hüseyin Filiz’in Konuşma Metni Tamamı:

 

Filiz "İşlerimiz Konuşacak"

 

Daha sonra kürsüye gelen Milletvekili Hüseyin Filiz “Biz siyasetçiler; az konuşacağız, çok iş yapacağız. Biz konuşmayacağız, işlerimiz konuşacak. ‘Adam olası bıraka bir eser eseri olmayanın yerinde yeller eser’. Ben bir türlü siyasetçi olamadım. 50 yıllık sanayiciyim ben. Siyaset yapmam iş yaparım, icraat yaparım yapamazsam bırakır giderim” ifadelerini kullandı.

 

‘Çankırı merkeze OSB olsun’ dediler. Biz Ankara- Çankırı il sınırına olacak dedik. Kendi kafamıza göre değil, yatırımcıya göre hareket ettik. Adam havaalanına yakın olmak, demir yolundan istifade etmek, Büyükşehire yakın olmak istiyor” ifadelerini kullanan Filiz şunları belirtti:

 

“Memlekete faydalı mıyız, zararlı mıyız ona bakacağız. Getirdiğimiz yatırımcıya güvence veriyoruz, teminat veriyoruz yatırımcının arkasında duruyoruz. Ilgaz’da, Atkaracalar’da, Eldivan’da, Şabanözü’nde, Orta’da doğalgaz yok Bakanlar Kurulu kararı ile Allah’ın dağına 30 km boru döşedik doğalgaz getirdik. Doğalgazı getiriyorsun basınç istasyonu yok. Bunların hepsini Türkiye’de ilk defa Çankırı yapıyor. Basınç İstasyonun ihalesine Türkiye’de ilk defa Çankırı İl Özel İdaresi yaptı. Millet bizi sıkıştırıyor nasıl yaptınız diye Allah’ın dağına parayı aktardık. Tutar mı tutmaz mı diye herkes izliyordu.

 

Bu memleket bir kasaba olmayacaksa, Çankırı bir ilçe olmayacaksa, Çankırı kalkınmasını sanayiyle becerecek. Sanayinin olduğu istikamete doğru da Çankırı’yı büyüteceğiz. Çünkü küçük şehirler büyük şehirlere doğru büyür. Başbakanımız bu meydanda Çankırı’ya şehir hastanesi yapacağız diye söz verdi. Şehir hastanemizin yerini de kararlaştırdık. 10 bin konutun yapılacağı uydu kentin tarafa hastaneyi de yapacağız. Siyaset demek iş yapmak demek, memlekete faydalı olmak demek, Çankırı’ya tepeden bakmayacağız, efelik yapmayacağız, Çankırı’ya hizmetkâr olacağız."

 

Milletvekili Muhammed Emin Akbaşoğlu’nun Konuşma Metni:

 

Akbaşoğlu "Ahilik Ve Yaranlığın Temeli Güzel"

 

Ahilik ve Yaranlığın kardeşlik ve dostluk demek olduğunun altını çizen Milletvekili M. Emin Akbaşoğlu ise "Kökeni Ahi Evran’a kadar dayanan bu güzel hasretleri ortaya koyan Ahilik geleneğinin temeli ise bütün insanlık için kendisinde en güzel örnekler bulunan ve alemlere rahmet olarak gönderilen Peygamberimize dayanmakta. Ahilik ve yaranlığın temeli güzel ahlaktır. Her türlü kötü ahlakı bir kenara itmek, yaşantısıyla özüyle, sözüyle bir olmak suretiyle güzel ahlakı hayatına geçirmek, çevresine gösteren  ve bütün insanlığa faydalı bir insan, faydalı bir esnaf, faydalı bir bürokrat, faydalı bir siyasetçi olmak demek. Ahilik kutlamalarından hepimizin çıkarması gereken ders budur” diye konuştu.
Bu haber 7687 defa okunmuştur.

Etiketler :
Şanteknik demirdoğrama / 20-09-2017 13:46:00

Öncelikle tüm esnaf ve sanatkar Arkadaşlarımın ahilik haftasını kutluyorum Çankırımızın kalkınması için öncelikle sanayileşmenin yanında sanayi bütünleşmesi lazım dogru dürüst bir sanayimiz olmadığı içinde herkes bir telden çalarak ne esnafın düzeni var nede müşteri ciddiyeti var gelen senin dış görünüşüne göre değerlendirdiği için her gelen muşteriye önce kendimizi tanıtacağız diye uğraşmaktan gına geldi. İş yerlerimiz gelişmeye müsait olmadığı için ne yatırım nede düzen sağlayabiliyoruz olduğuyla ytinmeye çalışıyoruz. artık Sanayimize bir ciddiyet kazandırmak ta siyasi büyüklerimizin işi eş dost gözetmeden basit laf ebelikleriyle düzene uymak istemeyenleride diskalifiye ederek sanayimize bir disiplin saglanması gerekmektedir en kısa zamanda herkesi ve her kesimi kucaklayacak büyük bir sanayi iş yerlerine ihtiyac vardır SİYASİ BÜYÜKLERİMİZE DUYRULUR

vatandaş / 20-09-2017 11:24:00

Çankırı'nın kaderi koltukları dolduranların elinde. Kendilerini bIrakıp Çankırı'nın alt yapı, yol, köprü, otopark, işsizlik vs.... konularıyla ilgilenseler ...FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Siyaset Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI