Bugün...Bir Kez Daha Yaşasın Cumhuriyet! Çankırı’da 29 Ekim Coşkusu
Tarih: 29-10-2018 22:50:12 Güncelleme: 01-11-2018 14:01:12 + -


Çankırı Milli İrade Meydanını dolduran Cumhuriyet sevdalıları, “Bundan tam 95 sene önce, alkışlar arasında cumhuriyeti kabul edenler gibi, coşkulu ve gururluydu.”


Bir Kez Daha Yaşasın Cumhuriyet! Çankırı’da 29 Ekim Coşkusu

Çankırı’da 29 Ekim Coşkusu

 

İlimizde Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı

 

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 95. Yıldönümü Çankırı’da coşkuyla kutlandı.

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 95. yıl dönümünde bayram coşkusu Çankırı Milli İrade Meydanı, cadde ve sokaklarında doyasıya yaşandı. 

 

Milli İrade Meydanı’nda gerçekleştirilen Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında ilk olarak Valimiz Hamdi Bilge Aktaş, Valilik makamında tebrikleri kabul etti. Tebriklerin kabulünden sonra etkinliklere Milli İrade Meydanı’nda devam edildi. Etkinliklerde ilk olarak Valimiz Hamdi Bilge AKTAŞ, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ahmet Kurumahmut ile Belediye Başkanı Hüseyin Boz halkın bayramını kutladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’ndan sonra başlayan programda Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajı okundu.

 

Günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Valimiz Hamdi Bilge Aktaş, milletimiz için büyük bir anlam ve önemi olan bir bayramı kutlamak için bu alana toplandıklarını ifade ederek, “Cumhuriyet Bayramımız bizlere ve tüm milletimize kutlu olsun. Cumhuriyet kolay kazanılmadı. Bundan 95 sene evvel ilan edildi ve bu ilanı hazırlayan süreç yani kurtuluş mücadelemiz 12 yıl kadar sürdü. Yokluklar ve mahrumiyetler içerisinde aziz milletimizin büyük bir kararlılık ve cesur duruşuyla bu zafer kazanıldıktan sonra ülkemiz nüfusunun aktif olan büyük bir kısmını bu milli mücadele sonunda kaybettik. Zaten ekonomik olarak sıkıntılar varken savaşın getirdiği büyük bir yokluk durumundayken bu millet için en iyi olacak olan yönetim biçimini seçmek gerekiyordu. Bir yol ayrımına gelinmişti. Büyük önder Atatürk, o gün için çok da yaygın olmayan bir yönetim biçimini bu millet için seçti ve uygulamaya koydu. O günden bu güne kadar da bu dünyanın en güzel bölgesinde yer alan güzel vatanı korumak, bu yönetimi korumak için büyük mücadeleler verildi. Bu güne kadar canımız pahasına koruduğumuz, yüceltip yeşerttiğimiz Cumhuriyetimizi bundan sonra da hep birlikte kararlılıkla, sonsuza kadar gerekirse kanımızı ve canımızı da vererek koruyup geliştireceğiz. Bu duygular içerisinde hepimizin Cumhuriyet Bayramını kutluyor, bu süreçte emeği geçen başta büyük önder Atatürk ve silah arkadaşlarını, rahmete kavuşmuş gazilerimizi rahmetle anıyorum. Hayatta olan Gazilerimizi şükranla anıyorum.” Şeklinde konuştu.

 

Vali Aktaş’ın konuşmasının ardından öğrenciler tarafından şiirler okundu.

 

Şiirleri okuyan öğrencilerimiz ise; Akşemseddin İmam Hatip Ortaokulu’ndan Rümeysa Demirci, Nevzat Ayaz Sosyal Bilimler Lisesi Nazire Çavuş.

 

Daha sonra Çankırı Karatekin Üniversitesi Halk Oyunları ekibinin gösterisi yapılarak Çankırı’nın kültürel değerlerinden olan Yâran gösterisi, Oğuz Boyları Yardımlaşma ve Yaşatma Derneği Yaran Ekibi tarafından sahnelendi. Gösterilerden sonra 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla düzenlenen çeşitli spor dallarında dereceye giren öğrencilere ödülleri protokol üyeleri tarafından verildi.

 

Kutlamalar sonunda öğrenciler, esnaflar ve Mehmetçiklerimizin tören geçişi yapıldı.  

 

Motosiklet Ve Bisiklet Kortejide ‘Cumhuriyet’ Dedi

 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında motosiklet ve bisiklet tutkunları bünyesinde oluşturulan konvoy alkışlar eşliğinde tören alanından geçti, tüm ili dolaştı. Tören geçişinden sonra kutlamalar sona erdi.

 

Kutlamalara Valimiz Hamdi Bilge Aktaş, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ahmet Kurumahmut, Belediye Başkanı Hüseyin Boz, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Çakmak, Karatekin Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Muhammed Nuri Öner, Çankırı Barosu Başkanı Av. Erkan Köroğlu, Vali Yardımcıları Zeki Karaca ve Akın Karagöz, İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hıdır Ayçiçek, İl Genel Meclisi Başkanı Ruhi Şeker, daire müdürleri, STK temsilcileri, öğrencilerin ve yüzlerce vatandaş katıldı.

 

www.haberci18.com İnternet Medya admini Mustafa Çelik “Cumhuriyet Bize Çok Yakışıyor”

 

Çankırı Milli İrade Meydanını dolduran Cumhuriyet sevdalıları, “Bundan tam 95 sene önce, alkışlar arasında cumhuriyeti kabul edenler gibi, coşkulu ve gururluydu.”

 

“Çünkü Cumhuriyet bize çok yakışıyor! Cumhuriyetin temelinde insan var, Cumhuriyetin temelinde özgürlük var, Cumhuriyetin temelinde mücadele var. Kurtuluş destanı tüm ezilen halklara umut, Cumhuriyet ise esaret altında ortadan kaldırılması beklenilen bir milletin egemenliğini kayıtsız şartsız sahiplenmesinin güvencesi oldu”

 

Sahip Çıkmalıyız!

 

“Cumhuriyeti ve Cumhuriyet değerlerini unutturmak isteyen, özgürlük, demokrasi ve Cumhuriyet düşmanlarına inat yapmalıyız. Dünyanın çeşitli bölgelerinde, özellikle sınırlarımızın hemen yanı başında, komşularımızda yaşanan dramlar ortada. Emperyalizmin tehdidi altında, yurtlarından göç etmek zorunda kalan milletlerin dramını izliyoruz. Tarihinde emperyalizme geçit vermeyen bir ulusun fertleri olarak, bu zor dönemde, ülke olarak bir arada olmamızı milli mücadele ruhu ile cumhuriyet ve demokrasimize borçluyuz." Bu sebeplerden dolayı Cumhuriyet ve Cumhuriyet değerlerimize sahip çıkalım.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Bu haber 3249 defa okunmuştur.

Etiketler :

Facebook Yorum
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Genel Kategorisi Haberleri

Çok Okunan Haberler
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
Son Yorumlanan Haberler
YUKARI