Bugün...Birçok Hastalık Magnezyum Eksikliğinden Kaynaklanıyor
Tarih: 23-01-2019 10:49:42 + -


Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Diyetisyen Sevinç Bakan sık yaşanan kas ağrılarının sebebinin Magnezyum eksikliğinden kaynaklanabileceğini söylüyor.


Birçok Hastalık Magnezyum Eksikliğinden Kaynaklanıyor

Bilim dilinde Hipomagnezemi olarak bilinen magnezyum eksikliği birçok sağlık sorununa neden olduğunu belirten Diyetisyen Sevinç Bakan magnezyumun vücudumuz için olmazsa olmaz en önemli minerallerden olduğunu açıklıyor. İnsan vücudu için önemli olan bu mineralin eksikliği bazı belirtilerle kendini gösterir. Enerji depolama ve metabolizma için önemli olan bu mineral vücuttaki asidi dengeler. Aynı zamanda kas ve kemik sistemi içinde oldukça önemlidir.

 

Diyetisyen Sevinç Bakan sözlerine şöyle devam ediyor; "Magnezyum insan vücudunda en çok bulunan dördüncü mineraldir ve enzimlerin çalışmasında görev alır. Günlük hayatta şikayetçi olduğumuz birçok rahatsızlık aslında magnezyum eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Fakat daha çok magnezyum eksikliğinin nörolojik ve kardiyak problemlere yol açabildiği klinik vakalarda görülmüştür.

 

Günümüzde kişilerin magnezyum eksikliği yaşamasının nedeni topraktaki magnezyum oranının azalması ve sert su tüketiminin azalması tetiklemektedir.

 

Magnezyumun %60’ı kemiklerde bulunmaktadır. Fakat magnezyumun asıl görevi kan ve kas sistemimizledir. Kaslarımızın güçlenmesi, protein sentezi ve enzimlerin sağlıklı çalışmasında görev yapar. Hücre yenilenmesinde görev alır. Eğer sık sık kas ağrıları ve kramplar yaşıyorsanız magnezyum eksikliğinden olabilir.

 

Diyerek gelen soruları yanıtlamıştır.

 

Magnezyum eksikliği neden oluşur?

 

Eksikliğin sebebi, az ve düzensiz yemek yeme alışkanlığı, dengesiz beslenme, rejimler ve hazır yiyeceklere yönelmenin dışında düşük miktarda magnezyum taşıyan suların içilmesi, artan gereksinme büyüme, hamilelik, emzirme, yoğun zihinsel faaliyetler, fiziksel ve mental stres, alkol tüketimi, yüksek tuzlu beslenme, aşırı egzersiz yapma magnezyum eksikliğine sebep olabilir.

 

Magnezyum eksikliğinde ortaya çıkan hastalıklar neler?

 

Magnezyum eksikliğinde insülin direnci ortaya çıktığı tespit edilmiştir. Günümüz de çok sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Ayrıca Alzheimer, kalpte aritmi, kronik yorgunluk, depresyon, tansiyon, kas kramplarıve ağrıları, serebral palsili çocuklar, kabızlık, migren, kemik erimesihipoglisemi ve Parkinson hastalığı gibi birçok hastalık magnezyum eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

 

Magnezyum hangi besinlerde bulunur?

 

Koyu yeşil sebzeler, tahıl ürünleri, balık,bitter çikolata,avokado, badem, fındık, fıstık, ceviz, soya fasulyesi, kuşkonmaz, soğan, domates, havuç, kereviz, pırasa, gravyer peyniri, hurma, kara turp, ayçiçeği, kakao, muz, dil balığı ve sert sular magnezyum bakımından zengindir. Bu besinlere beslenmemizde sık sık yer vermek gerekmektedir.

 

Magnezyum sinir sisteminin ve kasların gevşemesini sağladığı için “Anti-stres minerali“ olarak da bilinir.

 

Bu hayati mineral vücudumuzun vitamin C, kalsiyum, fosfor, sodyum ve potasyumu daha etkili bir şekilde kullanabilmesi için gereklidir. Kalp damarlarının esnekliğini sağlayarak kalp krizlerini önleyici etki gösterirken, damar genişletici özelliği kan basıncını azaltır. Tansiyonu önleyici etkisi vardır. Şeklinde tamamlanmıştır.

 

 

 

 
Bu haber 13579 defa okunmuştur.

Etiketler :

Facebook Yorum
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Sağlık Kategorisi Haberleri

Çok Okunan Haberler
Son Yorumlanan Haberler
YUKARI