Bugün...ÇAKÜ Neden Sondan 3.ncü? (Özel Haber)
Tarih: 02-09-2018 10:10:46 Güncelleme: 02-09-2018 10:24:46 + -


"Gerçekten Çankırı Ve İnsanlarını Seviyorsanız Üzerinize Düşeni Yaparsınız. Bari aklımızla alay etmeyin.”


ÇAKÜ Neden Sondan 3.ncü? (Özel Haber)

-Yaranlar, Şehitler Diyarı Çankırı’mızın Cenab-ı Allah Yardımcısı Olsun-

 

Bildiğiniz gibi, ÖSYM tarafından bu sene ilk defa uygulanan YKS sonuçları 31 Ağustos 2018 tarihi itibarıyla kamuoyuyla paylaşıldı.

 

ÖSYM verilerini devlet üniversiteleri bakımından analiz ettiğimizde; 18 devlet üniversitelerinin kontenjanlarını %100 olarak doldurduğunu görüyoruz.

 

2007 Yılında Kurulan Çankırı Karatekin Üniversitemiz bu yıl öğrenci kontenjanını 2055 olarak açıklamış isede; Yerleşen öğrenci sayısı 1103, doluluk oranı ise 53.67 de kalmıştır.

 

123 Devlet Üniversitesinin Yer Aldığı Tabloda ÇAKÜ Neden 121.ci Sırada?

 

ÇAKÜ lisans yerleştirme acısından Türkiye’de sondan 3ncü. AKP’ye en çok oy veren Çankırı Türkiye’de ilk 3te iken Üniversite Yerleştirme Lisans sonuçlarında Türkiye’de sondan 3ncü olarak tüm hayallerimizi alt üst etti.

 

Her ile bir üniversite maalesef sadece Üniversite mezun sayısını artırdı. Bununla beraber özel sektör de iş bulma, üretim olmadığı için zorlaştı. Ve mühendislik, işletme, iktisat, öğretmenlik gibi birçok bölüm bitiren insanlar bulursa asgari ücrete razı olur duruma geldi. Bu en çok ucuz iş gücü çalıştırabilen; memnun değilsen çıkarsın diyebilen patronlara yaradı. Yazık bu milletin çocuğuna. Zengin daha zengin fakir yine fakir kaldı.

 

Türkiye de üniversite bitirmek değil, işe girmek önemli, tıp, hukuk, mühendisliklerin bazı dalları iş bulur, öğretmenlik, kamu işletme vs bitmiş durumda. Durmak yok kandırılmaya devam.

 

Hani 20 Bin-30 Bin Öğrenciye Ulaşacaktık!

 

Zor Dostum Zor!

 

Çankırı merkezde sular sarımtırak tabiri caiz ise (...k) renginde akarken uzaklardaki köylerimizin susuzluğu ise il yönetimi açısından hayli utanç verici. Çankırı on beş senedir iktidarı destekleyen başka terimle AKP’yi durmadan, yorulmadan alkışlayan bir şehirdir.

 

Sayın siyasiler, gelmiş geçmiş Valiler, gelmiş geçmiş Belediye Başkanları, gelmiş geçmiş İl Genel ve Belediye Meclis üyeleri, gelmiş geçmiş Rektörler, her şeyde sessiz kalan atlarını istedikleri gibi koşturan ne şiş yansın, ne kebap yansın diyen STK’lar “Bu tablodan sizler memnunsanız, biz hiç memnun değiliz. Kamuoyu da sizlerden şikâyetçi.”

 

Her seçim sorunları çözeceğiz diyen siyasetçiler oyu aldıktan sonra unutuveriyor bu sorunları. Halkın derdine kim çözüm bulacak? Yarasına kimin merhem olacağı ise başlı başına bir bilmece.

 

Halkın karşısına çıkmayan bürokratlar topluluğu modeli var Çankırı’da. İki buçuk dönem bir vekilimiz var kırmızı plaka ile turlar ve onun yanında da yandaş medya. Çankırı vekili Ankara’da ikamet eder, Çankırı ise AKP’ ye fazla oy veren iller arasında birinciliğe dört nala gider.

 

Sonuç olarak; Bu bilmecenin içerisine ÇKÜ’nün sondan 3.cü oluşu da eklenerek cevap bekleyen sorularımız arasında yerini almış oldu.

 

Admin Çelik “Her ne kadar Başkent Ankara’nın burnunun dibinde yaşasak ta, bazı köylerimizde yolun izin, suyunun olmadığı, kervanların geçmediği bir bölgede yaşasak ta, devlet kademelerinde söz sahibi olmasak da, verdiğiniz sözler, yanar döner; bir gün Fetö'cü, bir gün Ak Partili olanlar kadar itibar görmese de Çankırı, şehrin sorun ve sıkıntılarını takip eden www.haberci18.com İnternet Medyası her şeyi görüyoruz, okuyoruz, biliyoruz. Bari aklımızla alay etmeyin.” Diyor.

 

Gerçekten Çankırı Ve İnsanlarını Seviyorsanız Üzerinize Düşeni Yaparsınız!

 

Aksi halde deve kuşu misali başlarını kuma sokup kendilerini kimsenin görmediğini varsayanlar, hiç kusura bakmasınlar. Dün bu millete yaptığınız eziyeti kimse unutmadı, unutmayacakta. Yaşanan bu sonuçlar Çankırı ve insanlarıyla alay etmektir.

 

Tablo için:

 

https://www.memurlar.net/common/news/documents/772242/lisans_doluluk_tablo2.pdf

 

Haber için:

 

https://www.memurlar.net/haber/772242/2018-yilinda-en-cok-hangi-universitelerin-ogrenci-kontenjanlari-bos-kaldi.html

 
Bu haber 4975 defa okunmuştur.

Etiketler :
N . / 03-09-2018 19:55:00

Yaklaşık 1,5 yıldır Çankırı’da yaşıyorum. Çankırı’nın o kadar çok sorunu var ki, hangisinden başlayacağımı bilemiyorum. Bir şehre üniversite kurulması o şehrin gelişmişliğini artırmaz. Gelecek olan öğrenciye sadece ekonomiyi canlandıracak gözü ile bakılması, o şehrin üniversitesinin tercih edilmemesinin en büyük nedenidir belkide. Belki şunun da araştırması yapılabilir. Mezun olan öğrencilerin yüzde kaçı şu anda kamu veya özel sektörde okudu bölümle ilgili işini yapabiliyor ? Söz konusu üniversite yılda kaç tane yayın yapıyor ? Üniversite sanayi ile kendini entegre edip Çankırı’yı geliştirebilecek ve istihdam sağlayacak projeler üretiyor mu ? Belki niceliksel öğrenciden ziyade nitelikli öğrencinin varlığı ve yaptıkları, yapacakları daha da önemli. Saygılarımla.

SİYASETÇİ / 03-09-2018 10:52:00

Çankırı Ankara Üniv.mezunuyum.Eğitim dönemimizde öğrenci seviyesi daha üst kademede ve daha yetkin başarılı hocalar eğitim başında idi. Şu anda öğrenci seviyesi çok düşük. Yetkililerin hoşuna gitmeyecek ama ''SIRF ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİ KONTEJANINI DOLDURMAK İÇİN ÖĞENCİ ALINIYOR.'' İkinci önemli konu öğrenci Çankırı^dan birşeyler beklerken, öğrenci ÇANKIRI'YA NE VERİYOR? YADA ÇANKIRI'YA NE BIRAKIYOR. TEK PARA BIRAKTIĞI MERKEZ AVM. BUNUN DIŞINDA HALKLA İÇİÇE OLUP HANGİ FAALİYETE KATILMIŞLAR?SADECE SON AÇILAN CAFELERDE ÇAY İÇMEYLE, GECE EĞLENCELERİYLE GÜN GEÇİRİLMEZ SAYIN ÖĞRENCİLER.. ÜNİVERSİTE ÜNİVERSAL EĞİTİM DEMEK.HALKIN SEMPATİSİNİ KAZANMAK DEMEK.SEN NE VERİRSEN ÇANKIRI'YA ONU ALIRSIN. GİDİN ESKİŞEHİR, İZMİR,İSTANBUL, ANKARA, BURSA ÜNİV. ÖĞRENCİLER NELERLE UĞRAŞIYOR. VE SEVGİLİ ÜNİV.YETKİLİLERİ ÖĞRENCİLERİ KÜLTÜREL ETKİNLİKLERE NASIL YÖNLENDİRİYOR.. YUKARIDA YAZILANLAR HOŞUNUZA GİTMEYEBİLİR ......AMA KEP DÜŞTÜ KEL GÖRÜNDÜ.......

mehmet / 03-09-2018 08:10:00

Fakülte Sekreterini dinlemek lazım, Sayın Rektör ve Diğer İlgililer görev başına.

Fakülte Sekreteri / 02-09-2018 11:44:00

Buradan şunu anlıyoruz. Siyasilerle ve üst düzey bürokratlarla fotoğraf çektirip sosyal medya hesabından paylaşmak, yeni binalar yapmak kaliteli üniversite olmaya yetmiyor. Karabük, Kırıkkale ve Kastamonu'nun bu hususta neler yaptığını incelemek lazım. Başka üniversitelerde asistanlık yapamayacak kişilerin ÇAKÜ'de Profesör ünvanı nasıl aldığını incelemek lazım. Yıllardır lisans öğrencisi almayan fakültelerin ve bölümlerin devlete sadece maaşlarla yılda milyonlarca lira masrafı olduğunu incelemek lazım. Devletin çalışan ve üreten akademisyenlere teşvik amaçlı verdiği parayı yaptıkları işlerde hiç bir katkı sağlamadığı halde danışıklı olarak birbirlerinin ismini yazanlar 1 iş yaptığı halde 5 işten ücret alanların incelenmesi lazım. Kendilerini ve üniversiteyi geliştirmek yerine Ösym sınavlarından alacağı 3 kuruşa minnet edip, yıllık izinlerini bile buna göre ayarlayan Profesör, doçent vb. ünvanlardaki hocalarla Çakü'nün yerini normal karşılıyorum.

/ 02-09-2018 11:34:00

İlk önce bazı vicdansız gözü aç ev sahiplerinin ev kiralarina fahiş fiyat istemeleridir. Bunlar Çankırı'nın yüz karalarıdır.FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Ç.K.Üniversitesi Kategorisi Haberleri

Çok Okunan Haberler
Son Yorumlanan Haberler
YUKARI