Bugün...Çalışma ve İş Kurumu Çankırı İl Müdürlüğü Yapmış Olduğu Bir Yıllık Çalışmaları Kamuoyuna Sundu
Tarih: 22-01-2019 15:06:36 Güncelleme: 22-01-2019 15:19:36 + -


İŞKUR Çankırı İl Müdürlüğünün 2018 yılı çalışmaları hakkında basın mensuplarına bilgi verdi.


Çalışma ve İş Kurumu Çankırı İl Müdürlüğü Yapmış Olduğu Bir Yıllık Çalışmaları Kamuoyuna Sundu

Çaycı “Krize rağmen başarılı bir yıl geçirdik” dedi.

 

Çankırı Çalışma ve İş Kurumu Çankırı İl Müdürlüğü yapmış olduğu bir yıllık çalışmaları bir önceki yılla kıyaslayarak kamuoyuna sundu. Çankırı basını ile Koç Otel’de bir araya gelen İşkur İl Müdürü Alim Çaycı Çankırı’da işsizliğin minimuma düşmesi için ellerinden gelen gayreti çalışma arkadaşlarıyla birlikte gösterdiklerini söyledi.

 

Çankırı İşkur İl Müdürü Alim Çaycı, İşkur Şube Müdürleri Mehmet Gayret, Rahmi Canbaz ve İşkur personellerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, kurumun 2018 yılında yaşanan krize rağmen başarılı bir yıl geçirdiği ve istihdamın artırıldığı ifade edildi.

 

İl genelinde 6 bin 813 kayıtlı işsizin olduğunu belirten İşkur İl Müdürü Alim Çaycı, taşta teşkilatı olarak Çankırı İşkur Müdürlüğünün öncelikli çalışma alanı ve temel hedeflerinin istihdamın korunması, geliştirilmesi ve artırılması olduğunu dile getirdi.

 

Tüm ekip arkadaşlarıyla birlikte sürekli sahada olduklarını ve işyeri ziyaretlerinde bulunduklarının altını çizen Çaycı, özel sektörde işe yerleştirme oranlarının 2017 yılına göre yüzde 16,08 arttığını ve 3 bin 854 kişinin özel sektörde istihdam edildiğini vurguladı. Çaycı, konuşmasının devamında ise; “4904 Sayılı İş Kurumu Kanunu ile istihdam alanında resmi faaliyet gösteren Kurumumuz için Ulusal istihdam politikalarının oluşturulması kadar korunması, işgücü istihdamına katkıda bulunulması, işçi isteme ve arama hususlarında düzenin sağlanması, işsizliğin önlenmesi faaliyetlerine yardımcı olunması da aynı görev tanımı içinde yer almış ve Ülkemiz iş piyasasının kalbini oluşturan özel sektör işverenlerinin işçi taleplerini karşılama süreçlerinde aracılık etmek, Kurumumuz için önceden beri süregelen asli görevi olarak Kurum faaliyetlerinin ilk sırasında yer almıştır.

 

İl Müdürlüğümüz, bu hizmet kapsamında özel sektörde 2017 yılında 3.320 kişi 2018 yılında ise 3.854 kişi Kurumumuz tarafından işe yerleştirilmiştir. Özel sektörde işe yerleştirmede, bir önceki yıla göre % 16,08 artış sağlanmıştır.” dedi.

 

Danışman kadrolar tarafından birçok işletmeye ve işçiye danışmanlık hizmeti verdiklerini aktaran Çaycı, “Danışmanlık hizmetlerimizle 2018 yılında 17 bin 129 iş arayana ulaştık” diyerek “27/6/2012 tarihi itibariyle, İş ve Meslek Danışmanı Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmak suretiyle bu unvana sahip olan Kurumumuz iş ve Meslek Danışmanlarının istihdam politikalarının yürütülmesinde asal rol oynayan hedef kitleye yönelik hizmetlerin sunulmasında birincil görev olarak iş ve meslek seçme aşamasında bulunan, meslek eğitimine başlayacak olan gençlere meslek danışmanlığı boyutunda, ilk kez çalışma hayatına atılacak olanlara, uzun süreli işsizlere, işsizlik sigortası ödeneği alan işsizlere, meslek edinmek, meslek değiştirmek, mesleğinde ilerlemek isteyen yetişkinlere ise iş danışmanlığı boyutunda bireysel ve gruplar halinde görüşmeler yapılarak, onların meslek ve iş seçiminin önemi konusunda bilinçlenmelerine, işyerleri, meslekler ve eğitim olanakları hakkında bilgi sahibi olmalarına ve kendilerini tanımalarına yardımcı olmak ve iş piyasasında bu yolla sürekliliklerini sağlamak amacıyla görüşmeler gerçekleştirilmektedir.

 

İş ve Meslek Danışmanlığı bireysel görüşmeleri kapsamında; 2017 yılında iş ve Meslek Danışmanlarımız tarafından yapılan görüşme sayısı 11.072’dir. 2018 yılında ise 17.129 iş arayan ve işverenimize yönelik iş ve meslek danışmanlığı hizmeti gerçekleştirilmiştir.

 

2 Bin 611 kişi TYP’den Yararlandı

 

İşkur Çankırı İl Müdürlüğünün 2018 yılı çalışmaları hakkında basın mensuplarına bilgi veren İl Müdürü Alim Çaycı, toplum Yararına programlar kapsamında 2 bin 611 kişiyi bu programdan faydalandırdıklarını özellikle istihdamın kısıtlı olduğu ilçelere büyük fayda sağladığını dile getirdi.

 

Toplum Yararına programları sayesinde bir çok ailenin ev ekonomisine katkı sağladığını da aktaran Çaycı, “Kurumumuzun uyguladığı işgücü uyum politikası dahilinde, doğrudan veya yüklenici eli ile toplum yararına bir iş ya da hizmetin gerçekleştirilmesi yoluyla özellikle istihdamında zorluk çekilen işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engelleyerek işgücü piyasasına uyumlarını gerçekleştirmek ve bunlara geçici gelir desteği sağlamak amacıyla, Kamu Kurum ve Kuruluşları paydaşlığında, Toplum Yararına Programlar uygulanmaktadır.

 

Özellikle; istihdamında güçlük çekilen hedef kitlenin (Kadınlar, 35 yaş üstü bireyler, Engelliler, Eski hükümlüler, Terörle mücadelede malul sayılmayacak şekilde yaralananlar) birincil öncelikle istihdam hayatında kalmasını amaçlayan bu programlar ile, 2017 yılında; düzenlenen 39 adet Toplum Yararına Program için 22.763.063,62 TL. bütçe ayrılarak 1.063 kadın 697 erkek olmak üzere 1.760 kişi bu programlardan faydalandırılmıştır.

 

2018 yılında ise, çeşitli kamu kurum ve kuruluşları ile 147 adet düzenlenen Toplum Yararına Program için 26.020.771,53 TL. bütçe ayrılmış ve 1.723 kadın 888 erkek olmak üzere 2.611 kişi bu programlardan faydalandırılmıştır.” dedi.

 

31 Aralık da 600 kişinin bu toplum Yararına programlarından yararlandığını ve 2019 yılında 500 kişinin yararlanacağını dile getiren Çaycı, çeşitli tarihlerde de toplum Yararına programları geleceğini dile getirdi.

 

 

 
Bu haber 2258 defa okunmuştur.

Etiketler :

Facebook Yorum
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Genel Kategorisi Haberleri

Çok Okunan Haberler
Son Yorumlanan Haberler
YUKARI