Bugün...Çanakkale Zaferi Çankırı’da Kutlandı
Tarih: 21-03-2019 08:08:26 + -


18 Mart Şehitler Günü tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de çeşitli programlarla anıldı.


Çanakkale Zaferi Çankırı’da Kutlandı

“Çanakkale Zaferi, tarihe altın harflerle yazılmıştır”

 

18 Mart Şehitler Günü tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de çeşitli programlarla anıldı.

 

Valimiz Hamdi Bilge Aktaş, Şehitler Günü etkinlikleri kapsamında sabah namazı sonrası vatandaşlarımıza çorba ikram etti.

 

Anma programı çerçevesinde bugün ilk olarak Çankırı Şehitliğinde bir program gerçekleştirildi. Şehitlikteki program çelenklerin konulması ile başladı ve akabinde saygı duruşu ve saygı atışı yapıldı.

 

Garnizon Komutanlığında görevlendirilen Top. Yüz. Selahattin Uzun, günün önem ve anlamını belirten bir konuşma yaptı.

 

“Bugün, 104 yıl öne 18 mart 1915’te Çanakkale boğazının denizden geçilemeyeceğinin tüm dünyaya gösterildiği ve deniz zaferinin ilan edildiği gündür” diyen Uzun, “Tüm yokluk ve imkânsızlıklara rağmen milletimizin kahraman evlatlarının şahadeti ve gaziliği pahasına kazanılan bu zafer, istiklal harbimize ve nihayetinde Türkiye Cumhuriyetine giden bu yolda çok önemli bir kilometre taşı olmuştur” dedi.

 

Uzun konuşmasının devamında ise “Şanlı tarihimizde bütün görkemiyle yerini alan ve tüm dünyaya karşı azmin, cesaretin ve fedakârlığın sayısız örneklerinin sergilendiği Çanakkale Savaşı, vatanın bütünlüğü ve bağımsızlığı söz konusu olduğunda Türk milletinin vatanı için hangi zorluklara göğüs gerebileceğinin en güzel örneklerinden birisidir Çanakkale zaferi, biricik evlatlarını şefkat ve muhabbetle bağrına basıp oğul seni yetiştirdim hizmet eyle vatana ak sütümü helal etmem saldırmazsan düşmana” diyerek cepheye uğurlayan cefakâr anaların ve analarının elini öperek “hakkını helal et şefkatli ana, canım feda olsun kutsal vatana” sözleriyle karşılık veren yiğit ve kahraman Mehmetçiğin, tarih sahnesine çıkan ebedi başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ile birlikte yazdığı destandır.

 

Ülkemizin bugün ulaştığı seviye, başta Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı, olmak üzere Kore, Kıbrıs’ta, teröristle mücadelede ve yurt dışında icra edilen harekâtlarda hayatlarını kaybeden şehitlerimizin eseridir” dedi.

 

Yapılan konuşmanın arından Vali Hamdi Bilge Aktaş, şehitlik defterini imzaladı. Vali Aktaş, şehitlik defterine, “Aziz Şehitlerimiz; Mukaddes değerlerimizi muhafaza etmek adına büyük mücadeleler vererek canlarını seve seve feda eden siz şanlı kahramanların bize bıraktığınız mirası ve hatıralarınızı yad etmek üzere huzurunuzdayız.

 

Türk Milleti, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurulması ve payidar kalması uğruna nice şehitler verilmiştir. Bizler, tarihi şehit kanlarıyla yazılmış bir milletin evlatları olmaktan gurur duyuyoruz. Şehitler Günü’nde bu gururu ve onuru tekrar yaşamanın heyecanı içerisindeyiz.

 

Tarihimiz zafer destanlarıyla doludur. Bugün 104. Yıl dönümünü idrak ettiğimiz Çanakkale Zaferi de tarihe altın harflerle yazılmıştır. Verilen kahramanca mücadeleler sayesinde kazanılan bu zaferler, vatan söz konusu olduğunda bu milletin kenetlenerek neler yapabileceğinin en güzel örnekleri olarak tarihe geçmiştir. Türk Milletinin tarihiyle beraber dünya tarihinde de birer dönüm noktası olmuştur.

 

Aziz şehitlerimiz ve kahraman gazilerimiz, nasıl canları pahasına devletimize, vatanımıza, bayrağımıza, özgürlüğümüze sahip çıktılarsa; bizlerde bugün aynı şekilde sahip çıkmalıyız. Millet olarak bu duygularla tarih boyu bir ve beraber olduk ve olmaya devam edeceğiz.

 

Şehitler günü dolayısıyla bir araya geldiğimiz bugünde başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları olmak üzere vatan uğruna canlarını feda eden tüm şehitlerimizi ve ebediyete irtihal eden gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Ruhlarınız şad olsun” yazdı.

 

Şehitlikteki program Şüheda’ya dua ve şehit kabirlerine çiçek bırakılması ile sona erdi.

 

Anma programına: Vali Hamdi Bilge Aktaş, Garnizon Komutan V. Alb. Oğuz Çiçek, daire müdürleri, STK ve siyasi parti temsilcileri, şehit aileleri, gaziler, muharip gaziler ile vatandaşlar katıldı.

 

Saygı duruşu, İstiklal Marşı’nın seslendirilmesi ve Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan anma programında günün anlam ve önemini belirten konuşma Çankırı Şehit ve Gazi Aileleri Derneği Başkanı Yüksel Teke tarafından yapıldı.

 

Teke konuşmasına “Hayatlarının baharında Şehadet içen şehitlerimiz ile kahraman gazilerin emekleri boşa gitmedi. Anadolu'da bayrak inmedi, ezan dinmedi, güzel Türkiye’m bölünmedi, 82 milyon 300 bin insan huzur içerisinde yaşamakta” sözleriyle başladı.

 

Ülkemizin son 34 yıldır kesintisiz terörle mücadele ettiğini, teröre kurban vermeyen, şehidi ve gazisi olmayan il, ilçe bulunmadığının altını çizen Teke, “Askerlerimiz, polislerimiz, jandarmalarımız, dağları, ovaları, sınır boylarını, sınır ötelerini teröristlere dar ederken hiçbir fedakârlıktan kaçınmadılar. Bu; Cudi'de, Gabar'da, Kato'da, Kandil'de böyle oldu. Afrin'de, Cerablus'ta, Sincar'da böyle oldu, İnşallah böyle olmaya da devam edecek” ifadelerini kullandı.

 

“Çanakkale bir destandır, bu destanı da yazan Türk Milletidir” diyen Teke şunları söyledi.

 

“Malazgirt'te, Çanakkale'de, Kore ve Kıbrıs'ta ve 15 Temmuz'da olduğu gibi bu gün de bu onurlu mücadeleyi sınır boyları ve ülkemizin birçok yerinde sürdüren koçyiğitlerimiz var. Çanakkale'de​ asla geri​ dönmeyi düşünmeyen kahramanların, Afrin'de ailesine, ‘Beni beklemesinler’ diye haber getiren torunlar var. O gün vatanımızı nasıl çiğnetmediysek bu gün de aynı dirayetle, terör başta olmak üzere yolumuzdaki tüm tuzakları bertaraf ederek mücadelemize devam etmekteyiz. Bu mücadelede en büyük fedakârlığı, sabrı gösteren, eşlerinin ve evlatlarının yolunu bekleyen şehit ve gazi yakınlarının haklarının ödenmesi mümkün değil. Bizler Milli Mücadele ruhunu, Malazgirt ve Çanakkale ruhunu kaybetmediğimiz sürece Allah'ın izniyle hiçbir güç karşımızda duramaz. Türk Milleti yeri geldiğinde Nezahat Onbaşı, Seyit Onbaşı, Ömer Halis Demir ve Fethi Sekin gibi nice kahramanlar çıkarmasını bilir.”

 

“Ülkesini çok ama çok seven bir Gazi olarak, Yüce Türk Milletine ve Devletine, şükranlarımı sunmayı borç bilirim. Yaşasın Türk Milleti, yaşasın Türkiye Cumhuriyeti Devleti” ifadeleriyle konuşmasını sürdüren Teke temennilerini şöyle sıraladı:

 

“Sizlerden ricam odur ki; bayramlarda bir şehit annesinin zilini sadece şehit annesi olduğu için çalalım. ‘Bu ülkeye bedel ödediniz, siz bizim başımızın tacısınız’ diye elini öpelim. Şehitlerimizin emanetleri olan yavrularının başını okşayıp, hatırlarını soralım. Gözyaşını yüreğine akıtan vakur babalarımızı bu ülkenin emaneti olarak, şehidimizin babası olarak onore edelim, şehit eşlerine sahip çıkalım, çünkü onlar gencecik yaşlarında evliliklerini bu vatan için feda etti. Şehitlerimizin kabirlerini Arife günlerinde boş bırakmayalım, ziyaret edelim, aziz ruhlarına dua edelim. Soruyorum sizlere; çok şey mi istiyoruz? Türk Milletinin birlikte yaşama iradesi, vatan ve bayrak sevgisi Çanakkale'de, 15 Temmuz'da olduğu gibi tarihin her safhasında bizleri güçlü kılmıştır ve kılacaktır.”

 

Teke’nin konuşmasının ardından Nevzat Ayaz Sosyal Bilimler Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan “Çanakkale Ruhu Ölmez” programı sunuldu.

 

Program sonunda katılımcılara kuru ekmek ve üzüm hoşafı ikram edildi.

 

Anma program Çankırı Karatekin Üniversitesi tarafından Güzel Sanatlar Galerisi’ndeki serginin açılışıyla sona erdi.

 

Not: Programlar ile ilgili tüm fotograflar yayına hazırlanıyor.
Bu haber 1328 defa okunmuştur.

Etiketler :

Facebook Yorum
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Genel Kategorisi Haberleri

Çok Okunan Haberler
Son Yorumlanan Haberler
YUKARI