Bugün...Çankırı AFAD İl Müdürü Hasan Korkuata “Verilere Göre 10 Yıl içinde Çankırı’da 7 Üzerinde Deprem Olma Olasılığı Çok Yüksek” Dedi
Tarih: 15-09-2018 07:24:42 + -


(AFAD) İl Müdürü Hasan Korkuata “Kuzey ilçelerimiz 1. derecede deprem bölgesinde bulunmakta. İlimize özgü iki fay hattımız var. Birincisi Kızılırmak’tan gelip Şabanözü’nde doğru giden fay hat. Diğeri Eldivan’dan başlayıp, Çankırı ve Korgun’a doğru giden Çankırı fay hattı. Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın 7 ve üzeri deprem üretme olasılığı var.


Çankırı AFAD İl Müdürü Hasan Korkuata “Verilere Göre 10 Yıl içinde Çankırı’da 7 Üzerinde Deprem Olma Olasılığı Çok Yüksek” Dedi

AFAD Tarafından Masa Başı Tatbikatı Yapıldı

 

Çankırı Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından masa başı tatbikatı gerçekleştirildi.

 

Valilik Birlik Salonu’ndaki tatbikata Valimiz Hamdi Bilge Aktaş, Vali Yardımcıları Abdullah Aslaner, Vali Yardımcısı Vekili Musa Göktaş, İlçe Kaymakamları, İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hıdır Ayçiçek, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 2. Bölge Müdürü Ahmet Yılmaz, İlçe Belediye Başkanları ve daire amirleri katıldı.

 

İl Afet ve Acil Durum Müdürü Hasan Sait korkutata'nın konuşmasıyla başlayan tatbikatta İlimizde afet ve acil durumlarda barınma ihtiyacının karşılanabilmesi için yapılan hazırlıklar ele alındı.

 

Masa başı tatbikatında bir konuşma yapan Vali Hamdi Bilge Aktaş “Olağanüstü durumlar insanların hayatını doğrudan etkiler. Ne zaman meydana geleceğini bilemeyiz.” dedi.

 

“Bugün 12 Eylül’ün yıldönümü, utançla hatırlanacak bir durum.” diyerek sözlerine devam eden Vali Aktaş “Olağanüstü durumu bir kısmı tamamen insanlar tarafından savam gibi oluşturulan durum insan hayatını son derece olumsuz etkiliyor. Bazıları ortak. Hatalı bir takım çalışmalardan, inşaatlardan, doğa düzenlemelerinden kaynaklanan sel gibi. Sellerin bazıları doğaldır, bazıları ise insanların yaptığı bazı şeylerden kaynaklanmakta. Bir de deprem gibi insanlarla hiç ilgisi olmayan doğrudan afet şeklinde olan şeyler vardır. Bu üç olayda biz kamu yönetimi olarak ne yapıyoruz? Kriz Yönetim Merkezi kuruyorsun bazen bu kendisi de krize neden olabiliyor. Kriz Yönetim Merkezleri olağanüstü durumlar yaşandığı için yasaların getirdiği birçok şeyden muaf oluyor. Bunlar binalara, araçlara el koyma, bedeli sonradan ödenmek üzere kişi çalıştırma gibi. Afete her an hazırlıkla olmalıyız. Allah korusun Türkiye’nin herhangi bir yerinde deprem olabilir. Bu bakımdan bugün yapılan çalışma zaman zaman tekrarlanmalı. Bu nedenle yapılan faaliyeti anlamlı buluyorum.” şeklinde konuştu.

 

Yaptığı konuşması sonrasında toplantıdan ayrılan Vali Hamdi Bilge Aktaş, toplantının başkanlığını Vali Yardımcısı V. Musa Göktaş’a verdi.

 

“Çankırı Afet Mücadele Planı hazırladık.” diyerek sözlerine başlayan Vali Yardımcısı V. Musa Göktaş “Sene içerisinde iki uygulamalı tatbikat yaptık. Çeşitli senaryolar eşliğinde afet durumunda tüm kurumlarımıza uygulamalı şekilde görevlendirme yapıldı. Bugünde hep beraber masabaşı tatbikatı yaparak afetlere hazırlıklı olma noktasında kademe atlamak için toplandık. Afetlerde zararı minimumu indirmek için hazırlıklı olmamız gerekiyor.” ifadelerine yer verdi.

 

Çankırı’nın büyük kısmının 1. derece deprem bölgesinde olduğunu vurgulayan Çankırı Afet ve Acil Durum (AFAD) İl Müdürü Hasan Korkuata “Kuzey ilçelerimiz 1. derecede deprem bölgesinde bulunmakta. İlimize özgü iki fay hattımız var. Birincisi Kızılırmak’tan gelip Şabanözü’nde doğru giden fay hat. Diğeri Eldivan’dan başlayıp, Çankırı ve Korgun’a doğru giden Çankırı fay hattı. Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın 7 ve üzeri deprem üretme olasılığı var. Çankırı bölgesinin deprem üretme özelliği 88 yıldan bir. En son deprem 1944 yılında Çerkeş meydana geldi. İstatistiği verilere göre 10 yıl içinde Çankırı’da 7 üzerinde deprem olma olasılığı çok yüksek. Bu işten sorumluyuz. Hazırlıklı olmak zorundayız. Depremin etkilerinden etkilenen biziz. Binalarımız sağlam olursa, yaşam alanlarımız depreme dayanıklı olursa etkisi daha da azalabilir. Yapı stokumuzu iyi bir hale getirmek zorundayız.” dedi.

 

Binaların deprem sigortalarının son derece önemli olduğunun altını çizen Korkutata “2 hafta önce İstanbul’daki evimin sigortasını yaptırdım 140 lira. Her ay 10 bardak çay, bir paket sigara eksik içersek yıllık deprem sigortamızı karşılıyoruz. Betonarme bir binanın ömrü 50 yıl ise 50 yılda ödeyeceğimiz para 5 bin lira. Allah korusun herhangi bir şeyden 130 bin liraya yakın maliyet çıkıyor. Bu maliyet hem devletimize yük oluyor, hem de geri alımda vatandaştan o para çıkıyor. Deprem sigortasını önemsiyorum. Bunu vatandaşlarımıza anlatalım, teşvik edelim.” şeklinde konuştu.

 

Konuşmalar sonrasında Çankırı’da deprem olmuş kurgusuyla 26 hizmet grubu ile video konferans yoluyla masa başı tatbikatı yapıldı.

 

Çankırı’da tüm kurum ve bireyleri ile koordineli olarak afete hazır olmak için bu tatbikatların her yıl yapılacağı belirtildi.

 

 

 

 
Bu haber 2437 defa okunmuştur.

Etiketler :

Facebook Yorum
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Genel Kategorisi Haberleri

Çok Okunan Haberler
Son Yorumlanan Haberler
YUKARI