Bugun...Çankırı’da 29. Ahilik Haftası ve Yaran Kutlamaları Sönük Geçti
Tarih: 25-05-2016 19:23:31 Güncelleme: 25-05-2016 20:00:31 + -


Öğle namazından sonra Ahmet Yesevi Camisi bahçesinde ahi plavı ikram edildi.


Çankırı’da 29. Ahilik Haftası ve Yaran Kutlamaları Sönük Geçti

Çankırı’da 29. Ahilik Haftası ve Yaran Kutlamaları Başladı

 

Tören programı hava muhalefeti nedeniyle 100. Yıl Kültür Merkezi Salonunda

 

29. Ahilik Haftası ve Yaran Kutlamaları Çankırı’da başladı. Sabah namazı sonrasında protokol ve esnaflara kahvaltı ikramı ile başlayan kutlamalar, 100. Yıl Kültür Merkezinde düzenlenen törenle devam etti.

 

Program Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması akabinde Yaren gösterisi sunumu ile başladı. Yaren gösterileri sonrasında protokol konuşmaları gerçekleştirildi.

 

Çankırı Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliğinden Başkan Dinç'e Ziyaret

 

Belediye Başkanı İrfan Dinç,  29. Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında ziyarette bulunan Çankırı Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Osman Karadeniz ve yönetim kurulu üyelerini makamında ağırladı.

 

Ahi-Yaran Kültürü ile bezenmiş bir toplum ve bu toplumun öz kültürünün nesilden nesile aktarılması için çalıştıklarını belirten Çankırı Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Başkanı Osman Karadeniz, bu kültürün yaşatılmasında büyük destek gösteren Başkan Dinç’e teşekkür etti.

 

Dinç, gönülleri kuşatan ahilik sistemi ile görevli olmanız ne mutluluktur diyerek bu kültürün yaşatılması için emek verenlere teşekkür etti.

 

Ziyaretin ardından Başkan İrfan Dinç, Çankırı Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Osman Karadeniz ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Vali Vahdettin Özcan'a ziyarette bulundu.

 

Çankırı, Ahilik Kutlamalarının 2. Başkenti

 

2008 yılında düzenlenen bir yönetmelikle kutlamaları geleneksel hale getiren Yaranlar Diyarı Çankırı, Ahilik Haftası kutlamalarında üstlendiği sorumlulukla Ahi Evran’ın Kırşehir’de başlattığı sisteme ev sahipliği ederek 2. Başkent olma özelliği taşıyor.

 

Bu yıl 100. Yıl Kültür Merkezinde düzenlenen Ahilik Haftası ve Yaran Kutlamalarının açılışı Yaran Dernekleri Ekiplerinin Yaran Gösterisi ile başladı.

 

Protokol konuşmaları ile devam eden törende Ticaret İl Müdürü Şükrü Karahasan, bu kutlamalardaki amacın ahilik değerlerinin ilimizde, ülkemizde ve dünyada yaşatılmasına ve gelecek nesillere aktarılmasına vesile olmak olduğunu söyledi.

 

Ticaret İl Müdürü Şükrü Karaaslan Ahiliğin tanımını yaparak “Ahilik milletimizin tarihsel süreç içerisinde birleştirici bir sosyal kurum vazifesi görmüştür. Ahilik Esnaf ve Sanatkarların teşkilatlanmasına öncülük etmiş, tarihimizde silinmeyecek etkiler bırakmıştır. Ahilikte ben değil, biz vardır. Bu kutlamaların amacı, Ahilik Kültürünün yaşaması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasına farkındalık yaratmaktır.” dedi.

 

Ahiliğin işe saygıyı, dürüst çalışmayı ifade ettiğini belirten Çankırı Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Osman Karadeniz, ahiliğin esnafı üretmeye teşvik ettiğini ve esnafın kendi mesleki çıkarlarını başka esnaf arkadaşlarından üstün tuttuğu bir kurum olduğunu söyledi.

 

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Osman Karadeniz, Ahilik Kültürünün Çankırı’da tüm canlılığı ile yaşatılmasını sağlayan Yaren Derneklerine ve yarenlere şükranlarımı sunuyor, Ahiliğin kurucusu, esnaf teşkilatımızın ilk lideri Ahi Evran Hz.’nin vefatının 755. Yılında şahsım ve camiam adına rahmetle anıyor, 29. Ahilik ve Yaren Kutlamaların hayırlara vesile olmasını diliyorum dedi.

 

Çankırı’ya Yaran Kültür Merkezi

 

Belediye Başkanı İrfan Dinç, yaptığı konuşmada; şehrin, yaran kültürünün somut olarak ortaya konulduğu bir mekâna ihtiyaç duyduğunu belirterek Yaran Kültür Merkezi yapmak için çalıştıklarını müjdeledi. Başkan Dinç, projenin tamamlanması ile birlikte bu toplantıların Yaran Kültür Merkezinde yapılacağını kaydetti.

 

Konuşmasına bir hastalık gibi toplum düzenini sarsan ahlak bozukluklarının ahilik müessesesi içinde yeri olmadığını belirterek devam eden Belediye Başkanı İrfan Dinç, ahilikte insanın sistemin ortasına oturtulmuş olup her şeyin onun dünya ve ahiret mutluluğunun esas alınarak şekillendirildiğini ifade etti. Felsefesinde ahiret ve dünya eğitiminin yer aldığını söyleyen Başkan Dinç, bugün kişisel gelişim uzmanlarının, kitapların özünde hep bizim kültürümüzde yer alan temel öğretileri anlattığını vurguladı. Dinç, “Komşusu açken tok yatmayan, müşterisini siftah yapmamış esnaf kardeşine yönlendiren zihniyeti başka bir sistemde, bu ülkenin dışında başka bir ülkede görme imkanınız yok.

 

Başkan İrfan Dinç “Ecdadımıza ne kadar dua etsek azdır. Ecdadımız öyle bir miras bırakmış ki bizler miras yedi olmamamız lazım. Yaren Kültürümüz çok önemli bir mirastır. Yaren ciddi bir eğitim ocağıdır. Medeniyetimizin mayası kültürdür. Çankırı şehrinin de mayasının yoğrulduğu teknelerden bir tanesi Taşmescidimiz diğeri de Yarenimizdir. Maya sağlam ama kahrolası bir el bizi bu mayamızdan, bu özümüzden aralara setler koymak suretiyle maalesef uzaklaştırmışlar. Yaren Kültürümüzü çok iyi irdelediğimizde inanılmaz bir tablo ile karşılaşıyoruz. Yareni bilelim, Ahilik inancını bilelim başka bir şeye gerek yok. ‘Komşusu açken tok yatan bizden değildir’ kutlu sözün en güzel yansıması, kendisine gelen ikinci müşteriye karşıdaki kardeşinin siftah yapmadığını söyleyen kişileri Yaren Kültürümüzde görebiliriz. Dostluk, kardeşlik, dayanışma, yardımlaşmayı, paylaşmayı başka bir sistemde, başka bir ülkenin insanında görme imkanımız yok. Müthiş miras, ama biz bu mirasımızın, medeniyetimizin çok önemli taşıyıcıları anlatmakta, tanıtmakta ve yavrularımıza aktarmakta aciziz. Önemli mirasın farkındalığına vardırma adına gayretler gösteriyoruz. Bunu anlatmakta ve tanıtmakta bütün her şeyimizi seferber etmeliyiz. Böyle bir miras yok. Eşsiz mirasımızı, Medeniyetimizin inanılmaz taşıyıcı kolonunu nesillerimize anlatmak ve aktarmak zorundayız. Göreve geldiğimizden beri üzerimize düşen görevi fazlasıyla yapmaya gayret ediyoruz ama bunu yetersiz buluyorum. Elinin, kapının ve gönlünün açık olması, gözünün, belinin ve dilinin kapalı olması toplumuzdaki bütün sosyolojik hastalıkların bertaraf olması anlamına geliyor. Özümüzde problem var. Halbuki biz misafiri seviyoruz. Yaren Kültürü bizim inanç sistemimizin yansımasıdır.” dedi. Yaren Kültür Merkezi hazırlığı içinde olduklarını ve Merkezin bin kişiye hitap edeceğini belirten Başkan Dinç, ebediyete intikal eden Yarenlere Allah’tan rahmet, yaşayanlara da sağlıklı uzun ömürler diledi.

 

Hep birlikte el ele bu kutlamalarla ecdadın mirasını yaşatmaya çalışıyoruz. Medeniyetimizin eşsiz mirasını anlatmak zorundayız. Yaran kültürü tamamen inanç sistemimizin yansımasıdır. Öz kültürümüzle bezenmiş geçmişimize sahip çıkmak ve geleceğe hâkim olmak anlayışı ile nitelikli bireyler yetiştirmek zorundayız.” diyerek bu kültürün yaşatılmasında emek veren herkese teşekkür etti.

 

Milletvekili Hüseyin Filiz, vahşi kapitalizmin ayak izlerinin dünyayı yok ettiğine değinerek sanayileşme yönünde ilerleyen Çankırı’da öncelikle sanat ve zanaat ile uğraşan bireyler yetiştirmek gerektiğini işaret etti.

 

Milletvekili Hüseyin Filiz “Türk milletin dünya milletleri arasında farkı bu milletin değerleri, kültürü ve var oluş sebebi milli ve manevi oluşudur. Bu millet Müslüman Türk milletidir. Sanatta ve ilimde adam yetiştirirken çıraklık, kalfalık ve ustalığa önem veren bir millettir. Fakat son yıllarda Çankırı olarak kararımızı, Atatürk’ün işaret ettiği milli davamız olan sanayileşme yönünde hamlelerimizi başlatırken, Çankırı’da esnafın çırak ve kalfa bulamadığı bizleri üzmektedir. Çankırı OSB’ye 10 bin sanatkarı bulmak zorundayız. Şabanözü OSB’de 3 bin kişi çalışıyor, Orta OSB’de 3 bin kişi çalışacak. Çankırı OSB için 10 bin kişiyi bulamamışken, Orta için bu 3 bin kişiyi nerden bulacağız. Ondan dolayı endüstri meslek liselerine önem vermeyiz. Son zamanda velilerde Anadolu Liselerini tercih ettirir oldu. Biz 1 olan Endüstri Meslek Lisesini 2’ye çıkarmak istiyoruz ama öğrenci gelmiyor. İnsanımız çocuğunun geleceği için Lisede cebine bir meslek dalı koymalı ve ondan sonra da Üniversite’ye göndermelidir. Köylerimizde göç başladı, insan kalmadı. Herkes çıraklık, kalfalık, ustalık yerine Hastanede Bilgi işlem olmayı, masa başı işi tercih ediyor. Sanayiciler yatırım için de önce sanatkar ve çalışacak insan istiyor. Adam yetiştirememek Çankırımızın sıkıntısıdır. Ahilik deyince benim aklıma sanatkar yetiştirmek geliyor.” dedi. Komşum siftah yapmamış ona git, zihniyeti yerine komşumu nasıl yok ederim zihniyetinin, onun kazancını da yan cebime nasıl koyarım zihniyeti olan batı medeniyetine karşı milli ve manevi değerlerimizi bilen insanlara ihtiyacımız var diyen Filiz “İmam Hatip Liseleri yok edeceğiz derken bütün meslek liselerini yok ederek sanayiciye darbe vurdular. Türkiye’yi sanatı olmayan boş adamlar ülkesine çevirdiler. Onların arkasından da paralel yapı geldi. Türkiye’de iki düşman var; PKK ve Paralel yapıdır. Bunu çözmedikten sonra Türkiye’nin asla geleceği yoktur. Biz üzerimize düşeni yapıyoruz. Usta, çırak, kalfa yetiştirmeden önce hainleri temizleyelim, önümüzdeki tuzakları yok edelim, sonra Çankırı ve Türkiye’yi büyütelim” dedi.

 

Devletin yasama, yürütme ve yargı erklerinin birbirleri ile çatışma yerine birlik içerisinde yürütülmesi gerektiğine dikkat çeken Milletvekili Av. Muhammet Emin Akbaşoğlu ise bu mekanizmaların ahilik teşkilatının kendisine yansımasına ihtiyaç duyduklarını belirtti. Akbaşoğlu, sözlerini “Ahilik teşkilatının ve yaran kültürünün zirve olarak yaşandığı Çankırı’da bu şuurun önderi olmak zorundayız.” şeklinde devam ettirdi.

 

Milletvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu “Ahilik bir kardeşlik teşkilatıdır, Devletimizin ve milletimizin varlığının özüdür, teşkilatlanmış halidir. Devletimiz yasama, yürütme ve yargıdan oluşuyor. Bu mekanizmalar Ahilik teşkilatının kendisine yansımasına ihtiyaç halinde bulunuyor. Bu 3 erkin, bir biri ile çekişme ve çatışma yerine birbiriyle kardeşlik ve işbirliği ile Türkiye’nin daha ileriye ve daha güzel noktalara gelmesi için yeniden yapılandırılması durumu ile karşı karşıyayız. Ahilik Teşkilatının günümüze yansımalarını beraberce hayata geçirebilmeliyiz. Çankırı olarak bu kültürün lokomotifi olmak durumundayız” dedi.

 

Vali Vahdettin Özcan, Kırşehir’den sonra en yoğun tören ve toplantıların olduğu ilin Çankırı olduğunu ifade etti. Vali Özcan, görevi süresince Çankırı’da 6. kez bu kutlamalara katıldığını söyleyerek ahilik ve yaran kültürünün farkındalığının oluşturulması için daha çok çaba sarf edilmesi gerektiğini vurguladı. Özcan, Belediye Başkanı irfan Dinç’in Yaran Kültür Merkezi yapacağını duyunca çok memnun olduğunu belirterek Başkan Dinç’i tebrik etti.

 

29. Ahilik Haftası ve Yaran Kutlamalarının ilk bölümü, usta çırak geleneğini anlatan tiyatro oyununun ardından Yılın Ahisi seçilen 80 yaşındaki demirci ustası Abdullah Uysal’a ve Milletvekili Av. Muhammet Emin Akbaşoğlu’na yapılan şed kuşatma töreni ile sona erdi.

 

Vali Vahdettin Özcan Ahilik Haftası ve Yaran Kutlamaları kültürünün oluşturulması konusunda çok başarılı olamadıklarını ifade etti. Bu etkinliklerin kutlanmasında Çankırı'nın ikinci sırada olduğunu kaydeden Vali Özcan, "Gerçi Kırşehir'den sonra ahilik kutlamaları konusunda en yoğun toplantıların olduğu il Çankırı ama biz bu konuda çok başarılı olamadık. Belki üzerine daha fazla düşmemiz gerekiyor." dedi. Yaran evini Çankırı Karatekin Üniversitesi Yaran Kültürü Araştırma Merkezine tahsis etmeyi istediğini vurgulayan Vali Özcan, "Yaran evini araştırma merkezine tahsis etmiştim ama umduğum ivmeyi bulamayınca askıya aldım. Şimdi orası bakıma alınacak. Bundan sonra umarım daha aktif olur." ifadelerini kullandı. Yaran ve ahilik kültürününün bu kadar yoğun bir şekilde kutlandığını Çankırı'da öğrendiğini ifade eden Vali Özcan, yaran ahlakının önemini anlattı.

 

Konuşmaların ardından "Tiyatro Şubat"ın hazırladığı Şed Kuşatma oyunu sahnelendi. Çıraklıktan ustalığa uzanan ve sonrasında, ustalığa adım atıp, ayıplı mal üreten esnafın pabucu dama atılışı ilgi çekti.

 

29. Ahilik Haftası ve Yaran Kutlamalarının ilk bölümü, usta çırak geleneğini anlatan tiyatro oyununun ardından Yılın Ahisi seçilen 80 yaşındaki demirci ustası Abdullah Uysal’a ve Milletvekili Av. Muhammet Emin Akbaşoğlu’na yapılan şed kuşatıldı.

 

Yılın Ahisi 80 yaşındaki demirci esnafı Abdullah Uysal’a Vali Özcan ve Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Osman Karadeniz tarafından şed kuşatıldı, plaket verildi, 3 Cumhuriyet altını hediye edildi. Milletvekili M. Emin Akbaşoğlu’na Milletvekili Hüseyin Filiz şed kuşattı. Karadeniz tarafından Başkan Dinç’e desteklerinden dolayı plaket takdim edildi.

 

Milletvekili Akbaşoğlu tarafından meslek temsilcileri Kamil Özmerzi, Hasan Alataş, Hüseyin Akkoç, Sefer Tekmen, Mahmut Harmanda ve Kamil Kılıçarslan’a plaket verildi. Sponsorlar Halk Bankası, Ticaret Borsası Başkanı Oğuz Ak, Berrak Makarna adına Ahmet Ak’a plaketleri Vali Özcan tarafından takdim edildi. Kompozisyon, resim ve şiir yarışmasında derece alanlar ile ustalık ve kalfalık belgesi almaya haz kazananlara ödüllerinin ve belgelerinin verilmesi ile tören sona erdi. Öğle namazından sonra Ahmet Yesevi Camisi bahçesinde ahi plavı ikram edildi.

 

Vali Vahdettin Özcan, 29. Ahilik Haftası kutlama mesajı yayınladı.

 

Vali Özcan mesajında; “Kıymetli Çankırılı hemşehrilerim, Anadolu'daki varlığını bin yıldır devam ettiren ve sonsuza kadar da sürdürecek olan, bu topraklarda kardeşlik ve hoşgörü iklimini en güzel şekilde tesis etmiş Yüce Türk Milletinin köklü geleneklerinden biri olarak bugünlere kadar ulaşan Ahilik Haftası ve Yaran Kutlamaları’nın 29’uncusunu gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

 

Mertlik, cömertlik ve dürüstlük anlayışını bünyesinde toplayan, asırlar boyu milli birliğimizin, toplumsal dirlik ve düzenimizin güç kaynağı olan Ahilik; sanat, ticaret ve diğer mesleki alanlarda güzel ahlakı, sosyal yardımlaşmayı, sevgi ve saygıyı ilke edinerek din, dil, ırk ve cinsiyet farkı gözetmeden herkese eşit imkânlar sunan bir anlayışın sembolüdür.

Toplumun sosyal, ekonomik ve kültürel hayatının düzenlenmesinde önemli rol oynayan Ahilik Teşkilatı’nın kurucusu Ahi Evran Veli’nin aşıladığı yüksek ticaret ahlakı ve ilkeleri, günümüz esnaf ve sanatkârları için de ilham kaynağı olmaya devam etmektedir.

 

Ahilik Duası’nda da ifade edildiği üzere;

 

“İnançta dayanıklılık, doğru yolda olgunluk, günahlarımıza bağışlanma, dilde açıklık, sözde düzgünlük, işte kuvvet, çalışmada dikkat, mal ve azıkta bolluk…” niyaz ediyor, “eline, beline, diline hâkim ol, harama bakma, haram yeme, haram içme, doğru, sabırlı, dayanıklı ol, yalan söyleme, büyüklerinden önce söze başlama, kimseyi kandırma, kanaatkâr ol, dünya malına tamah etme, yanlış ölçme, eksik tartma, alnın, kalbin ve kapın daima açık olsun, kuvvetli ve üstün durumda affetmesini, hiddetli iken yumuşak davranmasını bil ve kendin muhtaç iken bile başkalarına ikram edecek kadar cömert ol!” dizelerinden oluşan Yaran Nasihati’nin tüm insanlığa bir yaşam felsefesi olarak örnek olmasını umuyorum.

 

Bu duygu ve düşüncelerle, “29. Ahilik Haftası ve Yaran Kutlamaları”nın tüm Çankırı esnafı, Yaranları ve halkına hayırlı olmasını diliyor, bu kıymetli kültürümüzü yaşamaya ve yaşatmaya gayret gösteren tüm vatandaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

 

Vahdettin Özcan=>Çankırı Valisi

 

 

 
Bu haber 8579 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Yaran Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI