Bugün...Çankırı’da 41 Sanığın Yargılanmasına Başlandı
Tarih: 07-11-2018 07:39:16 + -


Çankırı’da Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) "kadın yapılanması"na yönelik dava kapsamında 36'sı tutuksuz, 5'i hakkında yakalama kararı olan 41 sanığın yargılanmasına başlandı.


Çankırı’da 41 Sanığın Yargılanmasına Başlandı

Savunmalarını Yaptılar

 

05.11.2018 Pazartesi günü başlanan yargılama 06.11.2018 Salı gününe sarktı.

 

Çankırı’da Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) "kadın yapılanması"na yönelik dava kapsamında 36'sı tutuksuz, 5'i hakkında yakalama kararı olan 41 sanığın yargılanmasına başlandı.

 

Çankırı Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, bazı tutuksuz sanıklar ile avukatları katıldı.

 

Duruşmada, kimlik tespitinin yapılmasının ardından sanıklar hakkında hazırlanan iddianamenin özeti okundu.

 

Tutuksuz sanıklardan Emine A, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığı ile Akhisar’dan duruşmaya bağlanarak etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmak istediğini belirtti.

 

Kendisinin vatan haini olmadığını ve dini duygular içinde bu yapı içinde bulunduğunu iddia eden Emine A, "İlk 2007 yılında Çankırı'ya eğitim için geldim. Kalacak yerim olmadığı ve maddi durumum da iyi olmadığı için örgüte ait evlerde kaldım. Çevremdeki herkes kullandığı için ben de ByLock programını kullandım ancak bu programda suç teşkil edecek bir konuşma olmadı." dedi.

 

Örgüt içinde bölge talebe mesulu olduğunu ifade eden Emine A, telefonuna ByLock programını Ebru K. isimli şahsın yüklediğini söyledi.

 

Sanık Sümeyra Y. ise örgüt üyesi olmadığını iddia etti.

 

Yapıyla üniversite döneminde tanıştığını savunan Sümeyra Y, "Üniversite döneminde annemi kaybettim. Bu süreçte bana maddi manevi destekte bulundular. Üniversite bittikten sonra Kayseri’ye gittim. Daha sonra bana Çankırı'dan iş buldular ancak evlendikten sonra eşim bu yapıyla irtibatımı kesmemi istedi. Ben bu yapının gerçek yüzünü 15 Temmuz'da gördüm. Telefonuma ByLock programını 'Elif' kod adlı Ebru K. yükledi. Kullandığım herhangi bir kod adım bulunmuyor." diye konuştu.

 

Diğer bazı sanıkları da dinleyen mahkeme heyeti, duruşmaya 06.11.2018 günü devam etmek üzere ara verdi.

 

06.11.2018 Salı günü görülen davada ise;

 

Çankırı Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, bazı tutuksuz sanıklar ile avukatları katıldı.

 

Duruşmada, tutuksuz sanıklardan Serpil D. üzerine atılı suçlamaları kabul etmediğini söyledi.

 

Lise mezunu bir ev hanımı olduğunu belirten Serpil D, "Nevbahar Hanımlar Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği başkanlık görevini bir dönem yaptım. Başkanlık görevini Mukadder A'nın beni aramasıyla kabul ettim. Ben derneğin sadece evrak üzerinde başkanlığını yaptım" dedi.

 

ByLock veya benzeri programları kullanmadığını iddia eden Serpil D, "Örgüt içerisinde herhangi bir kod adım bulunmuyor. Tamamen dini duygularla yapı içerisinde yer aldım. Dernek de bildiğim kadarıyla sosyalleşmek amacıyla kurulmuş bir dernekti. Fazla bir etkinliği olmadığı ve evraklarında da eksiklikleri olduğundan dolayı da derneği feshettik." diye konuştu.

 

Sanık savunmalarını tamamlayan mahkeme heyeti, avukatları da dinlemesinin ardından eksik hususların giderilmesi için mahkemeyi erteledi.
Bu haber 3602 defa okunmuştur.

Etiketler :
said namlı / 08-11-2018 22:09:00

Sedocum, ülkenin başındakiler de mi asılsın o zaman onlar da pişşşmannn

Sedo / 07-11-2018 11:09:00

Asın gitsin son pişmanlik neye yarar?FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Güncel Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI