Bugun...Çankırı’da Bilirkişilik Eğitiminde Tek Yetkili Çankırı S.M. Mali Müşavirler Odası Oldu!
Tarih: 07-10-2017 07:43:08 Güncelleme: 07-10-2017 07:48:08 + -


Konu ile ilgili bilgi veren oda başkanı Hüseyin YAKAR, 6754 Sayılı Bilirkişilik Kanunu kapsamında 03 Ağustos 2017 tarihli Resmi Gazete ’de yayımlanan “Bilirkişilik yönetmeliği” ile adli ve idari yargı alanında yürütülen her türü bilirkişilik faaliyetinin yapılabilmesi için Bilirkişilik Temel Eğitimin zorunu hale geldiğini söyledi.


Çankırı’da Bilirkişilik Eğitiminde Tek Yetkili Çankırı S.M. Mali Müşavirler Odası Oldu!

Tek Yetkili Çankırı S.M. Mali Müşavirler Odası Oldu!


Bilirkişilik yapmak isteyenlere zorunlu eğitim şartı getirilmesinin ardından ÇANKIRI Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (ÇSMMMO) Adalet Bakanlığı tarafından yetkilendirilen  eğitici kuruluş arasında yer aldı.
 

ÇANKIRI Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası tarafından yapılan açıklamada, bilirkişilik yönetmeliğinde yapılan düzenleme hakkında bilgi verildi. Konu ile ilgili bilgi veren oda  başkanı Hüseyin YAKAR, 6754 Sayılı Bilirkişilik Kanunu kapsamında 03 Ağustos 2017 tarihli Resmi Gazete ’de yayımlanan “Bilirkişilik yönetmeliği” ile adli ve idari yargı alanında yürütülen her türü bilirkişilik faaliyetinin yapılabilmesi için Bilirkişilik Temel Eğitimin zorunu hale geldiğini söyledi. Başkan Yakar, “Bilirkişilik temel eğitimi, beş yıllık mesleki kıdem kazanmışlar tarafından alınan ve bilirkişilik faaliyetinin yürütülmesiyle ilgili bilgileri içeren bir eğitim, bu eğitimi alamayanlar, bilirkişilik alanı ne olursa olsun bundan sonra bilirkişilik yapamayacak. Yapılan yeni düzenleme ile Bilirkişilik Temel Eğitimi, 18 saati teorik ve 6 saati uygulamalı olmak üzere toplam 24 ders saatinden oluşuyor. Eğitimlerini tamamlamayan katılımcılara belge verilmeyecek. Bilirkişilik temel eğitimine katılarak belge alan kişiler, almış oldukları belge ile birlikte bilirkişilik yapmak üzere başvuruda bulunabilecekler.

 

Eğitimler Ekim’de Başlayacak

 

Çankırı ‘da tek yetkili kuruluş olarak kabul edilen Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası bünyesinde Bilirkişilik eğitimleri öncesi gerekli hazırlıklara da başlanıldı. Eğitimlerin sadece Serbest Muhasebeci Mali Müşavirleri kapsamadığına dikkat çeken Başkan YAKAR, “Mühendislik, mimarlık, esnaf ve sanatkarlık, bankacılık, trafik ve emlak,kadastro, gibi alanlarda bilirkişilik yapmak isteyenler için de zorunlu hale getirildi. Odamız bünyesinde Ekim ayında başlayacak bilirkişilik eğitimlerimiz akşam ve hafta sonları gruplar halinde devam edecek.

 

Başvurular 04 Ekim 2017 tarihinde başlayacak ve 16 Ekim 2017 Pazartesi günü mesai bitimine kadar kabul edilecektir.

 

Beş yıl mesleki kıdem kazanmış  meslek erbabı kişilerden, Odalarımızda yapılacak olan bu eğitime katılmak isteyenler, eğitim ücretini; http://bilirkisilik.tesmer.org.tr adresi üzerinden yapacakları başvuru sırasında, kredi kartı ile on-line olarak ödeyebilecekleri gibi Türkiye İş Bankası Ankara Dikmen Şubesi 4248-0890853 (IBAN No TR 82 0006 4000 0014 2480 8908 53) nolu hesabına da ödeyebileceklerdir. Ödemenin banka hesabına yapılması durumunda başvuru işlemi ödemenin yapılmasını takiben bir iş günü sonra yapılabilecektir.
Bu haber 12505 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Güncel Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI