Bugün...Çankırı’da Çeltikler Sular Altında Kaldı
Tarih: 27-10-2018 20:11:30 + -


Karadayı köyü muhtarı Aslan Kütük, "Köy halkımızdan %78 oy alan hükümetimiz bizim bu çektiklerimizi duysun ve görsün artık. Yeter artık. Kuraklıktan çektik, şimdide sel felaketi. Ne olacak halimiz." dedi.


Çankırı’da Çeltikler Sular Altında Kaldı

Çeltikler Sular Altında

 

Perşembe günü sabah saatlerinde etkili olan aşırı yağış Karadayı köyünde zarara neden oldu. Her sene yaşanan sel felaketi nedeniyle ciddi zarar gören köy halkı Perşembe günü sabah aniden bastıran yağış nedeniyle yine büyük zarara uğradı. Yaşanan sel nedeniyle çadırların altında bulunan çeltikler sular altında kaldı.

 

Biz bu sorunu her yıl yaşıyoruz diyen köy sakini Zeki Karadayı, "Dere yatağımızın iyi olmaması nedeniyle yine sel geldi. Yıllardır biz hep bu sorunu yaşıyoruz fakat bir çözüm bulunmadı. Yaşanan her sel felaketinden sonra geliyorlar, yazıyorlar çiziyorlar. Küçük bir kepçe gönderiyorlar, ama çözüme kavuşturulacak bir çalışma yapılmıyor. Yıllardır hep bu sorunu çekiyoruz. Benim evimi de bastı sel, %70 hasarı var. Ancak yazılan çizilen lafta kalıyor. Özellikle bu dere yatağının düzgün bir şekilde açılmasını istiyoruz. Köprülerin düzgün bir şekilde onarılmasını istiyoruz.  Çünkü yaşanan sel felaketleri nedeniyle köprülerde de sorun yaşıyoruz" dedi.

 

Alım olmaması nedeniyle ürünlerini çadırların altında beklettiklerini aktaran Karadayı, "Ofis açılmadı. Alan yok, meydanda kaldı mahsulümüz. Şuanda görüyorsunuz perişan haldeyiz. Çadırlarımız mutlaka su almıştır. 2 günde dursun çillenir bu mahsul. Yaşadığımız bu tablo karşısında yetkililerden yardım bekliyoruz. Elimizdeki bu mahsulü ofis biran önce alsın. Şuan emanet alıyor. Ben ne yapayım emaneti. Borcum var. Mazota para veriyorum, gübreye para veriyorum, ilaca para veriyorum. Bunları vadeli alıyorum. Yarın bunlar parasını isteyecekler" dedi.

 

Çiftçinin artık gübre, ilaç ve mazota çalıştığını dile getiren köy sakinleri, "Sözde köylü milletin efendisi diyorlar ama artık köylü köle oldu. Bize geçen senelerin fiyatını veriyorlar. Peki mazotu ve gübreyi neden geçen senenin fiyatından vermiyorlar. Görüyorsunuz halimizi. Mahsul suyun içinde kaldı" dediler.

 

Yaşanan sıkıntı nedeniyle TMO'nun biran önce alım yapması gerektiğini  vurgulayan Çankırı Ziraat Odası Başkanı Nejat Gamzeli, Dün gece yağan aşı yağış nedeniyle harman yerinde bulunan mahsullerimiz suyun altında kalmıştır. Bu çiftçimiz için büyük bir sorun. Satılamaz durumda çürümeye başlar. Biz biran evvel bu harmanlarda bakliyen ürünlerimizin Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından alımı yapılmasını istiyoruz. Çünkü hem fiyat düştü, hem de alıcı yok piyasada. Çiftçimiz borç içinde. Bankaya borcu var, gübreciye, ilaççıya mazotçuya borcu var. Bu nedenle biran evvel TMO'nun açılmasını ve çiftçinin kara gün dostu olduğunu göstermesini bekliyoruz. Şuanda Karadayı köyünde harmanda bekleyen 4 bin ton çeltiğimiz var" dedi.

 

Dere yatağındaki sorun nedeniyle köylerinde hep sel felaketi yaşandığını dile getiren Karadayı köyü muhtarı Aslan Kütük, "Yukarıda bir dere yatağımız var. Menfezlerin dar olması nedeniyle sel hem köyün içini hem de harman yerinde bekleyen çeltiği bastı. 23 km su kanalımız var ve şuanda tamamen doldu. Bu kanallar mutlaka temizlenmeli. Köy halkımızdan %78 oy alan hükümetimiz bizim bu çektiklerimizi duysun ve görsün artık. Yeter artık. Kuraklıktan çektik, şimdide sel felaketi. Ne olacak halimiz. Şuanda harman yerinde 4 bin ton çeltiğimiz var. Biran evvel bu mahsulümüz alınsın ki bizlerde borçlarımızı ödeyebilelim" dedi.

 

 

 
Bu haber 4177 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer İlçeler ve Köyler Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI