Bugün...Çankırı’da Çöp Poşetlerini Alan Sokaklara Koştu
Tarih: 16-09-2018 07:48:07 Güncelleme: 16-09-2018 08:20:07 + -


Sağlıklı yaşam temiz bir çevreyle başlar diyen Çankırı Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekipler 15 Eylül Dünya Temizlik Günü’nde toplam 2 Ton evsel atığı doğadan arındırdı.


Çankırı’da Çöp Poşetlerini Alan Sokaklara Koştu

Çankırı Belediye Başkanı Hüseyin Boz’un sosyal medya hesabından “Gelin, 15 Eylül’de Çankırı’yı Bir Gün de Birlikte Temizleyelim” kampanyasına binin üzerinde gönüllü katıldı.

 

Çankırı bürokrasisi, siyasi parti temsilcileri, basın mensupları, kamu kurum ve kuruluşların yöneticileri, Çankırı Kent Konseyi, İHH, Yardım Severler Derneği, Sumitomo Ako Lastik Fabrikası, Alpin Çorap Fabrikası, Küçük Sanayi esnafı, sivil toplum kuruluşları, muhtarlar, taraftar grupları, sendikalar, dernek ve gruplar, bisiklet kulübü, motosiklet grubu, spor grupları, öğretmen ve öğrencilerin yanı sıra birçok vatandaş Belediye ekipleri ile birlikte Çankırı’yı temizledi.

 

Çankırı Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğünün yürüttüğü kampanyaya katılan binin üzerinde gönüllü vatandaş Çankırı’nın tüm cadde ve sokaklarını temizledi. Temizlik eldivenlerini giyip mavi çöp poşetlerini ellerine alan Çankırı halkı, bu kez şehrini temizlemek için kolları sıvadı. Gruplar halinde yapılan temizlik çalışmaları öncelikle Taş Mescit, okullar bölgesi, Ankara ve Kastamonu yolu güzergâhı, Atatürk Bulvarı, İstiklal Yolu üzeri, Pazar Pazarı, Küçük Sanayi bölgesi, Yakınkent Organize Sanayi Bölgesi ve şehir merkezinin farklı noktalarında yürütüldü. Çankırı sokakları çevre gönüllüleri ile doldu taştı.

 

15 Eylül Dünya Temizlik Günü münasebeti ile Çankırı Belediyesi olarak bir kampanya başlattıklarını belirten Belediye Başkanı Hüseyin Boz, “Bir gün de halkımızla birlikte şehrimizi temizleyelim dedik. Çok yoğun bir talep oldu. Çankırı’daki kardeşlerime bu duyarlılığından dolayı teşekkür ediyorum. Bundan sonraki süreçte de vatandaşlarımızın çöpü doğaya değil de doğru yere atarak çevrenin temiz kalmasını arzu ediyoruz.” dedi. Boz, sözlerini “Daha yaşanabilir bir Çankırı’yı birlikte inşa edeceğiz.”diyerek sürdürdü ve kampanyaya katılan duyarlı vatandaşlara teşekkür etti.

 

Çankırı temizliğine katılarak destek veren AK Parti Grup Başkan Vekili ve Çankırı Milletvekili Av. Muhammet Emin Akbaşoğlu da temizliğin imandan geldiğini vurgulayarak şehrin temizlik çalışmasını vatandaş ile birlikte böyle özel bir günde uygulamaya alan Belediye Başkanı Hüseyin Boz’a teşekkür etti.

 

Şehri En Çok Çocuklar Temizledi

 

Çankırı Belediyesi’nin Dünya Temizlik Günü’nde diğer ülkeler ile birlikte eş zamanlı olarak başlattığı temizlik kampanyasının en gönüllüleri çocuklar oldu. Şehir merkezindeki temizlik çalışmalarına katılan engeli olan çocuklar, arkadaşları ile birlikte çöp topladı.

 

Çocuklar İşaret Dili ile Dünya Temizlik Günü’nü Kutladı

 

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Okul Destek Projesi kapsamındaki öğrenciler de Deve Yolu’nu temizledi. Çocuklar, işaret dili ile Dünya Temizlik Günü’nü kutladı.

 

Çankırı’da 2 Ton Çöp Toplandı

 

Daha Temiz Bir Dünya İçin El Ele

 

Sağlıklı yaşam temiz bir çevreyle başlar diyen Çankırı Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekipler 15 Eylül Dünya Temizlik Günü’nde toplam 2 Ton evsel atığı doğadan arındırdı.

 

Türkiye’nin farklı kesimlerinden pek çok kişi, 15 Eylül Dünya Temizlik Günü dolayısıyla ulusal çöp toplama kampanyası başlattı. Daha temiz bir dünya için kampanyaya destek veren Çankırı Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından alınan çöpler geri dönüşüme götürüldü.

 

Çevre Kirliliğine Dur Diyelim

 

Çevre bilincinin arttırılması gerektiğini söyleyen Çankırı Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, vatandaşları çevreye karşı daha duyarlı olmaya çağırdı. Özellikle piknik yapmaya veya sahile giden vatandaşların çöplerini doğaya bırakmamasını söyleyen yetkililer, “15 Eylül Dünya Temizlik Günü bize atıklarımızı doğru yere atmamız gerektiğini hatırlatan bir gün. Sokağa atılan her çöp çevre kirliliğine neden oluyor. Denize atılan çöpler ise deniz kirliliğinin yanı sıra buralarda yaşayan canlıların hayatını etkiliyor. Bugün topladığımız çöplerin çoğu evsel atık yani geri dönüştürülebilecek atıklar. Çöplerimizi lütfen geri dönüştürülebilecek ya da imha edilebilecek yerlere ulaştıralım. Hep birlikte çevre kirliliğine dur diyelim” dedi.

 

Çankırı'da Çevre Temizliğine Gelin Damatta Destek Verdi

 

Çankırı'da 15 Eylül Dünya Temizlik Günü nedeniyle kentte vatandaşların katılımıyla temizlik çalışması yapıldı. Temizlik çalışmasına, düğünlerine gitmekte olan gelin ve damat da destek verdi.

 

Çankırı'da 15 Eylül Dünya Temizlik Günü nedeniyle Let's Do İt (Haydi Yapalım) gönüllü hareketi kapsamında  temizlik çalışması yapıldı. Çankırı Belediyesi öncülüğünde yapılan etkinliğe AK Parti Grup Başkanvekili ve Çankırı Milletvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, Çankırı Belediye Başkanı Hüseyin Boz ve Sivil Toplum Örgütü temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Temizlik eldivenlerini giyip mavi çöp poşetlerini ellerine alan Çankırı halkı, bu kez şehrini temizlemek için kolları sıvadı. Gruplar halinde yapılan temizlik çalışmaları öncelikle Taş Mescit, okullar bölgesi, Ankara ve Kastamonu yolu güzergahı, Atatürk Bulvarı, İstiklal Yolu üzeri, Pazar Pazarı, Küçük Sanayi bölgesi, Yakınkent Organize Sanayi Bölgesi ve şehir merkezinin farklı noktalarında yürütüldü. Çankırı sokakları çevre gönüllüleri ile doldu taştı. Temizlik çalışmasında toplanan çöpler Çankırı Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından alınarak geri dönüşüme götürüldü.

 

Milletvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, "Peygamber efendimiz temizliğin imandan olduğunu buyuruyor. Dolayısıyla bizde Peygamberimizin ümmeti olarak hem fizik beden temizliğimize hem de ruh ve gönül temizliğimize önem veren insanlarız. Bu aziz ve asil millette temizliğin ne demek olduğunu bütün dünyaya öğretmiş bir millettir. Bu vesileyle bugünü vesile kılarak temizlik şuurunu tekrar gündeme getiren değerli belediye başkanımız ve bütün bu güzel güne kendi etkinlikleriyle destek veren STK'larımıza bütün katılımcılara bende teşekkürlerimi sunuyorum. Hep beraber daha güzel bir Türkiye için el birliğiyle hep beraber çalışmaya bütün milletimizi davet ediyorum" dedi.

 

Belediye Başkanı Hüseyin Boz ise, dünya temizlik günü dolayısıyla belediye olarak bir kampanya başlattıklarını söyleyerek, da şunları söyledi: "Çok yoğun talep oldu bütün Çankırılı kardeşlerimize bu duyarlılığından dolayı teşekkür ediyorum. Bugün şehrimizi hep birlikte temizliyoruz ama bütün vatandaşlarımızdan da şehrimizi kirletmemeyi de rica ediyoruz. Daha temiz bir Çankırı, daha yaşanabilir bir Çankırı'yı hep birlikte inşa edeceğiz" diye konuştu.

 

Gelin Damatta Destek Verdi

 

Kent genelinde yapılan temizlik çalışmasını gören, gelin damatta salona giderken araçlarını durdurarak temizlik çalışmasına katıldı. Bir süre boyunca temizlik çalışmasını yapan çift daha sonra yeniden araçları ile hareket etti. Gelin Menekşe Kiremit, "15 Eylül Dünya Temizlik Gününde çevremizi temizliyoruz. Farkındalık yaratmak adına herkesi davet ediyoruz. Gelecek nesillere temiz bir dünya bırakalım" şeklinde konuştu. Damat Tahir Kiremit ise, temizlik çalışmasının ardından düğüne geçeceklerini kaydetti.

 

 

 

 

 

 

 

 
Bu haber 5109 defa okunmuştur.

Etiketler :
r / 17-09-2018 10:46:00

Reklam kokan hareketler bunlar. Bu duyarlılığı bir gün ve belirli yerlerde değil her gün ve her bireyin yapması gerek. Toplumsal duyarlılık şart.Facebook Yorum
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Belediye Kategorisi Haberleri

Çok Okunan Haberler
Son Yorumlanan Haberler
YUKARI