Bugün...Çankırı’da Kanyonda Mahsur Kalan Köpeği Kurtarmak İçin Çözüm Yolları Aranıyor
Tarih: 14-02-2019 09:08:05 + -


5 gündür kurtarılmayı bekleyen köpek için dün Çankırı itfaiyesi ve AFAD kurtarma çalışması yapmış ancak olumsuz zemin nedeniyle çalışmalar başarılı olamamıştı.


Çankırı’da Kanyonda Mahsur Kalan Köpeği Kurtarmak İçin Çözüm Yolları Aranıyor

Çözüm Yolları Aranıyor

 

Kurtarma Operasyonunu 6 Günü Yaşananlar

 

Çankırı Aksu Mahallesi, Deve yolu bölgesinde kanyonda 5 gündür mahsur kalan köpek için çalışmalar tekrar başlatıldı. 5 gündür kurtarılmayı bekleyen köpek için dün Çankırı itfaiyesi ve AFAD kurtarma çalışması yapmış ancak olumsuz zemin nedeniyle çalışmalar başarılı olamamıştı. Köpeğin bulunduğu alana ancak helikopter ile ulaşılabileceğini söyleyen ekipler çalışmayı sonlandırmıştı.

 

Bunun üzerine Dayanışma Hayvan Hakları Federasyonu köpeğin kurtarılması için AFAD Müdahale Daire Başkanlığından helikopter talebinde bulundu. Ancak AFAD uzmanlarının bölgede yaptığı inceleme sonucunda köpeğin bulunduğu alana helikopter ile inilmesinin çok riskli olduğu açıklandı. Federasyonun talebi üzerine Çankırı Valiliği de Jandarma Genel Komutanlığına arama kurtarma helikopteri için başvurdu.

 

Mahsur kalan köpeğin kurtarılması ile ilgili bilgi aldığımız Dayanışma Hayvan Hakları Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Timur Ugan, ekiplerin köpeği kurtarmak için toplantı yaptığını bölgenin toprak yapısı nedeniyle ne aşağı inildiği ne de yukarı çıkılabildiğini belirtti.

 

Köpeğin bulunduğu yere yiyecek atılamaya çalışılmış ancak başarılı olunamamış. 5 gündür kanyonda mahsur kalan köpek ölüme terk edildi demek çok yanlış olur; nedenine gelince bölge ve köpeğin bulunduğu alan çok riskli. Köpeği kurtarma operasyonunun sonlandırılmasına tepki gösterilmesi de gündeme damga vurarak çalışanları üzdü.

 

Çankırı’daki Operasyonda İlk Gün Yaşananlar

 

Çankırı'da bir dağın yamacında mahsur kalan köpeğin kurtarılması için çalışmalar başlatıldı.

 

Deveyolu mevkisinde dağın yamacında mahsur kalan ve civarda oturan vatandaşlarca bir köpeğin sesinin duyulması üzere durum itfaiye ekiplerine bildirildi. Olay yerine gelen AFAD, itfaiye ve polis ekipleri tarafından köpek için arama kurtarma çalışmaları başlatıldı. Alanın dağlık ve sarp olmasından dolayı emniyet ekiplerince drone uçurularak yapılan taramada köpeğin yeri belirlenemedi.

 

Daha sonra ekipler bölgeden indiklerinde köpeğin yerini belirledi. Köpeğin bulunduğu yerin çok sarp ve tehlikeli olduğundan dolayı köpeğe yaklaşamadı. Dayanışma Hayvan Hakları Konfederasyonu Çankırı Temsilcisi Murat Uzun, "Gelen ihbar neticesinde tepeden aşağı yuvarlanan bir köpek mevcut. Bugün AFAD ve itfaiye ekipleri ile çalışma halindeyiz.

 

Emniyet ekipleri aracılığıyla drone kaldırdık yer tespiti için. Yalnız orada bulamadık bölgeden ayrıldığımızda köpeğin yerini tespit ettik. Bundan sonrasına helikopterle müdahale edilmesinin kanısına vardık. Zorlu bir bölge olduğu için. Ankara'dan AFAD Başkanlığından helikopter talep edeceğiz" ifadelerine yer verilmişti.

 

 

 

 

 
Bu haber 4379 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Güncel Kategorisi Haberleri

Çok Okunan Haberler
Son Yorumlanan Haberler
YUKARI