Bugün...Çankırı’da KETEM Durağı Açıldı
Tarih: 13-10-2018 20:16:47 + -


Çankırı İl Sağlık Müdürlüğü kanser taramasına dikkat çekmek için 2 belediye otobüsünde reklam ve bilgilendirme panosu oluşturdu.


Çankırı’da KETEM Durağı Açıldı

Otobüs Duraklarında, Erken Teşhisin Önemi Anlatıldı

 

Çankırı’da, Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) daha çok kişiye ulaşabilmek için çalışmalarını otobüs duraklarına taşıdı.

 

Çankırı İl Sağlık Müdürlüğü kanser taramasına dikkat çekmek için 2 belediye otobüsünde reklam ve bilgilendirme panosu oluşturdu.

 

Kucaklama Taşı ve Ziraat Bankası önünde oluşturulan KETEM duraklarında amaç vatandaşları bilgilendirmek. Ziraat Bankası önünde oluşturulan KETEM durağının açılışı dün Vali Yardımcısı Vekili Mustafa Emre Kılıç ve Sağlık Müdürü Op. Dr. Hüseyin Keskin tarafından yapıldı.

 

İlimizdeki kanser taramaları hakkında bilgi veren İl Sağlık Müdürü Op Dr. Hüseyin Keskin, "İlimizde Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) Nisan 2010 yılından itibaren hizmet vermeye başlamış olup. 2011-2018 yılları arasında 21 bin 191 HPV Taraması, 10 bin 754 Meme Kanseri Taraması, 27 bin 660 Kolorektal Kanser Taraması yapılmıştır.

 

Rahim Ağzı Kanser Tarama Programı 30-65 yaş kadınlara beş yılda bir uygulanır. Serviks Kanseri Taraması KETEM, Merkez Zübeyde Hanım Aile Sağlığı Merkezi, Cumhuriyet Aile Sağlığı Merkezi, İl Devlet Hastanesinde, ilçe Aile sağlığı Merkezleri ve Toplum Sağlığı Merkezlerinde yapılır. Ayrıca ilçe ve köylerde ikamet eden vatandaşlarımıza da Müdürlüğümüze ait gezici smear aracı ile yerinde Rahim Ağzı Kanser Taraması yapılmaktadır. Meme Kanseri Tarama Programı 40-69 yaş kadınlara iki yılda bir KETEM'de ve Devlet Hastanesinde mamografî çekilerek (Kanser Erken Teşhis Merkezi) uygulanır. İlçelerde ve köylerde ikamet eden vatandaşlarımızın taramaları Müdürlüğümüz araçları ile KETEM'e getirilerek yapılır. Ketem ve Devlet Hastanesinde yapılan çekimler Ulusal Tarama Mamografî Raporlama Merkezine MMSCREEN sistemi ile gönderilir. Sistemden gönderilen görüntüler Hacettepe Üniversitesi radyologları tarafından en fazla 10 gün içerisinde değerlendirilerek şüpheli vakalar KETEM'e bildirilir. Kolorektal Kanser Taramaları 50-70 yaş arası kadın ve erkeklere iki yılda bir Gaitada Gizli Kan testi ile uygulanır. Gaitada Gizli Kan Testi Aile Sağlığı Merkezleri, Toplum Sağlığı Merkezleri ve KETEM'de ücretsiz olarak verilir; kanser tarama sonuçları pozitif çıkan hastalar bilgilendirilerek tedavi amacıyla Teşhis Merkezi ve Üniversite Hastanelerine sevk edilmektedir" dedi.

 

KETEM çalışmalarının devam ettiğini de aktaran Keskin, "Kanser taramaları; KETEM çalışanlarının özverili gayretleri ile Çankırı Merkez, ilçeler, köyler ve diğer uzak mecralardaki halka hizmet verecek şekilde; kişilerle tek tek konuşarak, kanser taramalarının önemi anlatılmakta ve ücretsiz tarama merkezlerimize yönlendirme yapılarak çalışmalara devam edilmektedir. İlimizde tüm mahalleler gezilerek Kuran kursları. Belediye hanımlar lokali çalışanları ve kursiyerleri, Cuma Hutbelerinde ve cami önlerine kurulan stantlarla halkımıza hizmet sunulmaktadır.

 

Bu gün hizmete açılan Merkez Buğday Pazarı Mahallesi Yapraklı Yolu üzeri Kucaklama Taşı karşısında bulunan otobüs durağı ve Buğday Pazarı Mahallesi Atatürk Bulvarı Ziraat Bankası önünde bulunan duraklar Belediye Başkanlığınca ücretsiz ve süresiz olarak Müdürlüğümüze tahsis edilmiş ve Müdürlüğümüz tarafından KETEM Durağı olarak düzenlenmiştir" dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Bu haber 3484 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Sağlık Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI