Bugün...Çankırı’da Köylüler Çankırı-Ankara Karayolunu Trafiğe Kapattı
Tarih: 24-09-2018 10:01:24 + -


Milletvekili Salim Çivitçioğlu "Burada zerre miktarı insan sağlığına sıkıntı verecek durum varsa sizden önce bu yolu ben kapatmazsam adam değilim." dedi.


Çankırı’da Köylüler Çankırı-Ankara Karayolunu Trafiğe Kapattı

Köylülerden Eylem

 

Çankırı’da  faaliyette bulunan Yakınkent OSB’ye akü geri dönüşüm tesisi kurulmasını istemeyen çevre sakinleri Çankırı- Ankara karayolunu yaklaşık 1 saat trafiğe kapattı. Ellerinde Türk bayrakları ve dövizlerle eylem yapan vatandaşlar. AK Parti Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu ile yaptıkları görüşme sonucu bölgeden ayrıldı.

 

Çankırı merkezde faaliyet gösteren Yakınkent Organize Sanayi Bölgesinde kurulacağı öne sürülen akü geri dönüşüm tesisinin çevreye zarar vereceğini düşünen bölgede yaşayan 10 köyün sakinlerinden yaklaşık 200 kişi Çankırı Ankara karayolunda eylem yaptı. Ellerinde Türk bayraklarının yanı sıra 'Önce sağlık ve canlı', 'Hurda dönüşüm fabrikası istemiyoruz' ve 'Sağlık parayla satın alınamaz'  yazılı pankartlarla karayolunu ulaşıma kapatan köylüler, yetkili birinin dertlerini dinlemesi için bölgeye gelmesini istedi.

 

Yaklaşık 3 saat süren eylem AK Parti Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu'nun bölgeye gelmesiyle sona erdi. Köylüler adına milletvekili Çivitcioğlu'na dertlerini anlatan Adem Yılmaz akü geri dönüşüm tesisinin 81 ilde hiçbir organize sanayi bölgesinde olmadığını, Çankırı'ya da kurulmasını istemediklerini söyledi.

 

Yılmaz, "Kurşun ağır metal içerdiği için toprağı, havayı, suyu ve insanı zehirlemektedir. Böyle bir tesiste çalışan işçilere ayda bir kan değişimi yapılmaktadır. Çorum, Kastamonu ve Ankara'dan toplanıp burada depolanacak ve eritilerek kurşun geri dönüşümü elde edildikten sonra etraftaki hiçbir canlının hayatı sağlıklı olmayacaktır. Halbuki bu organize sanayiye gelecek olan katrilyonluk yatırımcılar sırada beklerken böyle bir tesisin geleceği için gelmek istemiyorlar. Şehrimizin valisi ve yöneticileri bununla meşgul olmak yerine, alt yapı, su ve doğalgaz gibi sorunlarıyla ilgilenirlerse daha iyi olur" diye konuştu.

 

Sorunun çözülmesi için hafta için bir toplantı yapacağını dile getiren AK Parti Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu ise şunları söyledi:

 

"Buraya yatırımcı gelerek insanlarımıza istihdam sağlayacağız. Ama bizim olmazsa olmazımız sizin sıhhatiniz, sağlığınız, güveniniz ve huzurunuz. Burada firma yetkilileri, muhtarlarımız, bakanlık yetkilileri gelsinler, oturalım, konuşalım. Burada zerre miktarı insan sağlığına sıkıntı verecek durum varsa sizden önce bu yolu ben kapatmazsam adam değilim. Bu işin şekli bu olmamalıdır. Siz bizim için değerlisiniz. Biz sayın valimizin başkanlığında ve oluşturulan heyetle birlikte bir araya gelelim ona göre ortak akıl neyi emrediyor onu yapalım."

 

İkna olan grup daha sonra olaysız dağıldı.

 

 
Bu haber 8932 defa okunmuştur.

Etiketler :
Kompetan / 25-09-2018 10:45:00

Sen tut havası en temiz denen memlekete akü geri dönüşüm tesisi yap.

AYAZ / 24-09-2018 12:30:00

Biz de bir tuhafız arkadaş. Memlekette işsizlik var, sanayii yok diye sürekli dert yanarız. Birisi bir iş yapmaya kalktığında da hemen altında başka şeyler arar işe engel olmak için yırtınırız. (Yeni çarşamba pazarı yeri açılacağı zaman yaşananlar misal.) Yapılacak olan kuruluşun filtre sistemi olmayacakmıymış? Atıklarının direk doğaya salınacağını mı beyan etmiş adamlar? anlayamadım. Güzel memleketimin temiz yürekli insanları hemen gaza gelmeyin.

melih / 24-09-2018 10:22:00

Halbuki bu organize sanayiye gelecek olan katrilyonluk yatırımcılar sırada beklerken gülmekten yıkıldım ya :) bu söze ülkede şirketler iflas ediyor bizim kara cahillerde yeni fabrika açılacak diye umutla bekliyor dolar 6,30 ey uyanın bu ekonomik göstergelerle hiç kimse yatırım yapmaz hahahahaFACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer İlçeler ve Köyler Kategorisi Haberleri

Çok Okunan Haberler
Son Yorumlanan Haberler
YUKARI