Bugün...Çankırı’da Köylülerin İsyanı
Tarih: 29-08-2018 07:24:06 + -


Edinilen bilgilere göre Yapraklı ilçesine bağlı Yamaçbaşı (Zeyve) köyünde vatandaşlar 3 aydır su sıkıntısı çekiyor.


Çankırı’da Köylülerin İsyanı

3 aydır Su Sıkıntısı Çekiyorlar

 

3 aydır su sorunu yaşayan köy halkı yaşadıkları sıkıntının biran evvel çözülmesini istiyor.

 

Susuzluktan Kırılıyorlar!

 

Edinilen bilgilere göre Yapraklı ilçesine bağlı Yamaçbaşı (Zeyve) köyünde vatandaşlar 3 aydır su sıkıntısı çekiyor.

 

İsminin açıklanmasını istemeyen bir vatandaşımızın iddiası ise utanç duyulacak yönde; Sayın admin banyo yapamıyoruz hayvanlar bile susuz kaldı. Bu ilgisizliği kınıyorum yazıktır günahtır kışın ayrı, yazın ayrı sıkıntı çekiyoruz. Köyümüzü terk edilmiş gibi görüyorum.” Dedi.

 

Siz Ne İş Yaparsınız Ey Seçilmişler, Sayın İdareciler?

 

3 aydır her günlerinin ve 2 bayramlarının kendilerine zehir olduğunu dile getiren bir vatandaş, “5 gün değil 10 gün değil 3 aydır bu çileyi çekiyoruz. 3 aydır sularımız akmıyor. Ne doğru dürüst yemek yapabiliyoruz nede banyo. Sözde köylü milletin efendisidir diyorlar ama gelinde köyümüzün halini bir görün” dedi.

 

Yaşanan su sıkıntısını gerekli yerlere bildirmelerine rağmen aradan geçen süre zarfında her hangi bir çalışma yapılmadığını da dile getiren bir köy sakini ise, “Bimere, Yapraklı Belediyesi’ne ve bir çok yere durumu bildirdik.

 

Yapraklı Belediyesi ‘Bizim sorumluluk alanımız dışında’ dedi. Başka bir yer ise ‘ilgileneceğiz’ dedi ama ortada yoklar. Tekrar aynı numarayı aradığımızda ise açan yok. Şuan su ihtiyacımızı dağlardan temin ediyoruz. Arabası olanlar yakın su kaynaklarına yada dağlara gidiyor. Her hangi bir aracı olmayanların durumu daha da vahim. Arabası olan eş ve dosta rica minnetle halletmeye çalışıyor. Yazık değil mi bu millete?” dedi.

 

Siyasilere de tepki gösteren köy sakini, “Seçimden önce hepsi köyde. ‘Şu sorunuzu halledeceğiz, bu sorununuzu halledeceğiz’ diyorlar. Fakat sandıklar açıldıktan sonra ortalıkta yoklar, bize de sadece sorunlar kalıyor.

 

Onlar Ankara’ya gidiyor bizler ise sorunlarımızla baş başa kalıyoruz.

 

Nereye başvursak bir sonuç alamıyoruz. Köyler boşalıyor diyorlar, Çankırı göç veriyor diyorlar. Su hayattır. Suyun olmadığı yerde vatandaş nasıl dursun. Dayanabildiği kadar dayanıyor, sorunları çözülmediği için tasını tarafını toplayıp doğduğu yerden göç ediyor” dedi.

 

Aylardır yaşadıkları su sıkıntısına acil bir çözüm bekleyen köy sakini son olarak ise, “Artık dağlardan, oradan şuradan su getirmekten yorulduk” dedi.

 

Yamaçbaşı Köyü Çankırı ilinde yer almakta olup, Yapraklı Köyleri semtinde bulunan Köy Yapraklı ilçesine bağlıdır.
Bu haber 4652 defa okunmuştur.

Etiketler :
vatandaş / 31-08-2018 00:39:00

Çankırı nın hemen hemen tüm köylerinde su yok .var olanlarda köyün yerlileri ve muhtarlar ayar çekiyor öyle dönüyor sistem. yani durum vahim tüm köyler gezilerek sıkıntılar yerinde tespit edilip su sorunu en azından içmek için bulaşık ve wc için şart.

hakkı çetinkaya / 29-08-2018 14:02:00

Sadece Yamaçbaşı degil, kırlar bölgesi denilen o bölgedeki ikizören (babsa) subaşı (kırzeyve) kayacık, sarıçay sofuoğlu, büyükakseki, topuzsaray köylerinin hepsinin suları yazın suya daha çok ihtiyaç duyulduğu aylarda altı yedi ay hiç akmamaktadır. bu konuyu defalarca Bimer ve Çankırı'daki yetkililere iletildigi halde hiç ilgilinilmemiştir. Son bir tepki olarak köylülerimiz Mart ayındaki yerel seçimlerde sandıga gitmeyerek tepkilerini ortaya koyarlarsa belki birilerinin dikkatini çekmeyi başarırlar. Bu sorunun başka türlü düzelecegi yok.Çünkü yıllardır böyle sürüp gittiği gibi devam eder.

Gani öztürk / 29-08-2018 11:46:00

Yapraklının sadece 3 köyü değil 13 köyü bu susuzluğu 6 aydır çekiyor. Handırıdan gelen su şebekesi Hiç akmadığı halde köylere su bakım şirketi sadece ay başlarında köylere uğrayıp bakım ücreti makbuzu bırakıyorlar uç yıldır benim su saatinin endeksi 66 idi son faturada gene 66 gelen ücret 79 TL. Bu makbuzlar evlere bırakılırken insan biraz uyanarak vijdan azabı duymalı akmayan suya fatura gönderirken. Topuzsaray Köyü

Mustafa / 29-08-2018 08:26:00

Sadece bu köymü Subaşı,Çevrecik,Büyük AKseki,Yabanlı,Sofu Oğlu,Kİrliakça,Topuzsaray ve diğerleri aynı sorunu yaşıyor. BUrdaki asıl düşünülmesi gereken konu muhtarlar siyasetçileri durumdan haberdar etmişlermi acaba ağlamayan çocuk örneği....

Zekiye Mülayim / 29-08-2018 08:15:00

Bizim köyümüzde de aylardır şu yok .aynı kaynaktan şu alan köy muhtarları 2-3 ihtiyarla gidip onarıyor ama ertesi gün tekrar bozuluyor. ssağolsun milletvekilleri belediye başkanları seçim zamani halkin yaninda gibi sanal alemde boy boy resimlerdeler ama sonrasinda halk kendi derdi ile başbaşa!!Geçenlerde Yapraklı belediyesi feysbuk sayfasına özel mesaj gönderdim ilgili yerlere bildirdik diye yazdılar ama ne gelen var ne giden!! Vel hâsıl-i kelam SU HAYATTIR AKÖYÜMUZDE HAYAT YOK!Facebook Yorum
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer İlçeler ve Köyler Kategorisi Haberleri

Çok Okunan Haberler
Son Yorumlanan Haberler
YUKARI