Bugün...Çankırı’da Öğretmenler Günü Kutlama Programı Gerçekleştirildi
Tarih: 27-11-2018 10:27:59 + -


Şehit Erdem Öztürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından organize edilen program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.


Çankırı’da Öğretmenler Günü Kutlama Programı Gerçekleştirildi

“Öğretmenlik eğitim sisteminin temel taşını oluşturur”

 

24 Kasım Öğretmenler Günü dün 100.Yıl Kültür Merkezi’nde kutlandı.

 

Programa Vali Hamdi Bilge Aktaş, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ahmet Kurumahmut, Belediye Başkan Vekili Hasan Şuayip Büyükyavuz, Çankırı Baro Başkanı Erkan Köroğlu, Vali Yardımcısı Abdullah Aslaner, İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hıdır Ayçiçek, İl Genel Meclisi Başkanı Ruhi Şeker, daire amirleri, STK temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

 

Şehit Erdem Öztürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından organize edilen program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

 

Açılış konuşmasını gerçekleştiren İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk, “Bugün, Mustafa Kemal Atatürk’ün 24 Kasım 1928 yılında Millet Mekteplerine “başöğretmen” olduğu gündür. Bugün biz eğitimcilerin, öğretmenlerin günü! Temeli ailede atılan ve bir yaşam boyu sürecek körpe dimağları işleyen, gelecek umutlarını yeşerten öğretmenlerin günüdür.

 

Bu gün, öğretmenlik mesleğini ifa etmenin onur ve gururunu yaşıyoruz. İlimizde bizlere emanet edilen, 31152 evladımızın – ciğerparelerimizin geleceğine yön vermenin sorumluluğunu, mesuliyetini, vebalini üzerimizde taşıdığımızın bilincindeyiz. Altın cevheri, ustasının elinde nadide bir mücevhere nasıl dönüşüyorsa, gençlik cevheri de öğretmenlerimizin elinde dikkat, sabır, fedakarlık, incelik, emek ve göz nuruyla kıymet biçilmez bir mücevhere dönüşmektedir” dedi.

 

“Ürünü insan olan ve insanlık tarihinin en önemli mesleği olan öğretmenlik aslında ülkemizin geleceğidir” diyen Öztürk, “İyi ve nitelikli yetişmiş bireyler ömür boyunca bulundukları topraklara her alanda zenginlik katmışlardır. Kültür, sanat, spor, bilim, teknoloji, sosyo-ekonomik alanlarda gelişme kaydetmek emin olunuz ki kaliteli bir eğitime ve yetişmiş insan gücüne bağlıdır.

 

Toplumsal gelişimin hız kazanması, her şeyden önce eğitimin anahtarı konumundaki öğretmenlerin gayretlerine bağlıdır. Eğitim sisteminin temel taşını oluşturan öğretmenlik, dünyanın her ülkesinde onurlu ve itibarlı meslekler arasında yer alır. Milletimizin her bir ferdinin öğretmenlerimize olan sevgisi, saygısı ve inancı tamdır. Bunun içindir ki; milletimiz saygı ve sevgide anne-babadan sonra ilk sırayı öğretmenlerimize vermiştir” ifadelerine yer verdi.

 

Öğretmenlik, bu ülkeye ve yeni nesillere adanmış bir hayatı da ifade ettiğini beyan eden Öztürk, “Bu kutsal mesleğin temsilcileri, değeri hiçbir şeyle ölçülemeyecek kadar büyük fedakârlığın timsalidirler. Yeni nesilleri, bir anlamda ülkemizin geleceğini emanet ettiğimiz eğitim ordumuzun varlığı, milletimize daima güven vermektedir. Ona vereceğimiz önemin kendimize verdiğimiz önemden, göstereceğimiz saygının kendimize duyduğumuz saygıdan kaynaklandığını bilerek; kalplerinin vatan, millet, insanlık aşkı ve idealiyle dolu olduğundan şüphe etmediğimiz öğretmenlerimizi, gayret ve fedakârlıklarından dolayı kutluyoruz” şeklinde konutu.

 

Öztürk konuşmalarına şu şekilde devam etti:

 

“Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşmasında, Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyonunun başarılı olmasında; 2053 ve 2071 vizyonlarının hayata geçirilmesinde, öğretmenlerimizin çabalarının çok önemli payı olacaktır. Ülkemizin geleceğe dair hedeflerini gerçekleştirecek gençleri hep birlikte yetiştireceğiz.

 

Sınıf, okul, ev, medya, sokak her yer ama her yer çocuğun sağlıklı beslenmesine ya da tam tersine zehirlenmesine neden olan doğal eğitim alanlarıdır. Şehrimiz caddesi-sokağı ile postanesi- pastanesi ile her bir alanı yaşam okuludur. Yaşam alanları her bir çocuğumuzun değerine değer, mutluluğuna mutluluk katmalıdır.

 

Eğitime katkı sağlayan tüm resmi kurumlarımızın çalışanlarına, STK’larımıza, torunlarına sahip çıkan ninelerimize, mahallelerde gören gözümüz işiten kulağımız olan muhtarlarımıza, öğrencilerimizi taşıyan şoförlerimize, gençlerimizi traş eden berberlerimize, çocuklarımızın ihtiyaçlarını karşıladığı bakkallarımıza- alış veriş merkezi sahiplerine kısacası gelecek kaygısı taşıyan biz öğretmenlere yardımcı olan millet olma ödevini yerine getiren tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyoruz.

 

Uzun soluklu yolculuğumuzda, gelecek kaygısını gidermek, sağlıklı bireyler yetiştirebilmek için millet olarak tamamımızın el ele güç birliği yapması, bu birlikteliğin çocuklarımızın neşesi ve mutluluğu, ailelerin sıhhati, toplumun huzuru, ülkemizin refahı olacağı muhakkaktır. Unutulmamalıdır ki “ İnsan yaşadığı yere benzer” “Ağaç ağacın gölgesinde yetişir.” Burası Çankırı yaşadığımız şehir çok güzel, insanımız çok güzel …. Yetişen neslimizi de hep birlikte şekillendireceğiz…

 

Şehir merkezlerinden en ücra köylere kadar her karışında vazifelerini hakkıyla yerine getiren öğretmenlerimizi, kendilerini eğitime ve öğrencilerine adamış olmalarından dolayı en içten duygularımızla tebrik ediyoruz. Şehit öğretmenlerimiz başta olmak üzere ebediyete göç eden öğretmenlerimizi rahmetle yâd ediyoruz. Bu mesleği uzun yıllar fedakarca sürdürdükten sonra emekli olmuş öğretmenlerimize ve eğitim çalışanlarımıza da sıhhat ve afiyetler diliyoruz”.

 

Öztürk, “Çankırı’da, yaşam alanlarında gönüllü öğretmenlik yapan Çankırı halkının “Öğretmenler Gününü” tebrik ediyoruz. Unutulmamalıdır ki Öğretmene verilen değer, her şeye ama her şeye değer” dedi.

 

Emekli öğretmenler ve personel adına konuşa 44 yıllık öğretmen Ayşen Büyükkale, “Eğitim fedakârlık, samimiyet, sabır ve emek isteyen bir iş” dedi.

 

Büyükkale, iki öğrencisiyle beraber emekli olmanın mutluluğunu yaşadığını ifade ederek 1974-1975 eğitim-öğretim yılında başlayan öğretmenlik hayatının 44 yıl devam ettiğini, ilk 4 yıl Kastamonu İnebolu, 40 yıl ise Şehit Erdem Öztürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde (Kız Meslek Lisesi) görev yaptığını söyledi.

 

“Burası benim sadece okulum değil, evim, ailem, her şeyim oldu” diyen Büyükkale, resmen ayrılsa da kalben ayrılamayacağı en çok sevdiği yer olduğunu belirtti.

 

Program video sunumu ve öğrencilerin şiir okumasıyla devam etti. Yabancı uyruklu öğrencilerin halk oyunları gösterisinin büyük ilgi gördüğü programda emekli öğretmenler adına bir konuşma yapıldıktan sonra emekli öğretmenlere hizmet ve şeref madalyası takdim edildi. Programda Öğretmenler Günü Oratoryosu ve Müzik Dinletisi büyük beğeni toplarken program sonunda Öğretmenler Günü temalı şiir, kompozisyon ve resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi ile öğretmenler arasında düzenlenen satranç, mangala ve masa tenisi müsabakalarında derece alanlara ödülleri takdim edildi.

 

Öğretmenler günü programı Öğretmenler Günü ile ilgili şiirin okunmasının ardından sona erdi.

 

Emekli olan öğretmen, personel ile yarışmalarda derece alanlar:

 

Emekli Öğretmenlerimiz: Dursun Öztürk, Ali Cemalettin Gür, Filiz Çubukcuoğlu,  Songül Bayındır, Ümmühan Kıyısın, Ayşen Büyükkale

 

Emekli Personeller: Zafer Çelik, Erdoğan Yücel, Mahmut Geyik, Hüseyin Nar, Kuddusi Keleş, İbrahim Çubuk, Erdoğan Karadeniz, Hüseyin Kara, Nida şahin, Mehmet Koç, İlyas Alatlı, Ergün Ünal

 

Resim: 1. Kayra Kağan Akyol 2. Sahra Sena Yapıcı 3. Naz Çiçek Ayşe Özmen

 

Şiir Dalında: 1. Melisa Aydemir 2. Muhammed Buğra Erdoğan 3. Zeynep Sert

 

Kompozisyon Dalında 1. Dilara Yıldırım 2. Enes Sivri, 3. Ayşe Pelinsu Gilik

 

Santraç Dalında: 1. Özdemir Şentürk 2. Hasan Uçak 3. Murat Öztürk

 

Masa Tenisi Dalında: 1. Pehlül Ateş 2. Çağatay Altınkaya 3. Yunus Emre Durlanık

 

Mangala Dalında: 1. Murat Çakmak 2. Hüseyin Sügün 3. Çağatay Altınkaya

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Bu haber 2616 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Eğitim Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI