Bugün...Çankırı’da Okul Kantinlerinde Sıkı Denetim
Tarih: 26-10-2018 09:28:10 + -


Çankırı genelinde faaliyet gösteren okul kantinleri İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Gıda Kontrol Görevlileri tarafından denetime tabi tutuldu.


Çankırı’da Okul Kantinlerinde Sıkı Denetim

Çocuklarımızın sağlığı için okul kantinleri denetleniyor. Çankırı genelinde faaliyet gösteren okul kantinleri İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Gıda Kontrol Görevlileri tarafından denetime tabi tutuldu.

 

Mehmetçik İlkokulu ve Ortaokulu Kantini ile Hacı Murad-ı Veli Ortaokulu denetimlerine bizzat katılan İl Tarım ve Orman Müdürü Osman Çakır Tüketiciler ve özellikle çocukların sağlığının en üst düzeyde korunması ve sağlıklı bir toplumun oluşturulması adına gelecek dönemde de çalışmalarının aralıksız süreceğine işaret ederek ”En iyi denetçi tüketicidir prensibinden yola çıkılarak, okul idarecileri ve hatta velilerin de sık sık okul kantini ve yemekhanelerinde gözlemde bulunmaları ve karşılaştıkları olumsuzlukları Alo Gıda 174 aracılığı ile kurumumuza bildirmeleri gıda güvenliği zincirini daha etkili hale getirecektir” dedi.

 

Tarım ve Orman İl Müdürü Osman Çakır, velilere de çağrıda bulunarak, “Çalışmalarımıza destek olabilmek adına birer tüketici olan siz velilerin ve çocuklarınızın okul kantinlerinde karşılaştıkları olumsuzlukları mutlaka bakanlığımızın 174 Alo Gıda Hattı’na bildirmesi denetimlerimize önemli bir katkı sağlayacaktır. Çocuklarımızın daha sağlıklı beslenebilmeleri için, İl Müdürlüğümüz tarafından etkin kontrollerimiz devam etmektedir. Okul yönetimi tarafından yapılan denetimlerde gıda güvenilirliği ve hijyen şartlarında tespit edilen eksikliklerin okul yöneticileri tarafından İl Müdürlüğümüz ile paylaşması ve öğrencilerimizin daha güvenilir ve sağlıklı gıdaya erişimi için işbirliği halinde çalışmaların devamlılığı için gayret göstermekteyiz.” dedi.

 

Gerçekleştirilen denetimlerde, genel ve özel hijyen şartlarının tespiti, satılan gıdaların Türk Gıda Kodeksi’ ne uygunluğunun kontrolü, belge ve kayıt kontrolleri, gıda satışına uygun asgari şartları taşıyıp taşımadıkları, satışını yaptıkları gıdaların bozulmuş, kokuşmuş, ambalajı ürüne zarar verecek şekilde hasar görmüş, son tüketim tarihini geçmiş ürünleri satıp satmadıkları kontrol edildi.

 

Çalışan personelin kişisel eğitimi, işletme hijyeni ve öğrencilerin sağlıklı beslenmesi için gerekli şartlar kontrol edilmiştir.

 

Çankırı merkez ve diğer ilçelerinde okullardaki kantin, yemekhane, büfe ve çay ocaklarının yasal mevzuata uygunluğun sağlanıp sağlanmadığı, tüm eğitim-öğretim yılı içinde yapılan denetim ve kontrolleri ile tespit ediliyor.

 

Denetimler risk esasına dayalı yapılmakta. Uygunsuzlukların tespiti ve verilen süre içerisinde tamamlanmadığının tespiti halinde gerekli idari para cezası uygulanıyor.

 

2017-2018 Eğitim Öğretim yılında 105 yemekhane denetimi ve 61 kantin denetimi gerçekleştirilmiş olup 2018-2019 Eğitim Öğretim yılının ilk haftasından itibaren gıda resmi kontrolleri de başlatıldı. Yapılan çalışmalar neticesinde Gıda ve Yem Şubesine bağlı gıda kontrol görevlileri 40 adet kantin ve yemekhanede kontrol gerçekleştirilmiştir.

 
Bu haber 3112 defa okunmuştur.

Etiketler :
vatandaş / 26-10-2018 13:49:00

Önce büyükler demişler ama ne var ne yok küçüklerin başına geliyor :)FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Eğitim Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI