Bugün...Çankırı’dan Çanakkale’ye: 38. Alay`ın (Çankırı Alayı) Hikayesi" Konferansı Gerçekleştirildi
Tarih: 22-03-2019 20:19:49 + -


Çankırı’nın yiğit askerlerinin 3 – 4 Mayıs 1915 taaruzlarında kanlarıyla vatan topraklarını sulamışlardır diyen Dolay, Allah onlardan razı olsun şeklinde konuştu.


Çankırı’dan Çanakkale’ye: 38. Alay`ın (Çankırı Alayı) Hikayesi

Tarih Bölümü Doktora öğrencimiz E.J. Kur. Alb. Agâh Dolay'ın konuşmacı olduğu ve üniversitemiz Tarih Topluluğu tarafından düzenlenen "Çankırı’dan Çanakkale’ye: 38. Alay’ın (Çankırı Alayı) Hikayesi" Konferansı, Çankırı Atatürk Kültür Merkezi'nde yapıldı.

 

Ülke tarihine en acı hatıralar bırakan ancak en şerefli sayfalardan olan Çanakkale Zaferinin 104. yıldönümünde, Çankırı’nın bu savaşa katkılarını anlatmaya çalışacağım sözleriyle konuşmasına başlayan Dolay, 38. Alay’ın Çankırı ve Çanakkale hikayesinin 2 Ağustos 1914’te başladığını söyledi. Seferberlik emrinin gelmesinin ardından alayın Çankırı’dan Çanakkale’ye olan yolculuğunu anlatan Dolay, İstanbul’da eğitim alan alayın 15. fırka emrine verildiğini ifade etti.

 

38. Alayın bağlı bulunduğu tümen ve verdiği mücadeleleri de anlatan Agâh Dolay, 4 Mayıs 1915 alınan raporlarda 8000 nüfuslu 15. fırkanın mevcudunun 3900’e düştüğünü söyledi. 10 saatlik zamanda zayiatın tümen mevcudunun yüzde 40’ını geçtiğini belirten Dolay, 38. Alayın kaybının 1181 kişi olduğunu sözlerine ekledi. Çankırı’nın yiğit askerlerinin 3 – 4 Mayıs 1915 taaruzlarında kanlarıyla vatan topraklarını sulamışlardır diyen Dolay, Allah onlardan razı olsun şeklinde konuştu.

 

Agâh Dolay, uzun ve yorucu bir çalışma sürecinin ardından 38. Alayı Çankırı ile tekrar buluşturduklarını belirterek: “Bu süre zarfında beni çalışmalarım konusunda teşvik eden Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı’ya teşekkürlerimi sunuyorum. Önceden olduğu gibi şu anda da bizden desteklerini eksik etmediklerini özellikle belirtmek istiyorum.” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

 

Konferansın ardından Çankırı Vali Yardımcısı Abdullah Aslaner, Agâh Dolay’a konuşmalarından dolayı tuz lambası hediye ederken, konferans salonunun çıkışında şehitlerimizin ruhuna Tarih Topluluğu tarafından lokma dağıtıldı.

 

 

 

 

 

 

 
Bu haber 1565 defa okunmuştur.

Etiketler :

Facebook Yorum
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Güncel Kategorisi Haberleri

Çok Okunan Haberler
Son Yorumlanan Haberler
YUKARI