Bugün...Çankırı Engelliler Derneği Başkanı Selami Deveci Basın Mensupları İle Bir Araya Geldi
Tarih: 12-05-2018 07:55:40 + -


Engellilerin Çankırı’da yaşadığı konulara da değinen Deveci, “Bu sarı bantlar konusunda yazdık çizdik söyledik fakat hala bir düzene girmedi.


Çankırı Engelliler Derneği Başkanı Selami Deveci Basın Mensupları İle Bir Araya Geldi

(ÇEN-DER) Başkanı Selami Deveci Basın Mensupları İle Bir Araya Geldi

 

Başkan Deveci “Bir işi yada hizmeti göstermelik olarak yapmayın” Dedi

 

10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle Çankırı Engelliler Derneği (ÇEN-DER) Başkanı Selami Deveci basın mensupları ile bir araya geldi.

 

Çankırı’da kamu kurum ve kuruluşlarının engellilere yönelik ciddi bir çalışma yapmadığını bir çok çalışmanın ise günü kurtarmak amacıyla yapıldığını aktardı.

 

Engelliler Haftası nedeniyle basın mensupları ile bir araya gelen ÇEN-DER Başkanı Selami Deveci, haftanın önemi nedeniyle gerçekleştirilecek programlar hakkında bilgi verdi.

 

Engellilerin Çankırı’da yaşadığı konulara da değinen Deveci, “Bu sarı bantlar konusunda yazdık çizdik söyledik fakat hala bir düzene girmedi. Kamu kuruluşlarında hala asansörün olmadı binalarımız var. Engeliler için klozetin olmadığı lavabolar var. Sıkıntılarımızın başlıcalar bunlar” dedi.
 

Otopark konusuna da değinen Deveci, “İl Trafik Komisyonu tarafından şehrin belli yerlerinde belirlenen engelli otoparklarına maalesef normal araçlar park ediyor. Bu konuda sıkıntılar yaşıyoruz. Trafik polisinin eksik olması nedeniyle bu sıkıntılar çözülemiyor” dedi.

 

Yaya kaldırımlarının araçlar tarafından işgal edildiğini aktaran Deveci, “Yaya kaldırımlarının önüne insanların araçlarını park etmesi hem biz engelli vatandaşlar hem de normal vatandaşlar karşıdan karışa geçişlerde büyük sorun yaşıyor. Şehrin merkezi yerlerine yapılan sarı bantlar ise ayrı bir sıkıntı. Çünkü sanki bu bantlar engelli vatandaşlar için değil insanları daha da engelli yapmak için yapılmış. Üzerine basanın ayağı kayıyor. Yada banta takılarak düşüyor. Son zamanlarda belli noktaları parke şeklinde yaptılar fakat o da yarım kaldı. Bu parke şeklindeki sarı bantların ayriyeten sadece şehir merkezine değil diğer caddelere de yapılması lazım” dedi.

 

Adliye ve Yeni hükümet konağı arasına yapılan üst geçit konusuna da değinen Deveci, “Güzel bir hizmet yapılmış fakat eksik yapılmış. Yarın orada hem araç trafiği hem de insan trafiği artacak. Ama yapılan üst geçitte engelliler için asansör yok. Eğer bir hizmet yada iş yapılacaksa tam yapılmalı. İmam Hatip Okulumuza gittik. Çok güzel bir bina olmuş. Fakat asansör 3. kata kadar çıkıyor diğer iki kata yürüyerek çıkacaksınız. İdare kısmına kadar asansör var, üst tarafına yok. Engelli lavabosuna gittik içine temizlik malzemesi konulmuş. Yani bir işi yada hizmeti göstermelik olarak yapmayın, sembolik olarak yapmayın. Devletimiz büyük bir devlet sosyal bir devlet fakat biz bunları buradaki idarecilere öğretmedik.” dedi.

 

Bir çok bankada engelli girişinin olmadığını da aktaran Deveci, engellilerin kendi imkanları işlemlerini yapmaya çalıştıklarını aktaran Deveci, “Şu beş senede yaşadığımız sıkıntıları inanır mısınız 20 yıllık derneğiz. Şu beş senede atanan müdürlerin %60’ına güç yetmiyor. Her müdür arkasına bir siyasetçiyi almış, her müdür arkasına bir belediye başkanını almış, her müdür arkasına bir il başkanını almış, kendi aralarındaki sorunları bile çözemiyorlar. Bir il müdürünün yanına gittiğinizde bakıyorsunuz ki arkasında bir vekil olduğunu görüyoruz. Vekile gittiğimizde bu sefer il başkanının arkasında olduğunu görüyoruz. Bunların bu şekilde çalışmalarından dolayı biz engelliler Çankırı’daki engellilerin sorun ve sıkıntılarını çözemiyoruz” dedi

 

“Biz şunu söylüyoruz. Bizlere acımayın bizlere imkan verin” diyen Deveci, Sizlerde biliyorsunuz öyle engelli cevherlerimiz var ki. İmkan verildiğinde başarıdan başarıya koşuyor. Dünya şampiyonu sporcularımız var. Fakat Çankırı’mız da bunlara sahip çıkacak yetkili bulamıyoruz. Bir engellimiz şampiyon oluyor Çankırı’daki protokol onu çiçeklerle karşılıyor, hediyeler veriliyor. Fakat ertesi günü o şampiyonla kimse görüşmüyor. Bu reklam işte” dedi

 

Deveci engelli istihdamına değinerek, “Kadrolar boş bekliyor. %4 engelli çalıştırma zorunluluğu olan fabrikalara engelli almıyorlar. Neden alamıyorlar? Kurumları engellilere göre düzenlenmediği için alamıyorlar. Çalıştırıyormuş gibi gösteriyorlar, ondan sonra parasını ödüyorlar ona” dedi.

 
Bu haber 1728 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Güncel Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI