Bugün...Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Eğitim Ve Gençlik Derneği 2018-2019 Eğitim Ocaklarını Yakmaya Başladı
Tarih: 10-12-2018 20:26:32 Güncelleme: 10-12-2018 22:02:32 + -


2018-2019 Yaran Meclisini Oluşturan Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği Yaranları Yeni Sezona Merhaba Dediler.


Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Eğitim Ve Gençlik Derneği 2018-2019 Eğitim Ocaklarını Yakmaya Başladı

Eğitim Ocakları Başladı

 

2018-2019 Yaran sezonunda, uzun yıllar yarana gönül vermiş yaranağalardan Büyükbaşağalığa (esnaf) Metin Ekizceli getirilirken, Küçükbaşağalığa (esnaf) İbrahim Akdoğan yaranağa, Reisliğe ise (eğitimci) Cengiz Efe kardeşimiz getirildi. Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Eğitim Ve Gençlik Derneği’nin yaran Çavuşluğunu (bilgi işlemci) Ahmet Kaymak yaranağa üstlendi.

 

2018-2019 Yaran Meclisini Oluşturan Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği Yaranları Yeni Sezona Merhaba Dediler.

 

Çankırı'da, Ahilik kültürünün bir parçası olan yârân gecelerinin ilk eğitim yârân ocağı çalışmaları başladı.

 

Büyük başağalığını Metin Ekizceli, Küçük başağalığını İbrahim Akdoğan’ın yaptığı yaran Ocağının 2018-2019 sezonunun eğitim ocağı açılışı, Cumhuriyet Mahallesi, Belediye Caddesi, Paşabeyoğlu İş Merkezi üst kattaki Yaran Evi'nde yakılan ilk eğitim ocağı, yaran üyelerinin duasıyla gerçekleştirildi.

 

Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği Yaranları, kendi imkanları ile büyük emekler sarf ederek meydana getirdikleri Cumhuriyet Mahallesi, Belediye Caddesi, Paşabeyoğlu İş Merkezi üst kattaki Yaran Evi'nde eğitim ocağı programıyla birlikte bir araya gelerek çalışmalarına başladılar.

 

Büyük başağa Metin Ekizceli, “Yaptığı açıklamada, 24 yaren ve 1 çavuştan oluşan yaranda, bu yılın ekip kurma çalışmalarını yaptıklarını söyledi. Ekizceli, "Rabb’im bayrağımızı indirmesin, ezanımızı dindirtmesin, vatanımızı da böldürmesin, kültürümüzü yok etmesin. Oğuzlar’dan günümüze kadar yaşatılan kültür mirasımızın 2018-2019 sezonunda bayrağı İbrahim Akdoğan yaranağam ile devraldık. İnşallah bizlerden sonra da gelecek nesillere bu bayrağımızı teslim edeceğiz, yaran kültürümüzü öldürtmeyeceğiz, ocaklarımızı söndürtmeyeceğiz" dedi.

 

Usta, kalfa ve yeni yaranlardan oluşan ekip de bulunan yaranağalara mahalli oyunlar, tekerlemeler, orta oyunlar ve diğer görevlerin dağılımı yapıldı.

 

Yenilen yemek, içilen kahve ve çay ikramından sonra sohbet edip, geçmişteki özlenen yanan yaran ocakları hatırlandı, hatırlatıldı. Gelişmeler paylaşılmaya devam edilecektir. Yeni sezon hayırlı, uğurlu olsun.

 

Büyükbaşağa: Metin Ekizceli, Küçükbaşağa: İbrahim Akdoğan, Reis: Cengiz Efe

 

Yaranağalar: Osman Alaca, Abdulmüttalip Çağlar, Yasin Buğra Demirel, Ziya Karakuş, Meriç Özsu, Cafer Kara, Osman Tuna, Ahmet Çağlar, Tolga Birsin Albayrak, Resul Yılmaz, Yasin Arslan, Yasin Berdan, Murat Altun, Enes Kara, Nevzat Sezer, Yılmaz Baykın, Gökhan Burak Kaçmaz, Okan Dakımcı, İsmail Özdemir, Hakan Aydın, Tolga Kerem

 

Çavuş: Ahmet Kaymak

 

Sazende: Kerem Aydınlı, Mert Derelli

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Bu haber 5938 defa okunmuştur.

Etiketler :
Metin Memiş / 15-12-2018 00:07:00

İşine, Aşına, Eşine Dürüst Olanlara Selam Olsun. Varolun.

Metin Memiş / 15-12-2018 00:07:00

Eline, Beline, Diline Sahip Olanlara Selam Olsun.

Metin Memiş / 15-12-2018 00:06:00

Muhabbetiniz Şen, Ocağınız Daim Olsun. Müslüman Türkün Kültürünü Yaşatanlara Selam Olsun. Sizlerden ve bu Ocakları Yakan Tüm yaranlara Selam Olsun.

METİN KOÇ / 11-12-2018 11:19:00

KARDEŞLİĞİN DOĞDUĞU, SEVGİLERİN BİRLEŞTİĞİ, BELKİ DURGUN, BELKİ YORGUN, YİNE DE MUTLU, YİNE DE UMUTLU, YİNE DE SEVGİ, KARDEŞLİK, DOSTLUK ARKADAŞLIK VE BARIŞ DOLU OLARAK YAKMIŞ OLDUĞUNUZ YAREN OCAĞINIZ HAYIRLI OLSUN. BAŞTA BAŞ AĞALAR OLMAK ÜZERE TÜM YAREN AĞALARIMI KUTLUYORUM. OCAKLARINIZ SÖNMESİN. DAİMA YANSIN. ALLAH YARAN GECELERİNİZİ DAİM ETSİN.

MİSAFİR / 11-12-2018 08:37:00

Öncelikle ocağınız daim olsun ben bir Ankaralı olarak bir kaç kez yaren ocaklarına davet edildim çok keyif aldım ama gittiğim bazı köy yarenlerinde uygunsuz oyunlar uyarlıyorlar bunlar misafirleri ziyadesiyle rahatsız ediyor. Saygılar sunar ocağınızın daim olmasını temenni ederim...

Mustafa / 10-12-2018 21:13:00

Göstermiş olduğumuz hassasiyet ve çabalarımız nedeniyle “Amacımız yozlaşan kültür değerlerine karşı kendi öz kültürümüzü geliştirmek ve gelecek nesillere taşımaktır. Son nefesimize kadar Çankırı yaran kültürümüzü ilelebet yaşatmak boynumuzun borcudur, kimsenin şüphesi olmasın.” M.ÇFacebook Yorum
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Yaran Kategorisi Haberleri

Çok Okunan Haberler
Son Yorumlanan Haberler
YUKARI