Bugün...Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği Yaran Meclisi 2.nci Ocaklarını da Yaktı
Tarih: 03-02-2018 12:54:19 Güncelleme: 03-02-2018 18:46:19 + -


Çankırı Yaranını anlamak, anlatmak için gelip yanan ocaklarda yaran kültürünü uygulamalı olarak yaşamak gerek. Osman Alaca, Yasin Buğra Demirel, Yusufcan Türkmen, Osman Tuna yaranağalar sıralarını savdılar.


Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği Yaran Meclisi 2.nci Ocaklarını da Yaktı

Yeni Camii İmam Hatibi Bilal Cendek hocamız tarafından Afrin'deki harekât için canını ülkesi için ortaya koyan kahraman Mehmetçiğimize dua ile destek verildi. Çendek “Devletimizin bekası, milletimizin huzur ve güvenliği için, yanı başımızda belli odaklarca desteklenerek büyütülen ve askeri bir güç haline getirilmek istenilen terör örgütünün bertaraf edilmesi maksadıyla Türk Ordusu’nun Afrin'de başlattığı harekâtın hayırlı olmasını dileriz. Yürekten inanıyoruz ki bu harekatla, Türk milletinin ve Devletinin bölgedeki varlığına kast eden terör örgütlerine ve onların destekçilerine Türk'ün iradesi, kararlılığı ve gücüyle ile birkez daha cevap verilecektir. Dualarımız her zaman kahraman Mehmetçiğimizle.” Dedi.

 

Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği Yaran Meclisi üyeleri 2017-2018 Sezonunun İkinci Yaran Ocaklarını Ağız Tadıyla Yaktılar.

 

"Sevgi dolu bir yaran ocağını daha yaktılar. Konuklarına zevkli dakikalar yaşattılar."

 

Büyük Başağa Zülkif Akdoğan, Küçük Başağa İbrahim Harmancı, Reis Metin Ekizceli, Çavuş İbrahim Kayabaşı önderliğinde yeni sezona güçlü giren yaranlar Osman Alaca, Yasin Buğra Demirel, Yusufcan Türkmen, Osman Tuna yaranağaların şekçin davetlileri eşliğinde ikinci resmi yaran ocaklarını huzur, mutluluk içerisinde ağız tadıyla yaktılar.

 

Milli Kültür Mirasımız “Yaran” nedir diye soranlara önemli mesajlar vererek bu kültür mirasımızın nasıl yaşatıldığını gerçekleri ile uygulayan yaranağalar “Türkiye’mizin 81 vilayeti ve yurt dışından Çankırı’mıza gelen bir birinden değerli misafir ağalara zevkli saatler geçirtmeye katkı sağlıyor olmanın mutluluğunu yaşıyorlar.

 

Gerçek yaran’ın sahibi olduklarını sundukları canlı gösterileri ile bu haftada izleyenleri büyüleyerek başarıya imza atmayı başaran topluluk oldular.

 

Kız anadan öğrenir sofra düzmeyi, Oğlan babadan öğrenir sohbet gezmeyi yaran kültürünü öğrenmek, tanımak isteyenlere yayarlı bir hizmet verdiler yaranlar.

 

Takım yemeklerinin, tatlıların hep birlikte yenilmesinin ardından çay, kahve ikramı yapıldı. Hoşça vakit geçirmek, hemde oyun bile oynanırken adap usül erkan hakkında verilen eğitimleri dikkatlice izleyen misafirler ne olup bittiğini iyiden iyiye öğrenme fırsatı buldular. Mahalli oyunlar ve Orta oyunların sergilendiği yaran ocağında şehrimize has maniler, bilmeceler mecliste bulunanlar arasındaki özlemleri de giderdi.

 

Mani ve orta oyunlarından örnekler verecek olursak:

 

Çekme Dünyanın Nazını

 

Hiç Durma Kıl Namazını

 

Bir Gün Kılarım Dersen

 

Yarın Kılarlar Namazını

******************

Al Eline Kalemi

 

Yaz Başına Geleni

 

Seni Sevdim Seveli

 

Oldum Gönül Veremi

****************

Aşı Buzağı Şaşı Buzağ, Bacakları Eğri Büğrü, Gözleri Şaşı Buzağı, Ocak Başına Yakın Bağlama, Tepip Devirir Aşı Buzağı, Ay Işığında Bostana Girince, Böğrüne Daşı Yeyince, Böh Derse Bilki, Bu Bizim Şaşı Buzağı gibi bu tekerlemeyi satamayan misafirler hafif yollu bir ceza ile işin içerisinden ancak sıyrılabildi, bayağı ecel teri döktüler.

 

Çankırı'da 8 asırdır aslı gibi yaşatılan ve Ahilik kültürünün bir parçası olan yaran geleneği, yaran ocaklarının yakılması ile devam ediyor. Paşabeyoğlu İş Merkezinde bulunan Yaran Evi'nde yakılan ve aralıksız devam eden yaran ocağı geleneksel kültürümüzün yaşatılması açısından büyük bir önem taşıdığından gün geçtikçe içeriden ve dışarıdan gelen konuklara öz benliğini koruyarak yaranımızın halka sunulması herkesi mutlu ediyor.

 

“Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün söylediği gibi Çankırı Yaran kültürümüzde okumak, anlamak, görebilmek, görebildiğinden anlam çıkarmak, ders almak, düşünmek ve zekâyı geliştirmek gibi konuları olmazsa olmazlarımızdan sayarak Çankırı yaranının yerini korumaya devam ederek bizde yaran kültürümüze bir nebze olsun katkıda bulunuyoruz.

 

Üçüncü ocak sahipleri Ahmet Kapdan, Mustafa Efe, Cengiz Efe, Günhan Durmuş yaranağalar oldular.

 

Gayemiz Çankırı yaranı ve kültürünü tüm dünyaya yansıtmak. Burada Yaran’ı anlatmak için bize düşen görev yazlı ve görsel yayınlarımızı sunmak. Çankırı Yaranını anlamak, anlatmak için gelip yanan ocaklarda yaran kültürünü uygulamalı olarak yaşamak gerek. Akşam havası ile başlayan, mahalli oyunlar, hem güldüren hem de düşündüren ortaoyunları ile devam eden gecede ilerleyen saatlerde yenilen yaran takım yemeklerinin ardından misafirler Cezayir marşı ile yaranlar ve ocak sahipleri tarafından uğurlandılar. Ocak sahipleri kardeşlerimizin yüzlerindeki mutlulukta görülmeye değer bir şekilde ekranlarımıza yansıdı.

 

Farklı düşünmeden şunu vurgulamak istiyorum. Çankırı Yâran’ı Şahısların Yaranı değildir. Öz Çankırı’mızın yaranıdır. Yaranların alnı, kalbi, kapısı açık olacak. Eli, dili, beli kapalı yaranın, bu tarihi mirasına inanın hayranım. Ey gençler bu meclisler de sizleri de görelim, O meclislerde bulunan benim, gelin beni dinleyin, Sizleri kardeş yapalım. Çankırı yaranları Milli duygular saçar, Herkese kucak açar, Kalplerde bahar açar Çankırı Yaranları. Acı çay tatlılanır, Sohbetleri ballanır, Tüm Çankırı sallanır.

 

Büyükbaşağa: Zülkif Akdoğan

 

Küçükbaşağa: İbrahim Harmancı

 

Reis: Metin Ekizceli

 

Yaranlar: Ekrem Aktaş, Yasin Buğra Demirel, Ahmet Kapdan, Murat Gücükçapraz, İbrahim Akdoğan, Abdullah Yardımcı, Mustafa Efe, Ziya Karakuş, Osman Akdoğan, İbrahim Varmaz, Osman Alaca, Yusufcan Türkmen, Ertuğrul Varmaz, Günhan Durmuş, Cengiz Efe, Alperen Çağlar, Mustafa İnci, Turan Şen, Hamza Taşçı, Osman Tuna, Ertuğrul Çınar

 

Çavuş: İbrahim Kayabaşı

 

Sazendeler: Metin Gül, Hüseyin Bayraktar, Nazım Ege

 

Aşçı: Üzeyir Tekmen

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İkinci ocak sahibi yaranağalar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ocağınız daim olsun.
Bu haber 6847 defa okunmuştur.

Etiketler :

Facebook Yorum
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Yaran Kategorisi Haberleri

Çok Okunan Haberler
Son Yorumlanan Haberler
YUKARI