Bugün...Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği Yaran Meclisi Eğlenirken Öğretmeye, Öğretirken Düşündürmeye Devam Ediyor
Tarih: 10-02-2018 16:58:36 Güncelleme: 12-02-2018 18:57:36 + -


Yaranda sorulan bilmeceler ve söylenen manilerin Türk’ün töresine yakışır, eğitici, öğretici olması münasebetiyle yerli misafirleri büyülediği gibi yabancı misafirleri de büyüledi.


Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği Yaran Meclisi Eğlenirken Öğretmeye, Öğretirken Düşündürmeye Devam Ediyor

Eğlenirken Öğretmeye, Öğretirken Düşündürmeye Devam Ediyorlar

 

Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği Yaran Meclisi 3.cü Ocağı Yaktı

 

Program Kuran-Kerim tilavetiyle başladı.

 

Gerçekleştirilen gecede Mehmetçik için Kur-an okunarak dua edildi. Başımız sağ olsun diyerek Mehmetçiğimizin Afrin'de terör örgütleri; PKK/PYD/YPG ve DEAŞ'a karşı yürüttükleri Kahraman mücadele esnasında şehadete yürüyen koç yiğitlerimize rabbimden rahmet ailelerine ve milletimize baş sağlığı ve sabırlar dileriz.

 

Yeni Camii İmam Hatibi Bilal Cendek hocamız tarafından Afrin'deki harekât için canını ülkesi için ortaya koyan kahraman Mehmetçiğimize dua ile destek verildi. Çendek “Devletimizin bekası, milletimizin huzur ve güvenliği için, yanı başımızda belli odaklarca desteklenerek büyütülen ve askeri bir güç haline getirilmek istenilen terör örgütünün bertaraf edilmesi maksadıyla Türk Ordusu’nun Afrin'de başlattığı harekâtın hayırlı olmasını dileriz. Yürekten inanıyoruz ki bu harekatla, Türk milletinin ve Devletinin bölgedeki varlığına kast eden terör örgütlerine ve onların destekçilerine Türk'ün iradesi, kararlılığı ve gücüyle ile birkez daha cevap verilecektir. Dualarımız her zaman kahraman Mehmetçiğimizle.” Dedi.

 

Gençlerin eğitiminin bir parçası, örf-adetlerimizin, kültürümüzün yaşatıldığı, kaliteli esnafın yetiştirildiği yaran ocakları, gençlerimize bir meclise girme, selamlama, oturma, kalkma adabının hatırlatıldığı yerler olduğunu gördüler. Yaran eski reisi Tayfun Sanar misafirlere Yaran Kültürünün tarihsel süreci, yaranda bulunanların görev ve sorumlulukları, yaran kültürüyle topluma sağladıkları katkıları anlatan güzel bir sunum yaptı.

 

Yaranda sorulan bilmeceler ve söylenen manilerin Türk’ün töresine yakışır, eğitici, öğretici olması münasebetiyle yerli misafirleri büyülediği gibi yabancı misafirleri de büyüledi.

 

Eğlenirken öğreten, öğretirken düşündüren bir çok yaran oyununun sergilenmesinden sonra yemek ikramıyla program davetli misafirlerin gönlünde unutulmaz bir anı olarak yer almak üzere sona erdi.

 

“Oğuzlardan gelen bu geleneği en iyi şekilde yaşatan Çankırı’dır. Bu hususta www.haberci 18.com İnternet Medyası olarak elimizden gelenin fazlasını hep yapmışızdır, yapmaya da devam edeceğiz.

 

“Yaran sohbeti bitip dağılmadan önce bu haftaki ocağı yakan kişiler, gelecek haftaya ocak yakacak kişilere görevi devir teslim töreni yaparlar. Buna ‘Arap verme’ deriz.

 

Çankırı’da, Ahilik kültürünün bir parçası olan yaran geceleri kış aylarının vazgeçilmezi olmaya devam ediyor.

 

Meclise davetli misafir olarak katılan Çankırı Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Öztürk “Böyle akşamlarda böyle gecelerde kültürümüze tanıklık etmek bizleri çok mutlu etti. Bizleri motive ediyor. Burada benim gözlemlediğim müthiş bir disiplin var. Bu disiplin devam ettiği sürece yaran kültürünün yıllarca devam edeceğine inanıyorum. Böyle bir geceden büyük keyif aldık teşekkür ederiz. Eğer kültürümüzden uzaklaşır ve unutursak başka milletlerin kültürlerinin esiri oluruz. Bu nedenle gelecek kuşaklarımızın başka milletlerin kültürlerinin esiri olmaması için kendi kültürümüzü yaşatmalı ve gelecek kuşaklara aktarmalıyız.” Dedi.

 

Admin Çelik “Farklı düşünmeden şunu vurgulamak istiyorum. Çankırı Yâran’ı Şahısların Yaranı değildir. Öz Çankırı’mızın yaranıdır. Yaranların alnı, kalbi, kapısı açık olacak. Eli, dili, beli kapalı yaranın, bu tarihi mirasına inanın hayranım. Ey gençler bu meclisler de sizleri de görelim, O meclislerde bulunan benim, gelin beni dinleyin, Sizleri kardeş yapalım. Çankırı yaranları Milli duygular saçar, Herkese kucak açar, Kalplerde bahar açar Çankırı Yaranları. Acı çay tatlılanır, Sohbetleri ballanır, Tüm Çankırı yaranlarıyla sallanır.”

 

Büyükbaşağa: Zülkif Akdoğan

 

Küçükbaşağa: İbrahim Harmancı

 

Reis: Metin Ekizceli

 

Yaranlar: Ekrem Aktaş, Yasin Buğra Demirel, Ahmet Kapdan, Murat Gücükçapraz, İbrahim Akdoğan, Abdullah Yardımcı, Mustafa Efe, Ziya Karakuş, Osman Akdoğan, İbrahim Varmaz, Osman Alaca, Yusufcan Türkmen, Ertuğrul Varmaz, Günhan Durmuş, Cengiz Efe, Alperen Çağlar, Mustafa İnci, Turan Şen, Hamza Taşçı, Osman Tuna, Ertuğrul Çınar

 

Çavuş: İbrahim Kayabaşı

 

Sazendeler: Metin Gül, Hüseyin Bayraktar

 

Aşçı: Üzeyir Tekmen

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ocak sahibi Yaranağalar

 

Çayzade

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Bu haber 6314 defa okunmuştur.

Etiketler :

Facebook Yorum
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Yaran Kategorisi Haberleri

Çok Okunan Haberler
Son Yorumlanan Haberler
YUKARI