Bugun...Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği Yaranları Yeni Sezona Merhaba Dediler
Tarih: 10-12-2017 11:36:08 Güncelleme: 10-12-2017 12:38:08 + -


Başağalarından Zülkif Akdoğan ve Küçük Başağalarından İbrahim Harmancı, Reis Metin Ekizceli önderliğinde kurulan Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği Yaran Meclisi 2017-2018 yılı yaran sezonunun eğitim ocaklarını yakmaya başladı.


Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği Yaranları Yeni Sezona Merhaba Dediler

2017-2018 Yaran Meclisini Oluşturan Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği Yaranları Yeni Sezona Merhaba Dediler.

 

Cumhuriyet Mahallesi, Belediye Caddesi, Paşabeyoğlu İş Merkezi üst kattaki Yârân Evi'nde yakılan ilk eğitim ocağında, yârân üyeleri dua ile sezonu açtı.

 

Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği’nin oluşturduğu ekipte bulunan 24 yaren ve 1 çavuş hazır kıta görevlerini üstlendi.

 

Çankırı'da, Ahilik kültürünün bir parçası olan yârân gecelerinin ilk eğitim yârân ocağı çalışmaları başladı. Sazendeler Çankırı’ya has halk müzikleri ile ilk günden tavan yaparak göz kamaştırdılar.

 

Yılmadılar, Varlıklarını Ortaya Koyarak Yeni Yaran Evi Yarattılar

 

Huzurlular, Mutlular

 

Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği Yaranları, kendi imkanları ile büyük emekler sarf ederek meydana getirdikleri ilimiz Cumhuriyet Mahallesi, Belediye Caddesi, Paşabeyoğlu İş Merkezi üst kattaki Yaran Evi'nde eğitim ve resmi yaran meclis ocaklarını yakacaklar.

 

Dostluk, kardeşlik, arkadaşlık anlamına gelen yaranın Türk geleneklerini İslam ahlak ve faziletiyle bütünleştirdiğini belirten usta, kalfa ve acemi yaranlar "Yaran, birlik ve beraberliği içerisinde yürütülen Çankırı’nın kültürel ve tarihi mirasıdır. En büyük terbiye ve disiplin ocağıdır. Bizde bu anlayış ve davranışlarla Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği ekibin içerisinde yerimizi aldık” dediler.

 

Eğitim Ocaklarının ilki geçtiğimiz hafta içerisinde gerçekleştirilen ve uzun yılları aşkın süredir aralıksız devam eden yaran ocağı geleneksel kültürümüzün yaşatılması açısından büyük bir önem taşımaktadır.

 

-Bir Başkadır Benim Memleketim-

 

Koskoca 1 yılı (2017’yi) daha geride bırakarak Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği Yaran Meclisi Büyük Başağalarından Zülkif Akdoğan ve Küçük Başağalarından İbrahim Harmancı, Reis Metin Ekizceli önderliğinde kurulan Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği Yaran  Meclisi 2017-2018 yılı yaran sezonunun eğitim ocaklarını yakmaya başladı. 2017-2018 yılı yaran sezonunu hepimize sağlık, huzur ve mutluluk getirsin.

 

Admin Çelik “Kültürüyle yoğrulup, doğduğum, büyüdüğüm, okuyup bir meslek sahibi olarak çalıştığım, devletime milletime hizmet ederek, sonunda emekli olduğum canımın parçası olan yaranlar diyarı, şehitler diyarı Çankırı'mı seviyorum.” Dedi.

 

Oğlan Babadan Öğrenir Sohbet Gezmeyi, Kız Anadan Öğrenir Sofra Düzmeyi…

 

"Devir, birlik ve beraberlik devridir. Bugün şehitlerimiz, gazilerimiz, vatanımız, milletimiz için canımız pahasına mücadele ediyoruz. Bu topraklarda birlik, beraberlik bozulmayacak." İnşallah.

 

İlimiz Çankırı'nın örf adetlerini, gelenek göreneklerini birlikte yaşatalım, birlikte yaşayalım, hasbi hal olalım kaynaşalım gardaşlarım.

 

Medeniyetlere ev sahipliği yapan, tuzun başkenti, termal tesislerin meskeni, yaran kültürünün beyni Çankırı’yı tanımak, tarihinin ve doğasının sunduğu sürprizlerle güzel vakit geçirmek isteyenlere Yaran Evlerine gelerek Meclis salonlarını dolduralım diyoruz!

 

Yaran Evinin kapatılması ile ilgili alınan ani kararla, Çankırı’da Yaran’ın biteceğini düşünenler şimdi kendi imkanları ile doğurdukları Yaran evinde hayatlarını sürdüren Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği yaranlarının hizmetlerini, güzelliklerini kıskanmaya başladılar. Yaran Evini kapatarak uyğuladıkları hatalarını anlatabilmek için bir birleriyle biz nerde yanlış yaptık diye kıvranıp duranlar yaran evinin kapalı kalmasını daha hala seyredip duruyorlar.

 

Esnaf, işçi, memur, eğitimci, öğrenci topluluğundan oluşan 2017-2018 Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği yaran meclisinde önderlik eden Büyükbaşağa Zülkif Akdoğan, küçükbaşağa İbrahim Harmancı, Reis Metin Ekizceli, Çavuş İbrahim Kayabaşı, Sazendeler ve yaran ekibi gençlerine www.haberci18.com İnternet Medyası olarak teşekkür ederek, birlik ve beraberliğimizin daim olmasını temenni ediyoruz.

 

Çankırı Yaran Kültürünü bu günlere kadar getiren, öbür dünyaya intikal eden bütün başağa, yaranlar ve emeği geçenlere Cenab-ı Allah’tan rahmet dilerken, hayatta yaşayanlara sağlık, sıhhat, uzun ömürler diliyoruz.

 

İşte 2017-2018 Yaran Meclisini Oluşturan Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği Yaranları:

 

Büyükbaşağa: Zülkif Akdoğan

 

Küçükbaşağa: İbrahim Harmancı

 

Reis: Metin Ekizceli

 

Yaranlar: Ekrem Aktaş, Yasin Buğra Demirel, Ahmet Kapdan, Murat Gücükçapraz, İbrahim Akdoğan, Abdullah Yardımcı, Mustafa Efe, Ziya Karakuş, Osman Akdoğan, İbrahim Varmaz, Osman Alaca, Yusufcan Türkmen, Ertuğrul Varmaz, Günhan Durmuş, Cengiz Efe, Alperen Çağlar, Mustafa İnci, Turan Şen, Hamza Taşçı, Osman Tuna, Ertuğrul Çınar

 

Çavuş: İbrahim Kayabaşı

 

Sazendeler: Metin Gül, Hüseyin Bayraktar

 
Bu haber 4708 defa okunmuştur.

Etiketler :
METİN KOÇ / 11-12-2017 12:07:00

KARDEŞLİĞİN DOĞDUĞU, SEVGİLERİN BİRLEŞTİĞİ, BELKİ DURGUN, BELKİ YORGUN, YİNE DE MUTLU, YİNE DE UMUTLU, YİNE DE SEVGİ, KARDEŞLİK, DUSTLUK ARKADAŞLIK VE BARIŞ DOLU OLARAK YAKMIŞ OLDUĞUNUZ YAREN OCAĞINIZ HAYIRLI OLSUN. BAŞTA BAŞ AĞALAR OLMAK ÜZERE TÜM YAREN AĞALARIMI KUTLUYORUM. OCAKLARINIZ SÖNMESİN. DAİMA YANSIN. ALLAH YARAN GECELERİNİZİ DAİM ETSİN.

Necati ÜLKER / 10-12-2017 17:52:00

GÖNÜLDEN TEBRİKLER: Saygı değer Başağalar Zülkif AKDOĞAN İbrahim HARMANCI Sayın Reis Metin EKİZCELİ Uzun kış gecelerinin sezonu olan 2017-2018 yılı Yaran Meclisini oluşturarak KÖKLÜ KÜLTÜRÜMÜZÜ Geleneğimizi yaşatıyorsunuz ALLAH Sizden Razı olsun. Sizlerin Şahsında bu kültüre gönül veren Tüm yaranağaları maddi manevi emeği geçenleri kutluyorum. Aslına uygun yaşatacağınızdan eminim. ALLAH Yardımcınız olsun Sağlık ve Başarı dileklerimle gözlerinizden öperim. Başağa Necati ÜLKER/ANKARA Bizlerde Başkent Ankara SİNCAN DA ÇANKIRILILAR Derneği olarak YARAN KÜLTÜRÜ Çalışmalarımız iki haftada bir sürdürüyoruz Gençler arasından bir yaran meclisi oluşturmaya çalışıyoruz Sazende eksiğimiz var CD. lerle ancak metropol şehirlerde hayli zor olacağa benziyor. Çankırı’dır ilimiz, Hayır söyler dilimiz Dostluk kardeşlik için, Hazırdır Derneğimiz. Sincan Çankırılılar Dernek Başkanı Necati ÜLKERFACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Yaran Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI