Bugun...Çankırı İçin, Yaran Kültürümüz İçin Yeni Nesiller Yetiştiriyoruz (Özel Haber)
Tarih: 28-12-2017 21:42:03 Güncelleme: 29-12-2017 00:05:03 + -


Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği Yaran Meclisinde geleneklere göre akşam namazından sonra başlayan, sabah namazıyla sona eren yaran toplantıları son sürat devam ediyor.


Çankırı İçin, Yaran Kültürümüz İçin Yeni Nesiller Yetiştiriyoruz (Özel Haber)

Çalışmalarımız Devam Ediyor

 

Büyük Başağalardan Zülkif Akdoğan, Küçük Başağalardan İbrahim Harmancı, Reis Metin Ekizceli önderliğinde kurulan Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği Yaran Meclisi 2017-2018 yılı yaran sezonunun eğitim ocaklarını aslına uygun olarak yakmaya devam ediyorlar.

 

Bol muhabbet hayırlı birliktelikler. Usta, kalfa, çırak kaynaşması örneğinin en güzelini uygulayarak 2017-2018 yılı yaran meclisine güçlü girecekler.

 

Başağalarım, reisim, çavuşum, yarağalarım ve sazendelerim “Yolumuz aydınlık, bahtımız açık olsun. İnşallah bu uğurda dahada yeni nesilleri yetiştirdiğinize de www.haberci18.com internet medyası olarak şahidiz.

 

Çankırı için, Yaren kültürümüz için dilerimki sizin gibi gönül vermiş yarenleri Rabbim başımızdan eksik eylemesin.. Allah yar ve yardımcınız olsun...

 

Çankırı Ülkemizin geleneksel kültürünün sürdürüldüğü ve korunduğu yörelerimizden birisidir. Yaran; Çankırı’nın geleneksel kültürünün en önemli simgesidir. Orta Asya günlerimizin izlerini de barındıran bu önemli gelenektir. 

 

Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği Yaran Meclisinde geleneklere göre akşam namazından sonra başlayan, sabah namazıyla sona eren yaran toplantıları kapsamında, maniler okunuyor, çeşitli oyunlar oynanıyor. Tura ile cezalandırılmanın önemi aşılanıyor, yaranı gelecek nesillere aktarmak için ellerinden gelen ne varsa aslına göre uygulanıyor.

 

Yâren: İnsan yetiştirme; insanı hayata hazırlama; sosyal düzeni ve güvenliği sağlama; halk müziği, halk mutfağı, halk tiyatrosu, halk edebiyatı gibi ulusal kültür değerlerini yaşatma ve yeni kuşaklara aktarma görevlerini yüzyıllardır yerine getirmiş bir sosyal kurumdur.

 

Yâren; bizim ruh disiplinimizin Anadolu’da çelikleştiği ve insanların birbirlerine Taşları, kurşunla kenetlenmiş duvarlar gibi saf bağladıkları bir yaşayış biçimidir.
 

Yâren; biz insanların kalplerinde uyuyan cömertliği, bilim arzusunu, utanma duygusunu, sadakati, bir gün hesaba çekilme korkusunu uyandıran, besleyen, yaşayış biçimidir.

 

Yâren Meclisleri’ne katılan kim olursa olsun, kalbin üzerine sağ ellerin sımsıkı bastırıldığı gibi gönüllere bastırılır.

 

Ancak, sevmenin de bir ölçüsü vardır. Çünkü nerede iki insan varsa, orada sağlıklı yaşaya-bilmek için birtakım kurallar olmalıdır.

 

Kuralların olmadığı yerde sonsuz bir didişme ve didişenler içinse, -kim olursa olsun- düşkünlük ve aşağılanma, kaçınılmazdır.

 

Yâren; insanların birbirleriyle anlaşabilmelerini düzenleyen, gülmenin ve eğlenmenin olduğu kadar, doğumun ve ölümün de gerçeğini her toplantısında insana anlatan önemli bir sosyal yardımlaşma kurumudur. 

 

Yâren; bizim yarınlarımızdır. Çünkü eğer bizim kendimize özgü bir anlaşma ve yaşama biçimimiz olacaksa, onun kaynağı yine bizim sosyal psikolojimizin eseri olan Yâren’dir.

 

Yani, biz oyuz; o da bizim özümüzdür. 

 

Yâren; insanların birbirlerinin kuyusunu kazdığı günümüzde, kazançları, başkaların rızıklarını çalmak olarak gören insanların birbirleriyle yaptıkları kör dövüşü bir kenara bıraktıracak, eşsiz bir ruh yücelmesi ve erdemliliktir. 

 

Yâren; insanları tek tek kucaklayan, insanın kendini tanımasını sağlayan, erdemli olmayı öğütleyen, insanlara hakkı kadarını almayı öğreten ve kıskançlık, ihtiras gibi kötü duyguları dizginleyen bir öğretidir. 

 

Yâren; bizim sadece dünümüz değildir. Yâren; bizim aynı zamanda bugünümüz ve yarınımızdır.

 

Yâren; hep dışarıda aradığımız değerlerin, aslında Anadolu topraklarında bulunduğunu belgeleyen bir sosyal kurumdur.

 

Yâren; bizi biz yapan maddî ve manevî ürünlerimizin ahenkli bir manzumesi olan zengin ve köklü Türk kültürünün yöresel bir yansımasıdır.

 

Sazende Metin Gül Hocamızın Elinde Saz, Bu Haftaki Eğitim Ocağımızda İse Başağaların, Reisin Ve Yaranağaların Sofralarında Etli, Butlu Kaz, 12 şer Kiloluk Coluk

 

Yaran meclisinde yemek kurallarına uymak, düzen ve disiplin anlayışı ön planda gelir. Eğitim ocaklarında da bu disiplin, kural değişmez. Bu vesilelerle başağalar her eğitim ocağında da yaranağalara menü olarak bir liste sunar yaranağalarda her şeyin iyisini yapmak için çaba gösterirler.

 

Sohbetiniz mübarek olsun canlar...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Bu haber 3877 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Yaran Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI