Bugün...Çankırı İl Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiriciler Birlik Başkanından Çarpıcı Açıklamalar
Tarih: 10-08-2019 09:07:45 Güncelleme: 10-08-2019 09:13:45 + -


Yerel seçimler öncesi Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’nin Çankırı’ya hayvan pazarı sözü verdiğine dikkat çeken Susam, “Çankırı’nın ruhsatlı hayvan pazarı yok! Hayvan Pazarının hali içler acısı." dedi.


Çankırı İl Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiriciler Birlik Başkanından Çarpıcı Açıklamalar

Açıklamalar

 

Susam, “Çankırı’ya modern bir hayvan pazarı şart”

 

Çankırı Hayvan Pazarı kaçak çalışıyor Çankırı Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ahmet Susam, Çankırı Hayvan Pazarı’nın yıllardır kaçak çalıştığını söyledi.

 

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala Paşabeyoğlu İş Merkezi’nde ki birlik merkezinde basın toplantısı düzenleyen Ahmet Susam, Türkiye’de en sağlıklı etin koyun ve keçi eti olduğuna dikkat çekerek halkımızı yerli üreticiye sahip çıkmaya davet etti.

 

Çankırı İli Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiriciler Birlik Başkanı Ahmet Susam il genelinde 20 bin küçükbaş kurbanlık hayvanın olduğunu ve her hangi bir sıkıntının yaşanmayacağını dile getirdi. Susam ayrıca Çankırı hayvan pazarının da ruhsatı olmadığını belirtti.

 

İlimizin kayıtlı ruhsatlı bir hayvan pazarı yok.  İlimiz merkez ve 11 ilçede şuanda işletmesi açık 560 işletme hizmet etmekteyiz. Yaklaşık olarak 95 bin koyun varlığımız, 20 binde keçi varlığımız bulunmaktadır. Tabi bunlar anaç hayvanlar. Anaç hayvan 15 ayını doldurmuş, damızlık dişi hayvana anaç hayvan diyoruz.

 

Türkiye genelinde 265 bin koyun ve keçi işletmesi var. Geçen yıl kurban pazarlarında 2,5-3 milyon küçük baş hayvan kurban edildi. İlimizde de 16 bin 250 küçükbaş hayvan kurban edildi. Bu sene ilimiz merkez ve diğer illere gidecek kurbanlık hayvanımız mevcuttur. Hiçbir endişeye yok.” Dedi.

 

Geçen yıla göre girdi maliyetlerinin artmasına rağmen %15-20 oranında hayvan fiyatlarında bir artış olduğunu da aktaran Susam, “Yem fiyatları geçen yıl bu aylarda 40 lira iken şuan 90 lira. Tabi bu hayvancılığın girdi maliyetlerine yem, çoban ücreti, sigortası vb girdilerdeki artışlar bu maliyeti de artırmaktadır.

 

Gelecek nesillerin koyun ve keçiyi hayvanat bahçesinde görmemeleri için yerli üretime mutlaka destek verilmeli. Tamamen organik olarak ve doğal olarak beslenmiş  olan küçük baş hayvanların kurban yapılmasını talep ediyorum.” dedi

 

Türkiye’de hayvancılığın sigortası koyun ve keçi olduğunu da aktaran Susam, “Türkiye et sorununu çözecekse, Türkiye’nin boş bekleyen meralarını koyun ve keçi ile doldurmadıktan sonra et fiyatının kendiliğinden aşağıya düşmesi, hayvan sayısının kendiliğinden yukarı çıkmasını beklemek  büyük bir rüyadır” dedi.

 

Bu sene canlı hayvan kilosunun 23 TL olduğunu dile getiren Susam, kurbanlık hayvanlar hakkında da bilgi vererek, “Kuzular biliyorsunuz 6 ayını doldurup annesiyle aynı boya gelince kurban olabiliyor. Keçiler ise 1 yaşını doldurması gerekiyor. Üreticilerin alacağı hayvanları iyi kontrol etmesi gerekiyor ve ağzında ve gözünde akıntı olmamasına dikkat etmeli” dedi.

 

“İlimizde küçükbaş hayvancılıkla uğraşanların çocukları evlenemiyor” diyen Susam, “Bazı bölgelerde küçükbaş hayvancılığın bırakılmasının en önemli sebeplerinden biride bu işi yapanların çocuklarının evlenememesidir” dedi.

 

Susam gerçekleştirilen basın toplantısının sonunda ise “Yerli üretime mutlaka sahip çıkalım” dedi.

 

Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen tarım şurasında  Pazar konusunu da dile getirdiğini aktaran Susam, “31 Mart seçimlerinden önce Tarım Bakanı Çankırı’ya geldi ve Pazar sözü verdi.  Ama belediyeyi şu anda MHP aldı. Bu söz burada kaldı mı? Biz bu işin takipçisiyiz dedim.

 

Milletvekili Çivitcioğlu’da ‘bizde bu işin takipçisiyiz, elimizden geleni yapacağız’ dedi. İlimizde ruhsatlı hayvan pazarı sadece Çerkeş ve Kurşunlu ilçesinde var. Çankırı’nın ruhsatlı hayvan pazarı yok. Bu da çok sıkıntı yaratıyor. Çankırı hayvan pazarı işler acısı ve buranın ruhsatı yok. Tuvaleti, mescidi, büfesi yok.

 

Şimdi televizyonlardan izliyoruz. Sahte para işi var, hayvan pazarlarında. Bu nedenle Çankırı hayvan pazarında, zabıta ve polisin görev almasını istiyoruz.  Paranın sahte mi gerçek mi olduğunu belirleyen bir makinenin olmasını talep ediyorum ben.” Dedi.

 

1980 öncesinde tiftik keçisi bakımından Çankırı’nın en önemli  illerden biri olduğunu da aktaran Susam, “350 bine yakın tiftik keçisi vardı. 1980’de bunların ormana girişleri yasaklanınca vatandaş tiftik keçilerini deri fiyatına sattılar. Esas ormanın sigortası keçidir. Yerdeki biten otları yiyerek ormanı temizliyor ve yangınlara karşı koruyor. Ormanı bekçi değil koyun ve keçi korur. Tiftiğin kilosu o zamanlar 1. gram altındı. Şuan altının gramı ne? 250-260 TL” dedi.

 

Küçükbaş alırken dikkat edilmesi gerekenler –

 

Küçükbaş hayvan alırken dikkat edilmesi gereken noktaları sıralayan Susam, “Pazarda satılan hayvanların koyun tipi kuzuyu kurban yapacaksa 6 ayı doldurmuş anne görünümünde olması lazım. Oğlaktan kurban yapacaksa 1 yaşını doldurması lazım. Hayvanın fiziki görünümünün yanında boynuzunda kırık, ağzında dişlerinin tam olması lazım. Ağzı ve burnunda herhangi bir akıntı olmayan hayvanı talep etmeleri gerekiyor’ şeklinde konuştu.
 

Çankırı’nın ruhsatlı hayvan pazarı yok! - 

 

Yerel seçimler öncesi Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’nin Çankırı’ya hayvan pazarı sözü verdiğine dikkat çeken Susam, “Çankırı’nın ruhsatlı hayvan pazarı yok!   Hayvan Pazarının hali içler acısı. Çevre illerle kıyasladığımda; tuvaleti yok, mescidi yok, büfe yok, üreticiyi sahte paraya karşı koruyacak güvenlik görevlisi yok “sözleri ile durumu gözler önüne serdi. Susam bir gazetecinin ruhsatsız nasıl çalıştırılıyor sorusu üzerine, ruhsatı olmayan hayvan pazarının Tarım İl Müdürlüğü tarafından idareten açık tutulduğunu ifade etti.

 

 
Bu haber 2141 defa okunmuştur.

Etiketler :

Facebook Yorum
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Güncel Kategorisi Haberleri

Çok Okunan Haberler
Son Yorumlanan Haberler
YUKARI