Bugun...Çankırı İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislerimizden Basın Bülteni
Tarih: 25-01-2018 09:53:02 Güncelleme: 25-01-2018 10:01:02 + -


Konu ile ilgili olarak bu zehirlenmelerin önüne geçmek amacıyla soba, kombi ve şofben zehirlenmelerine karşı alınması gereken önlemler sıralanmıştır.


Çankırı İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislerimizden Basın Bülteni

Basın Bülteni                                                                                                                                                                

Kış mevsiminin gelmesi ve hava sıcaklıklarının düşmesi nedeni ile birçok vatandaşımız kullandıkları soba, kombi ve şofbenden sızan karbon monoksit gazı nedeni ile hayatını kaybetmektedir.

 

Konu ile ilgili olarak bu zehirlenmelerin önüne geçmek amacıyla soba, kombi ve şofben zehirlenmelerine karşı alınması gereken önlemler sıralanmıştır. Aşırı doldurulan sobanın duman yolu daraldığı ve soba içerisinde ısı dağılımı olacağı için baca çekişi zayıflayacağından bacalar bir sene içerisinde en az 2 defa temizletilerek, tıkanıklığı giderilmelidir. Soba aşırı doldurulmamalı, gece yatarken sobada yanan kömürün üzerine yeni bir kömür eklenmemelidir. Bacaların ev içerisinde düzgün ayarlaması, sobaların alt ve üst kapaklarının kapalı olup olmadığının kontrol edilmesi gerekmektedir Tavanların soba bacasından ve bacaların çatıdan en az 1 metre kadar yukarıda olması gerektiği, yatmadan önce kesinlikle sobaya yakıt konulmayacağı unutulmamalıdır. Soba sıcaktan etkilenmeyen yanmaz bir levha ya da mermer üzerine yerleştirilmelidir.

 

Şofbenin monte edileceği mekan yeterli büyüklükte olmalı, şofbenin olduğu yere temiz hava girmesi sağlanmalı ve bacaların yatak odalarından, merdiven sahasından, bina girişlerinden, havalandırma boşluklarından, çatı arasından banyo ve tuvaletten geçirilmemesine dikkat edilmelidir.

 

Vatandaşlarımıza önemle duyurulur.

 

 

 

 

 
Bu haber 1608 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Asayiş-Emniyet Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI