Bugun...Çankırı İl Genel Meclisindeki Red Gerginliği Son Buldu
Tarih: 10-06-2018 11:11:24 + -


Gerçekleştirilen toplantıda meclisi 2 gündür meşgul eden konu incelenmek üzere Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi.


Çankırı İl Genel Meclisindeki Red Gerginliği Son Buldu

Red Gerginliği Son Buldu

 

İl Genel Meclisi Haziran ayı birleşimlerini tamamladı. Meclis başkanı Ruhi Şeker başkanlığında gerçekleştirilen dünkü birleşime tüm meclis üyeleri katıldı. Gerçekleştirilen toplantıda meclisi 2 gündür meşgul eden konu incelenmek üzere Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi.

 

Gündem maddelerine geçmeden önce Meclis başkanı Şeker, Çarşamba ve Perşembe günkü toplantılarda yaşanan olaylara değindi.

 

Toplantı gündemi ve duyurulması konusunda açıklama yapan Şeker,  "Valinin önerdiği hususlar gündeme alınır. Vali, gündeme alınmasını istediği konuları yazılı olarak meclis başkanlığına bildirir. Meclis başkanı meclis toplantı halinde değilse ilk yapılacak meclis toplantısı gündemine ilave ederek üyelere duyurur. Meclis toplantı halinde ise o toplantı gündeminin son maddesi olarak görüşülür.

 

Meclis toplantıları sırasında üyeler de İl Özel İdaresine ait işlerle ilgili konuların gündeme alınmasını önerebilir, öneri, toplantıya katılanların salt çoğunluğunun kabulü ile gündeme alınır, der. Bizler bu zamana kadar meclisimizde bir teamül haline gelen ek gündem maddelerini oyluyor idik.  Fakat sayın Tevfik Rüştü Özgür arkadaşımızın dan gelen uyarı neticesinde bu teamülün yanlış olduğunun farkına vardık. Bu yanlışı bize gösterdiği için teşekkür ederim. Yapılan bu yanlış için öncelikle ilimiz valisi Sayın Hamdi Bilge Aktaş olmak üzere herkesten özür diliyorum.

 

Bundan böyle yönetmelik gereğinin uygulanacağının bilinmesini istiyorum. Hepinize saygılar sunuyorum" dedi.

 

Meclis Başkanı Şeker'in konuşması sonrasında gündem maddelerine geçildi. Haziran ayı birleşimlerinin son gününde ilk olarak, 3 Nisan 2018 tarihinde taahhütnamesi olmadığı gerekçesi ile dosyası iade edilen Mayne Resources Madencilik Turizm Tarım Ticaret Limited Şirketi tarafından termal turizm alanı kurma amaçlı hazırlanan imar planı konusu ele alındı.

 

Söz konusu taşınmazın termal otel ve turizm amaçlı kullanılacağı hususundaki Ankara 52. Noterliğince onaylı Taahhütname ile Çankırı Halk Sağlığı Müdürlüğünün Tıbbi Değerlendirme Kurul raporu ekte sunulmuştur. 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı. 1/1000 ölçekli uygulama İmar planı ve bu konuda hazırlanan teknik rapor konusu incelenmek üzere İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edildi.

 

Gündemin 2. maddesinde ise Ilgaz kaymakam lojmanının doğalgaz dönüşümü konusu ele alındı.

 

Meclisi 2-3 gündür meşgul eden ve ilk geldiğinde meclis tarafından gündeme alınmayan  konu bu sefer görüşüldü.

 

Ilgaz Kaymakam lojmanının doğalgaz dönüşümünün yapılabilmesi için ödeneğe ihtiyaç duyulmaktadır. 2018 Mali Yılı Bütçesi'nin (Vali Vali Yardımcıları Kaymakam Lojmanı Onarım Gideri) harcama kaleminden 39 binTL, ödenek alınarak (Ilgaz Kaymakamlık Lojmanı Bakım ve Onarım Gideri) harcama kalemine aktarılması ve Ilgaz ilçesine gönderilmesi; Söz konusu işlerin, Köylere Hizmet Götürme Birliği marifetiyle yaptırılması ve işin yapılabilmesi için Hizmet Birliği ile II Özel İdaresi arasında düzenlenecek protokolü imzalamak üzere ilimiz Valisi'ne yetki verilmesi konusu incelenmek üzere Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi. Gündemin 3. maddesinde ise gelecek ayki toplantı tarihi ele alındı. Meclis gelecek ayki toplantılarına 2 Temmuz 2018 Pazartesi günü başlayacak.

 

Gündem maddelerinin tamamlanması sonrasında meclis başkanı Ruhi Şeker, "Hayatta kıymetini idrak etmemize vesile olan Ramazan-ı Şerifin ikramı Kadir Gecenizi ve Mübarek Ramazan Bayramınızı tebrik eder sıhhat, mutluluk ve muvaffakiyetler temenni eder saygılar sunarım" dedi.

 
Bu haber 1952 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Siyaset Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI