Bugün...Çankırı, İlçe Ve Köylerinde Ceviz Büyüklüğünde Yağan Dolu Araç, Çatı ve Tarım Arazilerine Zarar Verdi
Tarih: 27-05-2019 00:01:17 Güncelleme: 27-05-2019 00:04:17 + -


25:05:2019 gece sahur vakti memleketimiz Çankırı ve ilçeleri dolu yağışına teslim olmuştur. Tüm çiftçi hemserilerimize çok geçmiş olsun der, mevlam beter afetlerden korusun diyoruz.


Çankırı, İlçe Ve Köylerinde Ceviz Büyüklüğünde Yağan Dolu Araç, Çatı ve Tarım Arazilerine Zarar Verdi

Dolu Yağışı Zarar Verdi

 

Çankırı Ziraat Odası Başkanlığından Duyurulur

 

Dün ki yaşanan dolu ve fırtınadan tarım arazilerinde zarar gören Çiftçilerimiz ivedili TARSİM sigortası yaptırdıkları acentelere başvurmaları gerekmektedir bilgilerinize.  Allah’ım bizi bu tür afetlerden korusun.

 

Nejat Gamzeli (Çankırı Ziraat Od. Bşk.)

 

Memlekete kar yağmış gibi yoğun dolu yağışı...

 

Sağanak ve dolu, yağışı hayatı olumsuz etkiledi. İl ve İlçelerimiz genelinde etkisini gösteren kuvvetli yağış, bir süre dolu şeklinde devam etti.

 

Çankırı’da etkili olan dolu araç, çatı ve tarım arazilerine zarar verdi.

 

Kızılırmak, Şabanözü ilçesi çevresindeki bazı köylerde saat 16.00'da başlayan sağanak, yerini ceviz büyüklüğündeki doluya bıraktı.

 

Bazı sürücüler araçlarını battaniye sararak doludan korumaya çalıştı, 15 dakika süren dolu nedeniyle tarım arazilerinde, araç ve çatılarda hasar meydana geldi.

 

Karadibek köyü sakinlerinden vatandaşlarımız gazetecilere yaptığı açıklamada, dolunun hasara yol açtığını belirterek, "Araba camları, çatılardaki kiremitler de kırıldı. Dolu yağışı Dedeköy, Bozkır köyü civarından başladı. Daha sonra Karadibek, Bayanpınar, Boyacıoğlu, Kapaklı köylerine yağdı. Buğday, arpa ekili tarlalarımız tamamen yerle bir oldu." diye konuştu.

 

Şabanözü İlçe sakinlerimizden bazı vatandaşlarımız www.haberci18.com İnternet Medyası muhabirine yaptığı açıklamada, çiftçilerin  ürünlerinde zararlar meydana geldiğini belirterek, "Yerde gördüğünüz gibi bir karış buz var. Yerine göre bazı yerlerde 5-10 santim yüksekliğinde. Çoğu misket büyüklüğünde, bazıları da ceviz büyüklüğünde. Buğday tarlaları, bağ, bahçelerimiz çok kötü durumda. Dolu her tarafı silip süpürdü. Allah'tan gelen, yapacak ve diyecek bir şeyimiz yok." dediler.

 

Zarar Ziyan Çok

 

Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri şiddetli dolunun zarara uğrattığı tarlalarda, bağ be bahçelerde zarar tespit çalışmasını yapılacak mı bilemiyoruz.

 

Sonuç olarak 25:05:2019 gece sahur vakti memleketimiz Çankırı ve ilçeleri dolu yağısına teslim olmuştur. Tüm çiftçi hemserilerimize çok geçmiş olsun der, mevlam beter afetlerden korusun diyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Bu haber 4867 defa okunmuştur.

Etiketler :

Facebook Yorum
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Genel Kategorisi Haberleri

Çok Okunan Haberler
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
Son Yorumlanan Haberler
YUKARI