Bugün...Çankırı Kültür ve Turizmine Ağır Darbe!
Tarih: 12-03-2019 18:40:22 + -


Çankırı’da tarihi çamaşırhanenin bulunduğu sokaktaki Çankırı’nın en eski adliye binası ‘kadı evi’ sessiz sedasız şekilde yıkılıyor.


Çankırı Kültür ve Turizmine Ağır Darbe!

Nerede Bu Memleketin Sahipleri? 

 

Uyan Çankırım Uyan!

 

Dağbaşındamı Yaşıyoruz?

 

Çankırı’da tarihi çamaşırhanenin bulunduğu sokaktaki Çankırı’nın en eski adliye binası ‘kadı evi’ sessiz sedasız şekilde yıkılıyor. Yerel seçimlere sayılı günler kala belediye başkan adayları eski Çankırı ile ilgili turizme yönelik projelerini açıklarken, yıllardır restorasyonlarla tarihi kimliğine geri döndürülmeye çalışılan Osmanlı döneminden kalma Tarihi Çamaşırhane ve belediyenin satın alarak restore ettiği masal müzesinin bulunduğu tarihi sokaktaki kadı evi, otoparka katılmak üzere göz göre göre sessiz sedasız bir şekilde yıkılıyor.

 

Tarihi özellikleri ve restore edilen çamaşırhane ile karşılıklı duran konağın yıkılması sokak dokusunun bozulmasına neden olacak. Çamaşırhane ve ayağa kaldırılan eserlerle özellikle yerli turistlerin cazibe merkezi haline gelen sokakta her şey Özel Karatekin hastanesinin yan yana iki konağı satın alması ile başladı. Yaz aylarında konaktaki kiracıları ihtarname ile süre tanıyarak çıkartan hastane yönetimi seçim arifesinde yıkım işlemini başlattı. İki gün önce çatısından başlanan yıkım durdurulmadığı takdirde konağın olduğu alan otopark alanına katılmak üzere yok edilmiş olacak. Kültür Varlıları korumu kurulunun ise yıkım kararını onayladığı bildirildi.
 

Yetkilileri göreve davet ediyoruz-

 

Öte yandan yıllardır bin bir emekle ayağa kaldırılamaya şehre turizmle ekonomisine can vermeye çalışılan sokağın bağrına indirilen bu ağır hançerin yetkililer tarafından görülerek bir an önce durdurulması gerekiyor.  En önemli görev ise yıllardır burayı ayağa kaldırmaya çalışan Çankırı Belediyesine ve Belediye Başkanı Hüseyin Boz’a düşüyor. Osmanlı döneminde kadı konağı olarak kullanılıyordu- Çankırı’nın en eski adliye binası ‘olarak nitelendirilen yapı, Osmanlı döneminde mahkemeler görülüyordu. Konağın üst katı kadı ve ailesinin yaşam alanı olarak kullanıyordu. Alt katta ise mahkemeler yapılıyor, tebaaya adalet dağıtılıyordu.
 

Kamuoyu adına Hastane yönetimine sesleniyoruz-

 

‘Çankırı turizmi ve 2023 vizyon’ toplantısında Karataş Hamamında tuz terapisi ile sağlık turizmi ve Çankırı tanıtımına önem vereceklerini aktaran hastane yetkililerinin aynı tanıtım elçiliğini konağı yıkarak, tarihi sokak dokusunu yok ederek değil,  Kadı Konağını restore edip şehre bir kültür varlığı armağan ederek kazandırmasını kamuoyu adına talep ediyoruz.

 

 

 

 

 

 


 
Bu haber 6440 defa okunmuştur.

Etiketler :
/ 13-03-2019 13:44:00

Bu haberi sayın Hüseyin Boz a iletip bizleri cevabı ile aydınlatırsaniz çok seviniriz.Çankırımız hiçbir kurumun, şahsın çıkarlarına feda edilemez. Bunlara izin veren güç ne ise yere batsın artık. Kendi çıkarlarına hizmet için siyaseti kullanan şuursuz insanlar düşün Çankır'mızın yakasından. Sayın vekillerimiz bizler sizleri vekil yaptık isek bizlere vekil olun. Siyasetten atın bütün çıkarcıları. Güvenimizi sarsan haberler çok can sıkıcı. Herkes ticaretini alın teri ile yapsın milletin sırtından değil. haddi aşanları görün. yola çıktıgınız davanıza pervasızca zarar verenlere haddini bildiriniz. O kadar temiz, dürüst insanlar varki onları bulun artık.

mehmet nuriyaprak / 13-03-2019 13:27:00

Mehmet Nuri Yaprak bir şehir düşünün ki insanları anne,babasını,evini terk etmiş daha iyi yaşam şartlarının sunulduğu büyük şehirlere her türlü konfora adapte olmuş ve yılda bir kere doğduğu yerlere gelmiyor, bayramdan bayrama ve sadece sosyal medyada resimlerle hatıralarını yad ediyor. ve bir şehir düşünün ki insanı oradan ayrılmamış, orada ekmeğini kazanıp orada yaşayan insanlara hizmet ediyor. ve bir bakıyorsunuz birileri hatıralarını anmak uğruna burada yaşayan insanların da bazı ihtiyaçlarının günün şartlarına göre olduğunu hazmedemiyor. klavye kahramanları tarihçi kesiliyor. içinde fare bile yaşamayan alanları çankırı halkına kazandırmak isteyenlere takoz oluyor "gel babanın evine sahip çık, hatıralarınla yaşa" desek ya çok veren mütaahhit arar, yada çocuklarına gücü yetmez kişiler 300 kişinin istihdam edildiği bir hastaneye dil uzutıyor. Belediye yi tahrik edip siyaset yaptığını zannediyor. kimse kusura bakmasın biz burada yaşıyoruz ve herkes gibi şehrin yaşamı içinde ihtiyaçlarımız var. resimlerle a burası dedemin evi, halamın tavuk kovaladığı yer, değil bizim nefes aldığımız yer. rahat yaşamak ve mezberelikten kurtulmuş bir şehir istiyoruz. ve bizimde rahata, konfora, güzel bir şehirde yaşamaya hakkımız var.

hakan / 13-03-2019 10:05:00

Şahin Kadıoğlu, sen doktormusun ki tahlillerin gerekliliğine karar veriyorsun! hangi tahlil gereksiz söylede öğrenelim. anladığınız işlerle uğraşın Bir sürü insan tedavi oluyor bir sürü Çankırılı da ekmek yiyor. Allah iftiradan fitneden korusun. Hiç mi bir şeyin kıymetini bilmeyeceksin be adam.

Çankırılı / 13-03-2019 10:00:00

ŞAHİN KADIOĞLU.. ben Karatekin hastanesinin hastalarındanım.. hastane bahsettiğiniz gibi milletin kanını emseydi hastane dolu olmazdı.. ayrıca haramzadelik gereksiz tahlil demişsiniz.. bu işler lafla olmaz..iftira atmak ta haram dır.. önce haddini bil.. ben bir hastayım benim adıma yazma. kendi çıkarlarına göre yorum yaparken bari bizi kullanmayın.. çok şükür Allah düşürmesin eksikte etmesin.. Hangi hastanede bukadar ucuza işlem yapıyorsun.. işlemlerin aynı gün çıksın diye başka yerde bir tahlil yaptırda öğren kan emmek neymiş.. Siz Allah tan korkun..

Mehmet / 13-03-2019 09:54:00

kadı konağı olduğunu kaç kişi biliyordu? ne bir tabela ne bir yazı vardı tarihi eser kadı konağı olduğuna dair.. tamamen çürümüş yıkılmaya yüz tutmuş bir bina ve bakımsız kötü bir görünümdü.. kimse sahip çıkmıyordu.. Eğer Karatekin hastanesi almışsa mutlaka halka daha faydalı bir şey için kullanacaktır..

Şahin KADIOĞLU / 13-03-2019 07:12:00

Çankırı’nın ve devletin kanını emen, Özel Karatekin Hastenesini yetkilileri, hastalar üzerinden balon evraklar ile, alakasız tahlil ve hiç alakasız tetkiklerle elinizi devletin kasasına sokup çıkarmadığınızı, haramdan korkmadığınızı biliyoruz. Zannetmeyin ki bu halk düpedüz koyun. Birde cemaat ehli olacaksınız, siyaset sizde, ticarette haramzadelik sizde, Allah’tan korkmuyor musunuz? Ticari çıkarlarınız için o Mustafa Potuk mudur ne karın ağrısıdır devlet hastanesinde ne doktor bırakıyorsunuz ne de idareci bunu siz yapıyorsunuz ve bu yüzden siyasetin merkezindesiniz? Yazık yazık yazık.

Meryem SULTAN / 13-03-2019 07:00:00

Buradan hastane yönetimine özellikle Mustafa POTUKOĞLU’na ve Mustafa ERİŞEN’e sesleniyorum. Ticari rant ve çıkarlarınız doğrultusunda Çankırı’yı ve Çankırı’nın tarihi dokusunu bozamazsınız. Buna Çankırı müsade etmez.Facebook Yorum
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Genel Kategorisi Haberleri

Çok Okunan Haberler
Son Yorumlanan Haberler
YUKARI