Bugün...Çankırı Kütüphaneler Şehri Olma Yolunda
Tarih: 26-02-2018 23:26:27 Güncelleme: 27-02-2018 00:28:27 + -


Çankırı’da uçak kokpitinde veya tren vagonunda kitap okuma fırsatı bulan çocuklar artık gemide de kitap okuyabilecek.


Çankırı Kütüphaneler Şehri Olma Yolunda

Uçak Kütüphane’nin Merdivenleri Çocuklar İçin Yeniden Tasarlandı

 

Çankırı Belediyesi, Temalı Kütüphaneler Projesi içerisinde yer alan Uçak Kütüphane’nin merdivenlerini çocuklar için yeniledi. Belediye Başkanı İrfan Dinç, Makine İkmal Bakım ve Onarım Müdürlüğü tarafından tasarlanarak imal edilen Uçak Kütüphane merdivenlerinin yeniden tasarlanarak basamak yükseklikleri açısından çocukların kullanımına daha uygun hale getirildiğini belirtti.

 

Çankırı Belediyesi, çocuklar için bir detayı daha hayata geçirdi. Uçak Kütüphane’nin ön kapısının alt bölümünde bulunan merdivenler yeni tasarım ile şık ve ergonomik hale getirildi. Yeni yapılan merdiven sayesinde uçağın kapısı tam açılır hale gelirken 7 metrekarelik alan ise hatıra fotoğrafı çektirmek isteyen ziyaretçiler için ayrıldı. 24 adet basamaktan oluşan merdivenin genişliği de çocukların rahatça inip çıkması için elverişli hale getirildi. Basamak yüksekliği ise yarı yarıya düşürülerek çocukların uçağa iniş ve binişleri kolaylaştırıldı. Merdivenlerin her iki tarafında yer alan korkuluklar, paslanmaz çelikten yapıldı. Dış hava koşullarına dayanıklı olması açısından merdiven yapımında suni ahşap kompozit malzeme kullanıldı. Merdivenler için özel olarak üretilen malzeme ise yurtdışından temin edildi. Belediye Başkanı İrfan Dinç, özellikle çocukların eğitim ve öğretimlerine sağlayacakları her katkıyı önemli bulduklarını kaydederek kendi imkânları ile üreterek ergonomik hale getirdikleri Uçak Kütüphane’nin merdivenlerinin hem şıklığı hem de rahat kullanımı ile ziyaretçilerin ve kitap okurların beğenisini topladığını ifade etti.

 

Uçak ve Trenin Ardından Şimdi de Gemi Kütüphane

 

Çankırı’da uçak kokpitinde veya tren vagonunda kitap okuma fırsatı bulan çocuklar artık gemide de kitap okuyabilecek.

 

Çankırı Belediyesince çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmak amacıyla uçak ve trenin kütüphaneye dönüştürülmesinin ardından denizi olmayan kente gemi kütüphane kazandırmak için de çalışmalar sürüyor.

 

Belediye ilk olarak TCDD tarafından hurdaya ayrılan bir lokomotif, iki vagonu kütüphaneye dönüştürmek için kiraladı ve TCDD'nin Çankırı'daki bakım atölyesinde vagonlar kütüphaneye uygun şekilde yeniden tasarlandı.

 

Daha sonra Belediye, uçuş ömrünü tamamlamış bir Airbus A 300 tipi uçağı satın alarak parçalar halinde 5 tır ile İstanbuldan getirerek kütüphaneye dönüştürdü.

 

Treni ve uçağı kütüphane olarak çocukların hizmetine sunan Çankırı Belediyesi şimdi de Recep Tayip Erdoğan Parkı'ndaki suni gölün içine 41 metre uzunluğunda ve gerçek gemi ölçülerinde "gemi kütüphane" yapıyor.

 

Belediye Başkanı İrfan Dinç yaptığı açıklamada, çağın en büyük devrimlerinden birinin dijital devrim olduğunu ancak dijital devrimin en önemli kurbanlarının ise çocuklar olduğunu ifade etti.

 

"Yavrularımızı biz bu sanal devrime kurban etmekten kurtarmamız lazım." diyen Dinç, "Bu manada bir sürü proje üzerinde çalışıyoruz. Bunlardan bir tanesi de temalı kütüphaneler ile yavrularımızı birazcık da olsa o bilgisayarların, tabletlerin başından kurtarmayı düşünüyoruz." ifadesinde bulundu.

 

"Çankırı'yı kütüphaneler şehri yapmayı düşünüyoruz"

 

Temalı kütüphaneler olarak uçak ve tren kütüphanesinin yapıldığını gemi kütüphanenin de yakında hizmete gireceğini belirten Dinç, şöyle devam etti:

 

"Çankırı'da kütüphaneleri artırarak Çankırı'yı kütüphaneler şehri yapmayı düşünüyoruz. Uçak kütüphanemiz çocuklarımızın çok ilgisini çekmekte. Çocuklarımızı hem kitap okumaya hem kitabı sevdirmeye hem de kitapla hemhal olmaya çağıran, davet eden mekanlar konumunda. Gerçekten temalı kütüphanelerle yavrularımızı kitapla buluşturduk. Objelerin albenisinden faydalanarak kitabı yavrularımızın nezdinde albenili kılmaya çalışıyoruz."

 

Temalı kütüphanelerin çocuklar için sadece kitap okuma alanları olmadığını vurgulayan Dinç, "Çocuklarımız uçak ve tren kütüphanemizde kitap okumakla kalmıyor, ders çalışıyorlar, arkadaşlarıyla birlikte oluyorlar. Takım ruhu, beraber olma, paylaşma ve yardımlaşma gibi duyguları da bu mekanlar içinde onlara sağlamaya çalışıyoruz." dedi.

 

Çocukların temalı kütüphanelere ilgisinden memnun olduklarını belirten Dinç, şunları kaydetti:

 

"Biz yeter ki yavrularımıza onların anladığı dilden hitap edelim. Onların anladığı dilde onlarla birlikte olalım. Bunu yavrularımıza sağladığımız zaman başaramayacağımız hiçbir şey yok. Tabii ki şehrimizde havaalanı yok. Havaalanı olmayan bir şehre uçağı getirerek kütüphane haline çevirmek, Çankırı'da göl ve denizimiz yok, göl ve denizi olmayan bir şehirde gemiden kütüphane yapmak, insanları gemide bir takım şeylerle buluşturmak gerçekten çok farklı şeyler. Biz bu şehirde olmayan farklılıkları insanlarımızla buluşturmaya çalışıyoruz."

 

Dinç, gemi kütüphaneyi haziran ayında tamamlamayı planladıklarını sözlerine ekledi.

 

 

 

 

 
Bu haber 2172 defa okunmuştur.

Etiketler :
burak demirel / 28-02-2018 10:23:00

Pehlül bey, sanki hava limanı olsa Ankaraya uçakla gidecekmiş gibi konuşuyorsunuz. Biraz makul düşünün.

pehlül seki / 27-02-2018 14:58:00

başkaları şehrine uçak indirir siz kütüphanesiyle oyalarsınız çankırılıyı

Mustafa / 27-02-2018 12:52:00

Şehrimizin en işlek ve de tek anayolunun 2 metre yanına tren kütüphane yapılması... Araçlar ve korna sesleri eşliğinde kitap okumak, ders çalışmak. Galiba önemli olan görünür yerde olması.

Gazi / 27-02-2018 00:38:00

Maşallah maşallah... Bazen benimde dikkatimi çekiyor!!! Hem Uçak hemde Tren Kütüphanenin önünde insanlar sıra bekliyor... İçeri girip Kitap okuya bilmek için... Gemi Kütüphanede yapılırsa buralardaki yoğunluk biraz azalır belki(!) Vallahi güldürüyorsunuz adamı...FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Belediye Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI