Bugun...Çankırı Lisesi Öğrencilerinin Geliştirdiği Proje İle Kaldırımlardan Elektrik Üretilecek
Tarih: 20-04-2018 07:29:51 + -


İki öğrenci kaldırımların altında döşenen sistem ile insanların yürüdüğünde ki basıncı elektrik enerjisine dönüştürecek proje hazırladı.


Çankırı Lisesi Öğrencilerinin Geliştirdiği Proje İle Kaldırımlardan Elektrik Üretilecek

Kaldırımlardan Elektrik Üretilecek

 

Çankırı Lisesi 11'inci sınıf öğrencileri Ayşe Uzun ve Beyza Yıldız, kaldırımda yürüyen insanların, yere uyguladıkları basınçları elektrik enerjisine dönüştürecek bir proje geliştirdi.

 

Çankırı Lisesi tarafından açılan TÜBİTAK Bilim Fuarı'na 'Piezo Elektrik' projesi ile katılan Ayşe Uzun ve Beyza Yıldız, hazırladıkları proje dikkat çekiyor. İki öğrenci kaldırımların altında döşenen sistem ile insanların yürüdüğünde ki basıncı elektrik enerjisine dönüştürecek proje hazırladı.

 

'Elektrik Bağımlılığını Azaltabilecek Proje'

 

Projeyi yapanlardan Ayşe Uzun, 'Piezo Elektrikö projesinin enerji konusunda çok faydalı bir proje olduğunu belirterek, 'Bizim projemizi arkadaşımız internetten ayakkabıda olan şeklini görmüş. Bizde 'kaldırıma yapıldığında nasıl bir sistem olur' diye düşündük ve bu projeyi geliştirdik. Basınç ile elektrik üretiyoruz ve bu elektriği depolayarak sokakların, AVM'lerin elektrik ihtiyacını karşılamak için kullanıyoruz. Kaldırımların altına döşenen bu sistem ile insanların her bastığında ki basıncı elektrik enerjisine dönüşecek. Elektrik bağımlılığını da azaltabilecek bir proje dedi.

 

'İnsanlar Yürürken Farkına Bile Varmayacaklar'

 

Bilim fuarına farklı bir proje ile katılmak istediğini dile getiren Beyza Yıldız da ilk olarak internette araştırma yaptığını söyledi. Yıldız, projenin küçük bir örneğini yaptıklarını aktararak, 'Projede 9 tane piezo elektrik, led, kablolar ve şarj edilebilir boş piller kullandık. Elimize uyguladığımız basınç ile led lambalar yanıyor ve boş piller için elektrik depo ediliyor. Bizim yaptığımız küçük bir örnek. Kaldırım altlarına yapılan sistem çok daha büyük olacak. İnsanlar yolda yürürken bu sistemin farkına bile varmayacaklar diye konuştu.

 

Projenin faydasından bahseden Yıldız, 'İlerde tükenecek olan enerji kaynakları yerine yenilenebilir enerji kaynağı olacak. Bu projemizde yenilenebilir bir enerji kaynağı şeklinde tasarlandı. Bu sistem ile sokak lambaları, dükkanlar, AVM'lerin elektrik ihtiyacı giderilmiş olacak şeklinde konuştu.

 

 
Bu haber 2950 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Eğitim Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI