Bugun...Çankırı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı Açıldı
Tarih: 08-05-2018 10:52:16 Güncelleme: 08-05-2018 12:09:16 + -


Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk, kumu kurum ve kuruluş temsilcileri ile öğrencilerin katıldığı bilim fuarında bir birinden ilginç çalışmalar sergilendi.


Çankırı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı Açıldı

TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı

 

“Gençlerimiz Hayallerini Projelere Yansıtıyor”

 

Çankırı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi faaliyetlerine devam ediyor.

 

Çankırı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından açılan TÜBİTAK 4006 bilim fuarı dün açıldı. Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk, kumu kurum ve kuruluş temsilcileri ile öğrencilerin katıldığı bilim fuarında bir birinden ilginç çalışmalar sergilendi.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programın açılış konuşmasını yapan okul müdürü İsmail Karabasmaz, Mesleki ve Teknik eğitim yapan okullarımızın en önemli amaçları içerisinde öğrencileri araştırmaya yönlendirmek, onların yaratıcılığını ortaya çıkarmak, insanlığa faydalı buluşlar yapmalarını sağlamaktır” dedi.

 

Karabasmaz, “Tübitak’ın ekonomik yönüyle desteklediği Bilim fuarında öğrencilerimizin Mesleki eğitimin amaçları doğrultusunda hazırlamış oldukları 16′ sı araştırma 15 tanesi araştırma – geliştirme ve 1 tanesi bilgi araştırma olmak üzere toplam 32 proje bulunmaktadır. Bunların içerisinde uluslararası robot yarışmasına katılacak olan hızlı çizgi işleme ve küçük suma robotları da bulunmaktadır.

 

Tüm bu proje çalışmalarında bir koordinatör öğretmen olmak üzere toplam 30 öğretmen ve 76 öğrencimiz görev almıştır” dedi.

 

Tüm öğrencileri yaratıcı fikirlerinden dolayı tebrik eden ve imkan verildiğinde çok şeylerin başarılabileceğini diye getiren Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk, “Değişen ve gelişen dünyada araştırma, proje ortaya koyma, teknolojik alandaki gelişmelere katkı sağlayacak bu tür fuarların yaygınlaştırılması şehrimize ve bizlere mutluluk ve gurur veriyor. Şuanda 32 projenin alt yapısını hazırlayan başta öğrencilerimize ve bu alt yapıyı sağlayan öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. Her gün 2-3 bilim fuarının açılışını gerçekleştiriyoruz. Çankırı’dan toplam 65 projemiz TÜBİTAK tarafından kabul edildi. Projeler nedeniyle okullarımıza 5 bin TL’lik kısmı destek mevcut. Yerli ve milli teknolojiyi geliştirmek adına alt yapı ve arge çalışması yönünden çok güzel çalışmaya konuluyor. Gençlerimiz bir birinden güzel hallerini projelere yansıtıyor. Bu hayaller ilerleyen dönemlerde ülkemizin gelişmesinde büyük katkı sağlayacaktır” dedi.

 

Öğrenci ve öğretmenin birlikte vakit geçirmesinin çok önemli olduğunu da aktaran Öztürk, “76 öğrencimiz şuan proje faaliyetlerinde zihin cimnastiği yaptıkları, çalışmalarını ortaya koydukları ve bu süreçte öğretmenlerimizle birlikte vakit geçirmeleri, bu projelerin önemli yönlerinden bir tanesidir. Öğretmeniyle öğrencisi birlikte vakit geçiriyorsa karşılıklı olarak bu işe gönül vermişler demektir. Buda başarıyı getirecektir” dedi.

 

Yapılan konuşmaların ardından fuarın açılışı gerçekleştirildi ve öğrenciler tarafından hazırlanan stantlar gezildi. Projelerini öğretmenleri ile birlikte hazırlayan öğrenciler gelen misafirlere yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

 

 

 

 

 

 

 

 
Bu haber 1675 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Eğitim Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI