Bugün...Çankırı’nın Merkeze Bağlı İnandık Köyünde Oluşan Obruklar Köylülerin Kabusu Oldu
Tarih: 27-11-2017 08:15:11 Güncelleme: 27-11-2017 08:52:11 + -


Çankırı'ya 30 kilometre uzaklıkta bulunan İnandık Köyü'nde 5 yıl önce oluşmaya başlayan obruklar, köy halkını tedirgin ediyor. Yaşanan bu olay sonrası, köyün yeni bir yere taşınması kararlaştırıldı.


Çankırı’nın Merkeze Bağlı İnandık Köyünde Oluşan Obruklar Köylülerin Kabusu Oldu

Kabus Oldu

 

Çankırı'nın merkeze bağlı İnandık Köyü'nde 5 yıl önce oluşmaya başlayan obruklar nedeniyle, köyün yeni bir yere taşınması için Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından başlatılan çalışmalar sürdürülürken, tedirgin olan köylüler çalışmaların hızlandırılmasını istediler.

 

Çankırı'ya 30 kilometre uzaklıkta bulunan İnandık Köyü'nde 5 yıl önce oluşmaya başlayan obruklar, köy halkını tedirgin ediyor. Yaşanan bu olay sonrası, köyün yeni bir yere taşınması kararlaştırıldı. Bu kapsamda Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından başlatılan çalışmalar devam ediyor.

 

AFAD İl Müdürü Hasan Sait Korkutata, yaptığı açıklamada, 2015 yılında köylülerin başvurusu üzerine arazide yaptıkları incelemeler sonucunda köyün muhtelif yerlerinde obruk denilen çökmelerin meydana geldiğini belirlediklerini söyledi.

 

Tespit sonucunda arazide jeofizik ve jeolojik incelemeler yapıldığını belirten Korkutata, "Ölçümler sonucunda yer altı haritası çıkarılarak çökme olabilecek yerler belirlendi. Bunun üzerine köyün tamamının nakledilmesi gerektiğine karar verildi. AFAD Başkanlığının onayının ardından köyün nakil işlemlerine başlandı." dedi.

 

Köyün 1,5 kilometre uzakta belirlenen araziye taşınacağını aktaran Korkutata, arazisinin büyük kısmı jipsli olduğundan yer seçim konusunda biraz sıkıntı yaşadıklarını dile getirdi.

 

"Bizler Sürekli Tedirginiz"

 

Köy muhtarı 50 yaşındaki Salih Karaca, obruklar nedeniyle köylerinde insanların sürekli huzursuz ve tedirgin olduğunu belirterek, "Bizler köyümüzün bir an önce taşınmasını ve yeni konutların acilen yapılmasını bekliyoruz. Van'dan Bolu'ya oradan da bize konteynır konutlar gönderildi. Ancak içerisindeki elektrik tesisatları bozuk ve oturulacak durumda değil. Bu nedenle köylü evini de bırakamıyor ama bizler sürekli tedirginiz. Yetkililerden çalışmaları hızlandırıp Ankara yolu kenarına yapılacak konutlarımızı bir an önce tamamlamalarını bekliyoruz. Çevresindeki etki alanı ile birlikte 60 ve 130 metre çapında 15 metre derinliğinde iki büyük obrukta ve çevresinde ölçüm yapan yetkililer bu bölgede büyük yeraltı boşluklarının oluştuğunu söylüyorlar. Köy içindeki evlerin de duvarlarında çatlaklar var, obruklar yüzünden köyden göç eden aileler var. 2015 yılında ikinci büyük obruk oluştuğunda deprem olmuş gibi sallandık. Ancak daha sonra obruk olduğunu gördük. Hepimiz tedirginiz" dedi.

 

"Arazide Traktörlerle Çalışırken Çok Korkuyoruz"

 

Köy sakinlerinden Nurettin Aktürk, köylülerin çiftçilik yaparak geçimlerini sağladığını belirterek, "Arazide traktörlerle çalışırken acaba göçecek mi diye diken üstünde duruyoruz. Hasat zamanı biçerdöverler bile bizim köyü riskli buldukları için gelmek istemiyor. Rica minnet getirtiyoruz. Yetkililerden tek isteğimiz evlerimizin taşınma işini hızlandırmalarıdır" diye konuştu. Obruklar yüzünden Ankara'dan köye gelemediğini belirten 65 yaşındaki Veysel Araç ise evinde ciddi hasar olduğunu ve devletten bir an önce yeni konutlara taşınmak istediklerini söyledi.

 

"Biz Burada Ölecek Miyiz '"

 

Doğup büyüdüğü köyden korktuğundan dolayı göç etmek zorunda kalan Emine Genç ise şunları söyledi: "Arada deprem oluyormuşçasına sallantılar oluyor. Korktuğumdan dolayı göç etmek zorunda kaldım. Evin her tarafında çatlaklar var. Her yer çatlak burada durulacak zaman kalmadı. Korkumdan duramıyorum evde. Çocuklarıma telefon ettim 'ben burada korkuyorum beni alın' dedim. Biz burada ölecek miyiz' 70 yıldır ben bu evde yaşıyorum. Yetkililer yapacaklarsa yapsınlar, yapmayacaklarsa bize bir yol göstersinler. Biz ölecek miyiz, 3 yıldır yapılacak, bu böyle olmaz ki. Biz ölürsek yönetenler günahını çekerler."

 

"Deprem gibi sallıyor, çok ses yapıyor"

 

Köy sakinlerinden Ali Araç ise sarsıntılar nedeniyle evlerinde sürekli çatlaklar oluştuğunu, köylerinin daha güvenli bir yere taşınacağından dolayı memnuniyet duyduklarını söyledi.

 

Köyde meydana gelen sarsıntıları ilk başlarda deprem sandıklarını belirten Araç, "Çevremizdeki köyleri arıyoruz, onlar 'Bizde bir şey yok' diyor. Sonunda sarsıntıların çökmeler sonucunda meydana geldiğini anladık. Deprem gibi sallıyor, çok ses yapıyor." dedi.

 

Araç, köye gelen mühendislerin kendilerine köyün altının tamamen boş olduğunu ve burada oturmalarının risk oluşturduğunu söylediklerini vurgulayarak, şimdi yeni yapılacak yerleşim yerine taşınmayı beklediklerini sözlerine ekledi.

 

Yetkililer ise 2015 yılında yapılan müracaat üzerine köyde inceleme başlattıklarını, 65 haneli ve 150 kişinin yaşadığı İnandık Köyü'nün derinliği 15 metreyi bulan obruklar nedeniyle taşınmasına karar verildiğini söylediler. Yetkililer Ankara Yolu kenarında köye 1,5 kilometre mesafede ve 47 bin metrekarelik alanda kurulacak yeni köy arazisinde 65 konut ve 47 ahır için hak sahipliği oluşturduklarını da ifade ettiler. 

 

 

 
Bu haber 7474 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer İlçeler ve Köyler Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI