Bugün...Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Ayşenur Soykan İle “Vajinismus” Konulu Söyleşimiz..
Tarih: 09-08-2019 23:27:00 + -


Psikolog Ayşenur Soykan,"Vajinismus, psikolojik kaynaklı bir problemdir. Sadece kadının değil, çiftin bir sorunudur. Psikoterapi seansları sonucunda, vajinismus tedavi edilebilir bir problemdir." dedi.


Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Ayşenur Soykan İle “Vajinismus” Konulu Söyleşimiz..

Her 10 Kadından Biri “Vajinismus” Sorunu yaşıyor..

 

Partnerinizle istediğiniz halde cinsel ilişkiye giremiyorsanız ve ilişkiye girme denemeleriniz sürekli başarısızlıkla sonuçlanıyorsa, zamanla kendinizi yalnız ve dünyada bu problemi tek siz yaşıyormuşsunuz gibi hissedebilirsiniz. Fakat, bilmeniz gerekiyor ki pelvik taban kaslarının kontrolsüz bir şekilde kasılması sonucu ortaya çıkan ve kadınlarda en sık görülen cinsel işlev bozukluklarının başında “vajinismus” gelmektedir.

 

Türkiye’de her on kadından biri vajinismusu yaşamaktadır. Vajinismus, vajinayı çevreleyen kasların istem dışı kasılması sonucunda cinsel birleşmenin gerçekleşememesi ya da ağrılı bir cinsel ilişki gerçekleşmesi olarak tanımlanan bir cinsel işlev bozukluğudur. Kadınların vajinismus yaşamasındaki temel neden fiziksel bir engel değil, psikolojik nedenlerdir ve istem dışı korku ve kaygı nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Vajinismus olarak adlandırılan pelvis kaslarının kasılması yalnızca cinsel birleşme sırasında değil, jinekolojik muayene sırasında ya da vajinaya tampon yerleştirilmesi gibi durumlarda da ortaya çıkabilir. Vajinismusun en temel oluşum nedenlerine bakıldığında ise kadınların cinsellik ile ilgili yıllar boyu zihinlerinde birikmiş mitler, toplumun kadın üzerindeki cinsel sorumluluk baskısı ve yine kadınlara sosyal çevre tarafından aşılanmış namuslu olma kavramları göze çarpmaktadır. Kadınların bilinçdışına toplum ve aile tarafından sürekli olarak işlenen erkeklerin kendilerine zarar verme potansiyeli, ilk gece korkusu veya kızlık zarının yırtılacak olması gibi birçok olumsuz konu, ilerde kadınlarda eşlerini de farkında olmadan bir korku figürü olarak görmelerine neden olmaktadır. Her nasıl hiçbir strese bağlı mental rahatsızlık bir anda oluşmuyorsa vajinismusun sosyal toplum etkisiyle oluşma nedeni de bir bakıma yılların birikimi olarak görülebilir.

 

Vajinismusun tanı kriterleri şu şekilde belirtilmektedir,

 

• Cinsel birleşme sırasında vajinaya girmede sürekli ya da yineleyici güçlük çekme,

 

• Vajinaya girme ya da girme girişimleri sırasında vulvovajinada veya pelviste belirgin ağrı hissi,

 

• Vajinaya girme girişimi sırasında pelvis taban kaslarını çok sıkma,

 

• Vajinaya girme eyleminin gerçekleşmesi beklentisinde ya da sırasında ya da girildiğinde vulvovajina veya pelviste ağrı hissetmeyle alakalı korku duyma ya da kaygı hissetme. Yukarıda adı geçen semptomlar kişide belirgin bir sıkıntı durumuna neden oluyorsa mutlaka tedavisi için bir kadın doğum doktoru ve psikoterapist ile görüşülmesi önerilmektedir.

 

Kadın doğum doktoru tarafından vajinanın cinsel birleşme için uygunluğu (vajina etrafında ağrılı yara, mantar, enfeksiyon gibi biyolojik etkilerin olmaması) onaylandıktan sonra bir psikoterapiste başvurulması önerilmektedir çünkü vajinismus psikoterapi ile çözümü %100 mümkün olan bir cinsel işlev bozukluğudur. Terapi süresince kişilere psikolog tarafından belli egzersizler verilecek ve her bir egzersizde kişi kendini rahat hissedebildiğinde bir üst aşamaya geçirilecektir, son aşamada ise cinsel birleşmeyi rahatlıkla gerçekleştirmek amaçlanmaktadır. Kişiye özel oluşturulan bir tedavi planı ile tedavinin süresi de değişkenlik göstermektedir fakat terapi süresi ortalama 6-12 seans sürebilmektedir.

 

Kadının yaşadığı semptomların ciddiyetine göre seans süreci ve içeriği değişiklik göstermektedir. Bunların yanı sıra vajinismusta kadın için en değerli şey eşinin desteği ve sevgisidir. Bu nedenle terapi seanslarına eşlerin birlikte katılımı önerilmektedir. Terapi desteği için başvurmadan önce akıldan çıkarılmaması gereken şey ise şu olmalıdır “evli ama bakire olmak kadınların kaderi değildir.” Sonuç olarak, vajinismus, psikolojik kaynaklı bir problemdir. Sadece kadının değil, çiftin bir sorunudur. Psikoterapi seansları sonucunda, vajinismus tedavi edilebilir bir problemdir.

 

Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Ayşenur Soykan
Bu haber 2444 defa okunmuştur.

Etiketler :

Facebook Yorum
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Sağlık Kategorisi Haberleri

Çok Okunan Haberler
Son Yorumlanan Haberler
YUKARI